A hazai csemegekukorica átlagos évben csak júliusban szokta kiszorítani az importot a piacról, idén azonban már most megérkezett. A Lidl, a Spar és a PENNY pedig erőteljes akciózásba kezdett.

A magyar csemegekukoricát sem kímélte az aszály 2022-ben, illetve a piacvesztés és a nyomott átvételi árak is nehéz helyzetbe hozzák a termelőket. A Debreceni Egyetem MÉK Kertészettudományi Intézete és a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács közös konferenciáján márciusban az hangzott el, hogy drasztikusan csökkent az előző évhez képest a csemegekukorica termelői ára és a szakemberek szerint az ágazatban összefogásra van szükség, mert ez a helyzet hosszú távon negatívan befolyásolhatja az eddig stabil ágazat jövőképét.

Kereslet helyett kínálat

Magyarországon csaknem 30-35 ezer hektáron termelnek csemegekukoricát. Harsányi Endre, a Debreceni Egyetem agrár- és élelmiszertudomány fejlesztéséért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettese szerint a csemegekukorica termékpályájának átrendeződését figyelhetjük meg, a keresleti piacot felváltotta a kínálati piac, emellett folyamatosan csökken a fogyasztás. Ezt a helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a jelenlegi geopolitikai események hatására több piacot is elveszített az ágazat. A rektorhelyettes úgy vélte: ebből a helyzetből csakis összefogással lehet kilábalni.

csemegekukorica

A csemegét máris 30 százalékkal kisebb területen termelik – forrás: Pixabay

Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke, a DE MÉK Kertészettudományi Intézet vezetője előadásában elmondta: a csemegekukorica termelői ára 50-55 forint volt. A tavalyi árakhoz képest ez 50 százalékos csökkenést jelent.


Az árak bezuhanása következtében a termőterületek drasztikus csökkenése is megfigyelhető hazánkban, a csemegét máris 30 százalékkal kisebb területen termelik. A kedvezőtlen gazdasági helyzet a feldolgozópiacra is nagy hatással van, mert a csemegekukorica a feldolgozóipar meghatározó alapanyaga, háromnegyed részben a konzervipar, egynegyed részben a hűtőipar használja fel. Apáti Ferenc szerint az ágazatban uralkodó helyzetre rövid távon nincs megoldás.

Másfelet fizet, kettőt kap

A magyar csemegekukorica idén most érkezett meg a boltokba. A Lidlben 2 db csemegekukorica vásárlása esetén minden második cső 169 forintba kerül – 299 forint helyett. Vagyis ha kettesével vesszük a kukoricát, átlagosan 234 forintért vásárolhatjuk meg darabját... A PENNY-ben az elsőosztályú magyar csemegekukorica darabja 229 forint. A Spar pedig 239 forintért adja a csemegét a héten. A Tesco, Aldi, Auchan katalógusában nincs még akciós kukorica, a standard ár a boltokban 399 forint körül alakul, ám valószínűleg csak idő kérdése, hogy az olcsóbb hazai kukorica elárassza a piacot.

Tavaly az első, kedvezményeket kínáló boltokban 200-250 forintot taksált egy cső csemege, 2022-ben 180-200 forintért adták, 2021-ben pedig még 150 forint volt az akciós csemegekukorica.

A fogyasztói piacokon a Piaci Árinformációs Rendszer (PÁIR) adatai szerint már a 25. héten 300-450 forintért adták a hazai csemegekukoricát. Tavaly a fogyasztói piacokon a 27. héten 400 forint környékén mozgott a darabár, utána csökkent 200-300 forintra. A korábbi évek alapján azt lehet mondani, hogy a boltokban és a piacokon először magasabb áron jelennek meg az első csövek, majd a hazai termés megjelenése lejjebb tolja az árszintet.

Nagyjából a 28. hét környékén szokott beállni egy átlagár, az utóbbi években ez 200-300 forint között volt (persze az akciós csövekért ennél kevesebbet kértek) és ez kitartott a szezon végéig. Mivel azonban idén korábban kezdődött a kukoricaszezon is, arra számíthatunk, hogy az árak hamarabb, akár már a jövő héten beállnak egy szintre.

Forrás: Pénzcentrum.hu