Az agrarheute.com hírportál egy figyelemre méltó új felfedezést ismertet. Közismert, hogy a szarvasmarhatartás nyomán nagy mennyiségű metán keletkezik, amelynek koncentrációja a legutóbbi 200 évben több mint kétszeresére emelkedett a légkörben, és a globális felmelegedés egyik első számú kiváltója.

hígtrágya

Az adalékanyag akár több mint 90 százalékkal csökkentheti a metánkibocsátást – fotó: pixabay.com

A szarvasmarhatartás által előidézett metánkibocsátásnak mintegy 20 százaléka a trágyából kerül a levegőbe. A Bonni Egyetem kutatói – Felix Holtkamp és Dr. Manfred Trimborn irányításával – legutóbb

egy olyan kémiai vegyületet hoztak létre, amely a hígtrágyába keverve, költségtakarékos és egyszerű módon, jelentősen képes fékezni a metánkibocsátást, és egyben gátolja a hígtrágya habosodását.


Az adalékanyag, pontos összetételét a cikk nem hozta nyilvánosságra, annak legfontosabb komponensét azonban a mésznitrogén (kalcium-ciánamid) képezi, amelyet több mint száz éve engedélyezett műtrágyaként használnak.

A laboratóriumi eredmények alapján remény van a hígtrágya-kezelés és hasznosítás problémáinak megoldására.

Az Egyetem szerint az adalékanyag akár több mint 90 százalékkal csökkentheti a metánkibocsátást, így annak tömeges bekeverési lehetősége forradalmi változást hozhat a szarvasmarhatartásban.