A Kukorica Kör Egyesület és az AGRO.bio Hungary Kft. szakmai napot szervezett az Egyesület tagjainak képviselői és az Egyesület "Kukoricázz Velünk!" termelési versenyében részt vevő gazdái számára. A gyárlátogatáson megismerkedhettünk az algák és a talajbaktériumok hasznos világával, mi pedig örömmel jártuk be a gyárat, "algától" omegáig.

A talajbaktériumok használata jobb hasznosulást és hatékonyabb növényvédelmet eredményezhet

A helyszín a korábbi Gyógyszerkutató Intézet telephelye volt, melyet az első hazai antibiotikum fejlesztésének célja érdekében hoztak létre. 2006-ban az épületegyüttesbe költözött be a Fermentia Kft, akik 2007. óta gyártanak talajbaktériumokat az AGRO.bio Hungary Kft. részére. Ezek a talajbaktériumok serkentik a talajéletet és a jobb termelési hozamot is szolgálják. Gyárlátogatásunk során megtekinthettük a gyártási részleget.

alga

A gyárlátogatás során bemutatásra került az algák szerepe is. Fotó: Agroinform

A baktériumok, így a talajbaktériumok is mindennapi életünk szerves részei. A talajbaktériumok elsődleges szerepe, hogy a termesztés során felhasznált növényvédő szerek és műtrágyák káros hatásait képesek tompítani, hosszabb távon megszüntetni.

A talajbaktériumok konzekvens használata lényegesen jobb műtrágya hasznosulást és hatékonyabb növényvédelmet eredményezhet. Az elmúlt 50 év komoly pusztítást végzett talajaink biológiai életében, a talajbaktériumok, a baktériumtrágyák elsődleges szerepe tehát az egyensúly visszaállítása a talajainkban, amely a baktériumpopuláció intenzív növelésével érhető el.


A talajbaktériumok technológiába állítása és hosszabbtávú használata komoly előnyöket biztosít. Tartós használatuk javítja a humifikációt, növeli a talaj humusztartalmát. A talajépítő tulajdonságaik miatt minőségi változáson megy át a kolloid rendszer, javul a vízmegtartó képesség és a teljes talajszerkezet.

Az algák szerepe óriási

A tengeri és az édesvízi algák kiemelkedő antioxidáns és sejttápláló hatása régóta közismert. Napjainkban a funkcionális élelmiszerek jelentős része legalább 2-3% algát tartalmaz. Az algák azonban nem csak az emberi szervezet működését segítik, hanem a termesztett növények fejlődésére és termésképzésére is kedvező hatással vannak.

Az Albitech Kft. munkatársai bemutatták, hogyan gyűjtik az algákat, és azok milyen módon hatnak. Ezek az algák értékes növényi hormont, kinetint termelnek, amelyek részben kikerülnek a sejtjükből és a készítményből a levelekbe szívódnak, másrészt miután elpusztultak, a növény a sejtjükben lévő hormonokat is felveszi. A hormonok mellett számos fehérje és zsírsav is szerepet játszik az Algafix-ben lévő algák növénytámogató hatásában.

Az algaTer nagy molekulatömegű anyagot (EPS-t) termel, amely óvja a talajt a kiszáradástól és táplálja a talajban élő mikroorganizmusokat, egyúttal védi a növényvédőszerek és a műtrágyák káros hatásaitól. Az összetapadó talajmorzsák javítják a talaj szerkezetét, víz-, hő- és levegőgazdálkodását, termékenységét.

mikroszkóp

Az AGRO.bio Hungary Kft. gyárlátogatásán megismerkedhettünk az algák és a talajbaktériumok hasznos világával. Fotó: Agroinform

A nagy tömegű algafonal és az EPS együttesen jelentősen javítja a talajok vízháztartását, vízmegtartó képességét. A talajmorzsák kötődése erősebb lesz, ezért a talajok kevésbé lesznek kitéve az eróziónak és a deflációnak.

A talaj termékenységének, szerkezetének, víz- és levegőgazdálkodásának javulását a kultúrnövények magasabb terméssel, jobb minőséggel és nagyobb jövedelmezőséggel honorálják.