Az idei esztendő nem bővelkedik majd pályázatokban és beruházásokban, ezért ezeken a területeken kisebb szünet várható. A Magyar Bankholding előrejelzése szerint jövőre várhatók csak olyan pályázati kiírások és különböző állami támogatások, amelyekkel képesek lesznek a gazdálkodók finanszírozni azokat a fejlesztéseiket, amelyek addigra már időszerűek lesznek – írja a novenyvedoszer.hu

gabona

Az idei év nem bővelkedik majd pályázatokban és beruházásokban, ezért ezeken a területeken kisebb szünet várható – fotó: pixabay.com

Lehet, hogy el kell halasztani a tervezett beruházásokat

Az elmúlt években – köszönhetően a pályázati bőségnek – fejleszthettek a gazdálkodók, most azonban az erre az évre tervezett beruházásaikat halasztaniuk kell.

A Magyar Bankholding Agrár és Élelmiszeripari Üzletágának vezetője, Hollósi Dávid szerint a piacon többféle támogatott termék létezik, amelyek közül a jelenleg is elérhető Agrár Széchenyi Programra hívta fel a figyelmet, azon belül is az aszálykár elleni védekezésre, ami öt százalékos kamattámogatással vehető igénybe. Elmondta: többezer kérelem érkezik forgóeszköz finanszírozására, a Baross Gábor Hitelprogram többszáz milliárdos keretére annyi volt az igény, hogy két hét alatt betelt, viszont a hitelprogram beruházási része még kihasználatlan.

Ez jól mutatja azt, hogy mindenki a forgóeszköz hátterét szeretné megteremteni, hiszen az árak változásával komoly finanszírozási igény lépett fel. Emiatt a beruházási döntések és várakozások elhalasztódnak

– foglalta össze az üzletág vezetője.


Nehéz lépést tartani a gyorsan változó körülményekkel

Gyorsan változó időszakot él át mindenki: termelők,  fogyasztók, a banki szféra egyaránt.  Számos olyan folyamat, ami korábban hosszabb évek alatt ment végbe, most pillanatok alatt zajlik le. Hollósi Dávid példaként erre a földgáz árának változását említette, amely december és február között hatalmasat zuhant a világpiacon, ennek köszönhetően pedig jelentősen csökkent a nitrogén alapú műtrágya ára.

"Decemberben még azt mondtuk, hogy megfizethetetlen, de ma már örülünk a 200 000 forintos tonnánkénti árnak. Ezzel párhuzamosan a gabonafélék ára is visszaesett a tavaly őszi árhoz képest, s ezzel kezdetét vette a piacon egy bizonytalan időszak, ami miatt felmerül a kérdés: mit várhatunk az idei évtől? Tavaly ezermilliárd forint volt az aszálykár, idén a csapadékos időszakoknak köszönhetően erre nem kell számítani, viszont a magas inflációs és kamatkörnyezet tovább növeli a bizonytalanságot. Ezért gondolom azt, hogy az év hátralévő része nehéznek ígérkezik a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban is" – mondta Hollósi Dávid.

aratás

A gabonafélék ára visszaesett a tavaly őszi árhoz képest, s ezzel kezdetét vette a piacon egy bizonytalan időszak. Érdemi megoldást az aratás hozhat – fotó: pixabay.com

Visszaesett a kiskereskedelmi forgalom: csökkent a vásárlóerő, kevesebb lett a megrendelés

A Bankholding szakértőjét a novenyvedoszer.hu arról is kérdezte, hogy milyen változások lehetnek fogyasztói oldalról azok után, hogy visszaesett a kiskereskedelmi forgalom. Az üzletág vezetője szerint a két számjegyű piaci kamatok visszavetik a hitelezést, ami a fogyasztásra is negatív hatással van.

Mivel minden mindennel összefügg a csökkenő fogyasztás előbb visszahat a kiskereskedelemre és az élelmiszeriparra, majd néhány hónap múlva a mezőgazdasági termelésre is, hiszen elmaradhatnak a korábbi nagy megrendelések.

Ez érzékenyen érinti az állattenyésztést, azon belül a tejtermékek, a húsok, vagy a tojás árát.  A gazdálkodóknak zsugorodó piaccal kell szembenézniük, miközben a fogyasztók olcsóbban juthatnak hozzá ezekhez a termékekhez.

gabona

Az ukrán behozatal nem egyszeri eset – fotó: pixabay.com

Az ukrán gabona komoly versenytárs marad

A tavalyi aszály miatt megalapozott volt 1,7 millió tonna gabona behozatala Ukrajnából, hiszen a 8 millió tonna kukorica helyett csak 2 millió termett, ezt pedig pótolni kellett a feldolgozóknak és az értékesítőknek egyaránt.

Azok a gazdálkodók, akik a magas árak reményében nem értékesítették, hanem ősszel betárolták a gabonájukat jelentős veszteséget könyvelhetnek el, hiszen a hazai készlet az ukrán gabona színvonalára árazódott át.

Szakértők szerint érdemi megoldást az aratás hozhat, amikor a régi készletek kikerülhetnek a körforgásból. Hollósi Dávid véleménye azonban az, hogy az ukrán behozatal nem egyszeri eset:  a hazai és az európai mezőgazdaságnak mostantól kezdve komoly versenytársa lesz az ukrán import. Ennek a helyzetnek a rendezésére fogtak össze az uniós agrárminiszterek, mert ha nem születik megoldás, akkor veszélybe kerül a termelők versenyképessége.