Csak az egyik, vagy másik technológiai elem megváltoztatása önmagában nem vonja maga után a termés növekedését, ezért integrált, komplex módon kell azokat alkalmazni. Ezekkel akár az időjárás okozta hektikusságokat is képesek vagyunk csillapítani, de a környezeti feltételek teljesülése a siker igazi záloga.
Az általunk leginkább módosítható technológiai lépések közt döntő súllyal szerepel a növényvédelem. Természetesen az integrált szemléletnek kell érvényesülni a növényeket károsító organizmusok elleni védekezés során is. Viszont a lehetőségeink szerint a kémiai módszereket is alkalmaznunk szükséges, így jelen esetben a napraforgó vetését követő vegyszeres növényvédelmi lehetőségeket szeretném áttekinteni.
A napraforgó a kezdeti extenzív növényből egyre inkább intenzív kultúrává válik. A termesztési intenzitás és volumen növekedése számos növényvédelmi feladatot is nélkülözhetetlenné tesz. A minél magasabb termésátlagok felé vezető út első egyik lépése a gyommentesség biztosítása, lehetőleg minél korábbi gyomkikapcsolással. A preemergens, azaz a vetés után, de kelés előtt elvégzett gyomirtás számos előnnyel bír és kihagyhatatlan eleme a napraforgó termesztésének, függetlenül attól, hogy hagyományos gyomirtású vagy herbicid toleráns hibridet termesztünk. A napraforgó kezdeti gyomelnyomó képessége gyenge, tehát a vele együtt megjelenő gyomnövények komoly konkurenciát jelentenek.
A gyomok kompetíciós képességéből adódóan az el nem végzett alapgyomirtás jelentős terméscsökkentő tényező. Tehát nem kérdés a preemergens gyomirtás elvégzése. Az viszont már kérdés, hogy milyen készítménnyel végezzük el a kezelést! Tény, hogy a napraforgó a kezdeti fejlődés szakaszában bekövetkező herbicid stresszre sokkal érzékenyebben reagál a termés tekintetében is, mint az állományvédekezés során előforduló fitotoxicitásra. Ezért a lehető legszelektívebb alapgyomirtást célszerű választani. Így két legyet üthetünk egy csapásra!
Korai gyomkikapcsolással és a napraforgóra nézve szelektív alapgyomirtással jelentős termést menthetünk meg.
A Syngenta kínálatában két készítmény szerepel, amellyel a napraforgó vetés utáni, kelés előtti gyomirtása elvégezhető. A Gardoprim Plus Gold két hatóanyagának köszönhetően szinte teljes körű védelmet biztosíthat a napraforgó legtöbb, magról kelő, egy- és kétszikű gyomnövénye ellen. A terbutilazin hatóanyaga helyzeti szelektivitással bír, ami annyit tesz, hogy a csírázó napraforgó magot a szikleveleken maradó kaszathéj védi a hatóanyaggal szemben, míg a másik komponense az S-metolaklór kiváló szelektivitással rendelkezik.
Fontos megjegyezni, hogy a készítményt csak 1,5%-nál magasabb szerves anyag tartalmú talajon szabad felhasználni, továbbá olyan táblákon, ahol fennáll a vízösszefolyás lehetősége egy intenzívebb eső hatására nem ajánlott. Erősebb magról kelő egyszikű fertőzöttség esetén a Gardoprim Plus Gold 4,0 l/ha dózisa kiegészíthető a Dual Gold 960 EC 0,25 l/ha dózisával. Megfelelő mennyiségű és eloszlású bemosó csapadék (10-20 mm a kezelést követő két héten belül) esetén, akár betakarításig gyommentes állományt is eredményezhet (1. kép).
1. kép: A Gardoprim Plus Gold és Dual Gold 960 EC hatása megfelelő bemosó csapadék hatására – Hercegszántó, 2020 (Fotó: Dr. Nagy Viktor)
1,5%-nál alacsonyabb szerves anyag tartalmú területeken csak a Dual Gold 960 EC alkalmazható biztonsággal, amely 1,4-1,6 l/ha dózisában kiváló a magról kelő egyszikű gyomok ellen, és számos magról kelő kétszikű ellen bír mellékhatással. Kísérleti eredményeink is mutatják, hogy egy jól sikerült alapgyomirtás jelentős termésmentést eredményezhet (1. ábra).
1. ábra: Az alapgyomirtás hatása a termés alakulására (Syngenta fejlesztői kísérletek 2018-2019)
Mindkét készítmény engedélyokirata lehetővé teszi a vetéssel egymenetben, sávban történő kijuttatását is.
A vetéskori csapadék bizonytalansága nem szabad, hogy eltántorítson bennünket az alapgyomirtás elvégzésétől. Még kevesebb, vagy kedvezőtlen eloszlású csapadék esetén is számolhatunk gyomirtó hatással, illetve a gyomok száraz környezetben való csírázását és kelését egyöntetűbbé teheti, amely segíti a posztemergens kezelések hatékonyságát (2. kép).
2. kép: Balra gyomirtatlan kontroll, jobbra Gardoprim Plus Gold hatása kevés, 7mm bemosó csapadék hatására – Mocsa, 2020. (Fotó: Dr. Nagy Viktor)
A herbicid-toleráns napraforgó hibridek megjelenésével a gyomirtás kapott egy biztonsági faktort. Ha szükséges, állományban be tudunk avatkozni egy kevésbé hatékony alapgyomirtás esetén. Csak az egyik, vagy csak a másik gyomirtási módszerre hagyatkozni nem szabad. A posztemergens állománykezelés akár imazamox, akár tribenuron-metil hatóanyagról legyen szó, precizitást igényel és a gyomok érzékeny fenológiai állapotához igazítva lehet a legjobb hatékonyságú. Ez magról kelő kétszikű gyomok esetén a 2-4, míg egyszikűek esetén az 1-3 leveles fejlettség. A túl korai vagy megkésett kezelések csökkent hatékonyságúak lehetnek.
Azt, hogy milyen posztemergens gyomirtást tudunk végezni, a hibrid határozza meg
vagy kiválasztunk egy gyomirtási rendszert és adott szegmensen belül keressük meg a számunkra legkívánatosabb hibridet, vagy pedig hibridet választunk, amely magával hozza az állományban alkalmazható gyomirtó szert (2. ábra). Hogy minél jobb gyomirtó hatékonyságot érjünk el, ahhoz fontos, hogy ismerjük a területünk gyomflóráját. Alacsonyabb gyomnyomás, csattanó maszlaggal, magról kelő egyszikűekkel fertőzött területen a Clearfield® hibridek termesztésbe vonása és a Listego1 állomány gyomirtó szer használata ajánlott. A Listego1 1,0-1,2 l/ha dózisban a magról kelő érzékeny gyomnövények ellen kiváló hatékonyságú. A lehető legjobb hatást a magasabb dózis, gyomok fejlettségéhez igazodó kijuttatásával érhetjük el. A kezelést követően a napraforgó növényeken sárgulás, úgynevezett „Yellow flash” jelentkezhet, amely a környezeti viszonyoktól függően hamar eltűnik és a tapasztalataink alapján nem jár terméscsökkenéssel.
2. ábra: A Syngenta napraforgó termesztéstechnológiai ajánlata
Erősebb gyomfertőzöttség esetén, továbbá mélyről csírázó, nehezebben irtható gyomfajok (szerbtövis félék, fehér libatop, parlagfű) jelenlétekor a Clearfield® Plus hibridek termesztése javasolt. Ezen hibridek herbicid ellenállósága erősebb, így a Listego Plus2 1,2-2,0 l/ha dózisban biztonságosan alkalmazható. A Listego Plus2 az erősebb adjuváns rendszerének köszönhetően az esetlegesen fejlettebb, vagy erősebb viaszréteggel borított gyomnövények esetén is hatékony megoldás, ez esetben is a maximálisan lehetséges 2,0 l/ha dózisa ajánlott.
Mezei acattal fertőzött területen, az Express® toleráns hibridek vetése indokolt, (túl azon, hogy az előveteményben célzott herbicid és/vagy annak a tarlóján totális gyomirtó szerrel pl. Medallon Premium-mal végzett kezeléssel hatékonyan tudjuk csökkenteni a következő évi kihajtás mértékét). Ezen hibridekben a Fluence3 gyomirtó szer használható. Kijuttatásának módja függ a mindenkori gyomfenológiától és gyomfajtól. Mezei acat jelenlétekor és egyöntetűen csírázó magról kelő kétszikűek esetén az egyszeri 45 g/ha dózisban, míg parlagfű ellen vagy egyenetlen fejlettségű gyomok esetén az osztott kezelés formájában kétszer 22,5 g/ha adagban alkalmazható. A permetléhez minden esetben Trend 90 tapadásfokozó adagolása szükséges.
Egyszikű gyomfajok ellen a Leopard 5 EC4 szelektív egyszikű irtó készítmény vethető be, melynek dózisa az adott gyomfajhoz és azok fejlettségéhez igazítható. A jobb hatékonyság elérése érdekében a magasabb dózisok alkalmazása és a permetléhez nem ionos tapadásfokozó adagolása szükséges. Általános szabályként elmondható, hogy a szelektív egyszikűirtó kezelésekhez tilos más egyéb növényvédő szer adagolása, hiszen fennállhat a kultúrnövény károsodásának lehetősége.
A gyomnövények mellett a napraforgó kórokozói és kártevői is jelentős terméscsökkenést eredményezhetnek, szerencsére a rájuk fordított figyelem is növekszik az elmúlt években. Nem csoda, hiszen magas termésátlagokat csak úgy lehet elérni, ha minden napraforgó számára kockázatos tényezőt számításba veszünk, tehát a rovar és gombakártételt is igyekszünk megelőzni, visszaszorítani.
Az évjárati sajátosságok nagymértékben befolyásolják a kórokozók dominancia viszonyait és magát a fertőzés mértékét is. Az időjárás és a kórokozók megjelenése a védekezés lehetőségét is meghatározzák. A napraforgó legfontosabb betegségei közül ki kell emelni az alternáriát és a fómás levél- és szárfoltosságot, amelyek kifejezetten párás mikroklímát igényelnek. Figyelembe véve, hogy nagy intenzitású csapadék május végén, júniusban érkezik, e kórokozók megjelenésére számítani lehet és az ellenük való megelőzésként vagy védekezésként a fungicid készítményekkel tervezni szükséges. Emellett említést érdemel a fehérpenészes szár- és tányérrothadás, a szklerotínia és esetenként a rozsda, melyek jelentős teméscsökkentő tényezők lehetnek az ellenük való célzott védekezés nélkül.
A Syngenta portfóliójában az Amistar Sun5 készítmény hatékony megoldás a napraforgó valamennyi kórtani problémája ellen. A készítményben lévő mindkét hatóanyag (azoxistrobin és difenokonazol) széles hatásspektrumú, felszívódó hatóanyag. A növényben való szállítódás miatt a napraforgó minden zöld részébe eljut a készítmény, kialakítva ezzel a növény „immunitását” a legfontosabb kórokozókkal szemben. Ennek időtartama akár 3-4 hét védettséget is jelenthet. Az azoxistrobin a gombaölő hatásán túl jelentős élettani hatással is bír, számos növényélettani folyamatba beavatkozva fejti ki jótékony hatását. Juvenilizáló, zöldítő hatása révén javítja a növény szárazságtűrését, tápanyag-hasznosítását, amely a későbbiekben a termésben is megmutatkozik.
A Syngenta több éven keresztül zajló fejlesztői kísérleteiben az Amistar Sun5 kezelés átlagban 580 kg/ha termésnövekedést eredményezett. Ez a plusz terméshozam, vagy termésmentés a jelenlegi felvásárlási árakat figyelembe véve egyértelműsíti a fungicides kezelés létjogosultságát napraforgóban.
Az Amistar Sun5 hatékony a legfontosabb szár- és tányérbetegségek ellen. Kimagasló hatékonyságú az alternáriás szár- és levélfoltosság, a fómás levél- és szárfoltosság, a diaportés szárkorhadás, továbbá jó hatékonyságú a fehérpenészes szár- és tányérrothadás, valamint a rozsda ellen is. Tehát szinte teljes spektrummal bír, és ezen tulajdonságai a leghatékonyabb preventív gombaölő szerré teszik az Amistar Sun5-t.
3. kép: Jobbra kezeletlen kontroll, balra Amistar Sun5 hatása napraforgóra – Komárom, 2020 Syngenta fejlesztői kísérlet (Fotó: Boros Szilárd)
Általános védekezési stratégiát ajánlani meglehetősen nehéz, hiszen számos tényező befolyásolja a kórokozók megjelenését és a fertőzés mértékét (terület mikroklímája, csapadék, hibrid stb.), azonban a javasolt növényvédelmi technológia követésével és az előrejelzés, területi szemlék tapasztalataihoz adoptált kijuttatással eredményes védekezést vihetünk véghez. Az első és legfontosabb, hogy az Amistar Sun5 kijuttatását a kultúrnövény 6-8 levélpáros állapotában, amely általában május vége, június legeleje, javasoljuk 0,8-1,0 l/ha dózisban. Különösen fontos a permetlé mennyisége is, lehetőleg 250 l/ha alá és 400 l/ha fölé nem célszerű menni, hiszen ezzel a hatékonyságot jelentősen ronthatjuk. Ebben a kijuttatási időpontban a védekezés még normál szántóföldi permetezővel is elvégezhető.
A korábban fertőző alternária ellen is védettséget biztosítunk, de kihasználva a hatóanyagok felszívódó tulajdonságát a később megjelenő betegségek ellen is hatékonyan védjük az új növekményt. Ekkor szükséges lehet a levéltetvek elleni védekezés is, ekkor az Amistar Sun5 kombinálható a Judo rovarölő szer 1,2 l/ha dózisával. A Judo két hatóanyag közül a lambda-cihalotrin azonnali taglózó hatású piretriod, míg a pirimikarb a leveleken átdiffundáló, speciális levéltetű irtó hatóanyag. Így a levél felszínén, vagy éppen a fonákon szívogató levéltetvek ellen is hatásos. A napraforgó tápanyag-utánpótlása során kifejezetten nagy szerepe van a bórnak. A bór tulajdonságait figyelembe véve, bórtartalmú levéltrágya kijuttatása az Amistar Sun5-nal és Judo-val lehetséges.
A második Amistar Sun5 kezelést a csillagbimbós állapot végén célszerű elvégezni, ami általában június végén – július elején van. Ekkor szintén érdemes a bórtartalmú levéltrágyával kombinálni a kezelést, de a napraforgó cink igénye is jelentős. A különféle poloskafajok ellen pedig tau-fluvalinát hatóanyag tartalmú Monospel 24 EW6 is szükségessé válhat. Így a permetezéssel megelőzzük a virágzás időszakát, amely a méhek által leginkább látogatott periódus, és így az esetleges méhpusztulás gyakorlatilag elkerülhető.
A növényvédelmi beavatkozások során a környezetünkre, kiváltképp a beporzó rovarok védelmére a lehető legnagyobb hangsúlyt kell fektetni. Hiszen a termesztési sikerünk csak akkor lehet eredményes, ha biológia rendszerként tekintünk a környezetünkre. A csillagbimbós állapotban végzett kezeléssel a levél-, szár- és tányérbetegségek ellen teljes lefedettséget biztosíthatunk. A kijuttatás időzítése mellett sok múlhat a permetezés technikáján is, ezért fúvókaválasztásnál célszerű a kettős réses típusok mellett dönteni. Emellett a permetezéshez használt víz keménységére is oda kell figyelnünk, és kemény víz esetén annak lágyításával jelentősen növelhető a növényvédelmi kezelések hatékonysága.
Összességében az Amistar Sun5 hosszú hatástartamú, felszívódó hatású gombaölő permetezőszer, amely a legjobb választás a napraforgó legfontosabb szár,- levél- és tányérbetegségei ellen. Továbbá jelentős élettani hatásának köszönhetően használatával szembetűnő termésnövekedést érhetünk el (3. ábra).
3. ábra: Amistar Sun5 kezelés hatása a napraforgó terméshozamára (Syngenta fejlesztői kísérletek, 2017-2020)
Mint, ahogyan már említettem, általános és minden körülmények közt alkalmazható sémát nem lehet a napraforgó növényvédelmére ráhúzni, hiszen számos tényező befolyásolja a termelést. Viszont az általános ajánlások figyelembe vételével és az üzemi tapasztalatok beépítésével a Syngenta termékeivel garantált lehet a siker a 6 tonna/hektár-os termésszint elérésében!
Dr. Nagy Viktor
Fejlesztőmérnök
Syngenta Kft.
Clearfield® A BASF bejegyzett védjegye
Clearfield® Plus a BASF bejegyzett védjegye
Express® Az FMC bejegyzett védjegye
1A Listego azonos a Pulsar 40 SL, 04.2/1380-1/2013. NÉBIH számon engedélyezett gyomirtó szerrel.
2A Listego Plus azonos a Pulsar Plus 04.2./10624-1/2015 NÉBIH számon engedélyezett gyomirtó szerrel
3A Fluence azonos a 534/2006. NTKSz számon engedélyezett Express 50 SX gyomirtó permetezőszerrel. A Fluence® az FMC Corporation vagy leányvállalatainak márkaneve és a jogtulajdonos engedélyével a Syngenta vagy leányvállalatai által felhasználható.
4A Leopard 5 EC az Adama Hungary Kft. bejegyzett márkaneve
5Az Amistar Sun gombaölő szer azonos a 02.5/2452/5/2008. MgSzHK számon engedélyezett Amistar Top gombaölő szerrel
6A Monospel 24 EW azonos a 02.5/2322/2/2007. MgSzHK számon engedélyezett Klartan 24 EW rovarölő permetezőszerrel