A facéliától nem csak az Újpest drukkerek szíve borul lilába. Fotó: 123rf.com
Tudod mi az a facélia? Na ne gondolj semmi olyasmire, aminek nincs helye egy agrár oldalon! Inkább úgy kérdezem, ismerős a mézontófű neve? Nos, a kettő egy és ugyanaz. Amit viszont valószínűleg nem tudtál, hogy van egy harmadik elnevezése is mostanában, ez pedig nem más, mint a szupernövény.
- Harmadik nevét azért kapta, mert olyannyira értékessé vált a gazdák szemében, hogy a vetőmagjának tonnája akár egymillió forintba is kerülhet.
- A mézontófű kitűnő zöldtrágyaként, hiszen javítja a termőföld minőségét, azonban ezekből az állományokból nem fogható fel mag, ezért sokan vetőmag termesztési céllal kezdtek el foglalkozni vele.
- Hazánkban leggyakrabban Mosonmagyaróvár közelében találkozhatunk a jellegzetes, lila virágba borult facélia földekkel, melyekhez egyre többen látogatnak el azért, hogy lélegzetelállító képeket készítsenek róla.
- Ez az Észak-Amerikából származó növény 40-90 cm magas, és májustól egészen augusztusig virágzik, így kitűnő mézelő növény. Nem csak szép, de még csak nem is kényes. Bármilyen talaj megfelelő neki, sőt, másodvetésként még a talaj minőségének javítására is használják, hiszen mélyre ható gyökere előkészíti a talajt más növények számára. Nem véletlen tehát, hogy a magyar agrárium támogatási rendszere is ösztönzi a gazdákat a facélia vetésére.
- A csodás, lila virágok nem csak minket, embereket vonzanak. A mézontófű méltó nevéhez hiszen a világ egyik legtöbb virágport termelő növénye. Így a méhek is szívesen időznek el a facélia földeken.
- Bár haszonnövény, szépsége feljogosítja rá, hogy dísznövényként is helyet kaphasson a kertekben. Azonban akármilyen szép, azt a lenyűgöző látványt, ami miatt ezrek keresik fel a földeket, csak a társaival együtt tudja kiváltani.