Szépek a búzák, ebből akár még egy jó búzás év is kikerekedhet! Ehhez azonban ki kell zárnunk a kalászfuzáriózis fertőzésének és károkozásának a lehetőségét is. Mi szükséges mindehhez? Jó növényvédelem, pontos időzítés, gondos munkavégzés és jó gombaölő szer. A jó szert mi szállítjuk!

Azonban a kalászfuzáriózis tárgyalása előtt érdemes szót ejteni a kórokozók kalászos gabonákban jelenleg tapasztalható erőteljes fertőzési nyomásáról is. Akár az árpa-, akár a búzaállományokat nézzük, több megbetegedés erősödését, fertőzésének fokozódását tapasztalhatjuk. E gombabetegségek között olyan, kifejezetten nagy károkozásra képes fajokat is találhatunk, mint a főként a búzát betegítő sárgarozsda, vagy szeptóriás levélfoltosság, de jelen van az árpaterületeken a hálózatos levélfoltosság és árpa törperozsda is. E megbetegedések elleni védekezésre is ajánljuk a Fuzarion 250 EC készítményünket, amellyel hatékonyan gátolható meg károkozásuk. Az éppen aktuális kórokozóhelyzet után térjünk át a közeljövő veszélyeire, a kalászfuzáriózisra, és az ellene történő védekezésre!

Fakuló kalászka, a kalászfuzáriózisra jellemző elszíneződéssel.

1.kép Fakuló kalászka, a kalászfuzáriózisra jellemző elszíneződéssel – fotó: Agrometry Kft.

Mikor?

A kalászfuzáriózis elleni védekezés kulcskérdése a kezelés időzítése. Az a gyakorlat, amely a zászlóslevél védelmét, valamint a kalászvédelmi permetezést egyidejűleg kívánja végrehajtani, hibás. A kalász fuzáriumos fertőződésével (1.-2. kép) szembeni védekezés ideális időszaka a kalászhányás vége-virágzás kezdete. Amennyiben a védekezési cél kifejezetten az esetleges toxinszennyezés megakadályozása, abban az esetben a kezelés optimális ideje a teljes virágzás állapota.

A javasolt időpontokból látható, hogy azok lényegesen későbbiek annál, mint amikor a zászlóslevelet hatékonyan védhetnénk meg a kórokozóktól. Amennyiben viszont a kezeléssel a zászlóslevél védelmére koncentrálunk és a zászlóslevél kiterülésének idejére időzítjük, az a kalászvédelem szempontjából lesz túlságosan korai, így a kalászfuzáriózsissal szembeni védekezésünk messze nem lesz kellően hatékony, ami kedvezőtlen esetben a kalászok tömeges fertőződéséhez (3. kép) vezethet.

A kalászrészek kivilágosodása, fakulása fuzáriumos fertőzésre utal.

2.kép A kalászrészek kivilágosodása, fakulása fuzáriumos fertőzésre utal – fotó: Agrometry Kft.

Hogyan?

A kalászvédelem hatékonysága nagyban függ a kezelés végrehajtásának módjától. Ismerve a tényt, hogy az egyéb növényi részekből még a felszívódó gombaölő hatóanyagok is csupán kis mértékben szállítódnak a kalász irányába, arra kell törekednünk, hogy a kalászt a lehető legjobban bevonjuk a permetlével.

Erre a célra a legalkalmasabb a kettős réses szórófej, amelyből több irányból is éri permetlé a kalász felületét, biztosítva a kijuttatott gombaölő szer legjobb hasznosulásához szükséges fedettséget. A lombvédelmi kezeléseknél használt egyszerű, lapossugarú szórófej erre nem képes, azt arra kalibrálták, hogy a permetlevet az állomány mélyére juttassa, így azzal a kalászon nem érhető el kellő fedettség.

Tömeges kalászfertőzés a búzaállományban.

3.kép Tömeges kalászfertőzés a búzaállományban – fotó: Agrometry Kft.

Mivel?

Az eredményes kalászvédelem harmadik eleme az alkalmazott gombaölő készítmény. Erre a célra mi a Fuzarion 250 EC gombaölő szerünket ajánljuk. Ez a széles hatásspektrumú szer két, a kalászfuzáriózissal szemben is kiemelkedő hatékonysággal bíró hatóanyagot tartalmaz. Ezek egyike a felszívódó tulajdonságú tebukonazol, amely preventív hatáskifejtése mellett erőteljes gyógyító hatásáról is ismert. Hatékonyságát bizonyítja az a talán kissé túlzó, bár gyakran emlegetett vélekedés, amely szerint „minden kalászvédelemre használt szer annyit ér, amennyi tebukonazol van benne”.

A markáns gombaölő hatáshoz a készítményben lévő másik hatóanyag, a protiokonazol is hozzáteszi a maga előnyös tulajdonságait. Erőteljes, hosszú időn át fennálló preventív hatásán túl gyógyító tulajdonsággal is bír. A hatóanyag a növény felületén depókat képez, amelyekből folyamatosan szívódik fel, majd a nedvkeringésbe kerülve egyenletesen oszlik el a növény szöveteiben. A kalászfuzáriózis elleni védekezésben a protiokonazol az egyik legjobb hatékonysággal rendelkező hatóanyag, amelynek további előnye, hogy a mikotoxinok termelődését is megakadályozza. Mindezeken túl kedvező élettani tulajdonságainak köszönhetően használata segíti a nagyobb mennyiségű, egyben jobb minőségű termés elérését.

A kalászfuzáriózissal szembeni eredményes védekezés komplex feladat, abban a fajtaválasztásnak ugyanúgy szerepe van, mint a területen alkalmazott talajművelés-rendszernek. Azonban, ha permetezésre kerül a sor, akkor a „mikor”, a „hogyan” és a „mivel” fogja eldönteni védekezésünk sikerességét. Mi mindehhez a Fuzarion 250 EC gombaölő szerünkkel tudunk hozzájárulni. Mert „fuzárium ellen Fuzarion”!

A készítményről, valamint felhasználásáról további részletek honlapunkon (www.agrometry.hu) találhatók.

agrometry