A környezeti terhelés célzott csökkentésére, és a humán egészség megóvása, vagyis a biztonság növelése érdekében a Bayer hangsúlyozottan hívja fel a figyelmet a termékeire vonatkozó előírások betartására. Ugyanakkor több olyan eszközt tud már a termelők kezébe adni, amelyek ezeket a célokat szolgálják, és a jövőben akár a növényvédő szerek engedélyezésébe is bevonhatók, mint kockázatcsökkentő lehetőségek .

fenntartható mezőgazdaság

ELŐÍRÁSOK BETARTÁSA:

A növényvédelem „veszélyes üzem”! A növényvédő szerek engedélyezéséhez vizsgálatok hosszú sorát kell elvégezni. Ezek a vizsgálatok kiterjednek a felhasználás minden területére (humán egészség, környezet). A növényvédő szer okirata tartalmazza azokat az előírásokat, amelyeket be kell tartani a készítmények felhasználása során, ezen előírások nélkül a növényvédő szer nem kapna engedélyt. Csakis így lehet minimalizálni a humán egészség és a környezet károsításának kockázatát.

Ezért fontos, hogy a konkrét felhasználási előírások mellett (dózis, várakozási idők…) mindenki betartsa az egyéb előírásokat is: biztonsági zónák a felszíni vizek védelmére, hasznos szervezetek védelmére, méhveszélyességi kategóriáknak megfelelő felhasználás, védőfelszerelések, deflektor használata.

növényvédőszer

Az okiraton található előírások mellett a többi fontos szabályt is tartsuk be permetezéskor – fotó: Agroinform.hu

HASZNOS SZERVEZETEK VÉDELME:

Méhek védelme: Magyarországon több, mint 800 vadméhfaj él. A háziméhek mellett ezen fajok védelme is kiemelt fontosságú, hiszen a beporozásban jelentős szerepet töltenek be. A virágzó sávok és a méhhotelek létesítése is a beporzók fenntartását szolgálja.

Mivel a vadméhek rajzása időben nagyon eltérő, különböző virágfajok együttes vetésével tudunk élelmet biztosítani a különböző időszakokban megjelenő fajoknak. A méhhotelekkel pedig a szaporodásukhoz tudunk menedéket biztosítani. A kertészetekben készen kaphatók kicsi, otthon a virágoskertbe kihelyezhető méhhotelek, vagy akár házilagosan is elkészíthetők a szalmából, kifúrt farönkökből álló „lakás”.

Ezzel, és a virágmag-keverék elvetésével piciben mindenki hozzá tud járulni a biodiverzitás megőrzéséhez.

Deflektor: Ma már jogszabályban rögzített a deflektor kötelező használata. Az eszköz a pneumatikus szívólevegős vetőgépekre szerelve a csávázott vetőmagok vetése során elhasznált levegőt, és az ebben található esetleg leporlódott növényvédő szert a talaj felszínére vezeti, így az nem kerül ki szabadon a környezetbe. Ha a közelben virágzó növénykultúrák vannak, az azokon táplálkozó házi- és vadméhek biztonságban folytathatják az élelemgyűjtést, és a környező területek más hasznos szervezeteit sem éri károsodás. Mintegy 6000 db deflektor került ingyen a termelők kezébe, elősegítve a jogszabály betartását.

vetés

A deflektor használatával a környék virágzó növénykultúráin táplálkozó hasznos rovarokat nem éri károsodás – fotó: Agroinform.hu

HUMÁN EGÉSZSÉG VÉDELME:

Védőeszközök: A növényvédő szerek engedélyokiratai tartalmazzák azokat az a védőfelszereléseket, amelyeket viselni kell a permetezés előkészítésekor, és a felhasználása során. Saját érdekünk ezen előírások betartása, hiszen csak így biztosítható az emberi egészség védelme.

esyFlow: Olyan zárt és öntisztító rendszer, amely folyékony növényvédő szerek cseppmentes töltését biztosítja a kannából a permetlétartályba. Használata során még véletlenül sem érintkezik az előkészítő személy a növényvédő szerrel, és a talajra sem kerül belőle, így a környezet védelmét is szolgálja. Segítségével lehetővé válik a növényvédő szer részleges felhasználása is, majd a kanna kiürülése után a tökéletes tisztítás.

VIZEK VÉDELME:

Phytobac: A vizek védelme kiemelt jelentőségű jövőnk szempontjából. A növényvédelemben használt gépek mosásakor, a permetlétartály ürítésekor keletkező szennyezett, szermaradékok tartalmazó víz bejuthat mind a felszíni, mind a felszín alatti vizeinkbe. Ennek megakadályozására került kidolgozásra a Phytobac rendszer, amely a telephelyen kialakítva összegyűjti a gépek mosásából, ürítéséből származó szennyezett vizet, majd egy föld-szalma keverékre lassan permetezve biztosítja a szermaradék lebontását. A lebontást baktériumok végzik. A rendszer használatával nem keletkezik veszélyes hulladék, és maximálisan eleget teszünk a fenntarthatósági kihívásoknak.

TOPPS program: Az Európai Növényvédelmi Szövetség dolgozott ki egy programot, amely a vizek védelmére hívja fel a figyelmet, megismertetve a termelőkkel azokat a gyakorlati lehetőségeket, amelyekkel elkerülhetők a vizek szennyezése. A hazai szövetség is bekapcsolódott a programba, sok helyen tartva oktatást a témában. Vállalatunk is támogatja a programot.

HAMISÍTÁS, ILLEGÁLIS FORGALMAZÁS ELLENI KÜZDELEM:

Nagyon fontos, hogy csakis eredeti, megbízható forrásból származó növényvédő szert vásároljanak és használjanak fel! Ismeretlen eredetű készítmény felhasználása veszélyt jelenthet a felhasználóra, a kultúrnövényre. Legjobb esetben hatástalan, de akár a növény pusztulását is okozhatja. A növényekbe jutva ismeretlen mennyiségű szermaradék jut a fogyasztó szervezetébe, ami súlyos egészségkárosodáshoz vezethet! Az ilyen szerek használatával mind a humán egészséget, mind a környezetet veszélyeztetjük! A gyártó cég is csakis az eredeti növényvédő szerek minőségét garantálja!

Capseal: A Bayer kidolgozott egy gyors azonosítási rendszert a növényvédő szerek eredetiségének ellenőrzésére. Termékeink csomagolásán egy zárjegy található QR kóddal. Az okos telefonra letölthető applikáció segítségével a kód leolvasható, és az adatbázis ellenőrzésével azonnal válasz érkezik a termék eredetiségére vonatkozóan.

A fenntarthatóság közös ügyünk, kérjük, hogy a jövő nemzedéke érdekében tartsa be a növényvédő szerek okiratában található előírásokat, és használjon minél több innovatív eszközt, ami a humán egészség, és környezet megóvását szolgálja!

A témáról még többet olvashat ezen a linken.