Az elmúlt száz évben a magyar fajtanemesítés az egyik legfontosabb szakmai pillérét adta a hazai mezőgazdaságnak. A kihívásokkal teli időszakban különösen felértékelődött a fajtakérdés, a hazai intézmények által nemesített, belföldi viszonyokra adaptálható fajták jelenléte – mondta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára az idén megalapításának 100. évfordulóját ünneplő szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft. jubileumi országos kalászos fajtabemutatóján, Kiszomboron.

Az Agrárminisztérium közleményében Feldman Zsolt kiemelte: rendkívül intenzív időszak tapasztalható a mezőgazdaságban, amelyben a növénynemesítők fajtakínálatának egyszerre kell reagálnia a termelőket érintő több kihívásra, egyik oldalon a klímaváltozás okozta új körülményekre, a megdrágult termelési költségekre és technológiára, a másikon pedig meg kell felelni a hozam- és minőségi elvárásoknak is.

Kulcskérdés a gazdálkodói fajtaválasztás a szántóföldi növénytermesztésben

Kulcskérdés a gazdálkodói fajtaválasztás a szántóföldi növénytermesztésben – Fotó: Agrárminisztérium/Vermes Tibor

„Nemesítő legyen a talpán, aki ezeknek a feltételeknek napjainkban együttesen meg tud felelni" – hangsúlyozta az államtitkár, aki szerint a hazai kalászos nemesítő háttér, így a Gabonakutató Nonprofit Kft. meghatározója a szakmai munkának a területen.


Feldman Zsolt ismertette, hogy Magyarországon 4,3 millió hektáron folyik szántóföldi növénytermesztés, ahol a hozamelvárások mellett a gazdálkodóknak a piaci értékesítési esélyek javítása érdekében a magasabb beltartalmi értékek és minőség szempontjait érdemes beemelniük a kalászosok esetében a fajtaválasztásnál, mivel a minőségi kalászos termés értékesítés bizonyult válságállóbbnak az elmúlt két év piaci tapasztalatai alapján.

Az idén jubileumát ünneplő Gabonakutató Nonprofit Kft. a magyar mezőgazdaság meghatározó szereplője. A társaságnál folyó kutatás és innováció révén több mint 30 gabonafajtával áll jelenleg a gazdálkodók rendelkezésére, amelyek között megtalálható a minőségi magyar kenyérbúza, a magas termőképességű árpa és a kiváló takarmányt biztosító tritikáléfajták – áll az Agrárminisztérium sajtóközleményében.