Régóta tudjuk, hogy a pillangós virágú növények a nitrifikáló baktériumok segítségével a levegőből képesek felvenni nitrogén-szükségletük nagy részét, aminek révén jelentős mennyiségű N-műtrágyát lehet megtakarítani az ilyen növények termesztésénél. Az anyanövények cserében cukrot juttatnak a nitrogénmegkötő baktériumok fejlődéséhez.
A pillangós virágú növények a nitrifikáló baktériumok segítségével a levegőből képesek felvenni nitrogén-szükségletük nagy részét — fotó: pixabay.com
Intenzíven tanulmányozzák a nitrogént megkötő gyökérgümők keletkezését a kutatók
Más növényfajok viszont csak a talaj különböző vegyületeiből vagy műtrágyákból tudnak nitrogént felvenni. A Floridai Egyetem kutatói intenzíven tanulmányozzák a citokinin hormon által létrehozott, nitrogént megkötő gyökérgümők keletkezését és más növényfajokra történő áttelepítésének lehetőségét – olvashatjuk a hortidaily.com hírportálon.
Jelentősen szeretnék bővíteni a nitrogén-önellátó növényfajok körét
Amint Matias Kirst, a növényi genomika professzora kifejtette, elméletileg ez az áttelepítés lehetséges, és a fluoreszcencia-keltő technikák lehetőséget nyújtanak az ilyen gümők keletkezésének tanulmányozására, később pedig az ilyen gümők mesterséges telepítésére.
Ha az úgynevezett nitrogén-önellátó növényfajok körét sikerül jelentősen bővíteni, vagyis más növényfajok is hozzájutnak a levegő nitrogénjéhez, az – a műtrágya igény számottevő csökkenése és a környezetkímélés révén – forradalmi változást eredményezhet a növénytermesztésben.