Március első első napjaira átmenetileg visszatért a későtéli időjárás, de sajnos a február eleji tavaszias időjárás megszüntette a növények kényszernyugalmi állapotát, ezért több fás és lágyszárú növénynél megkezdődött a rügyfakadás, olvasható a magyarnovenyorvos.hu-n.

A mostani hideg idő ugyan lassítja ezt a folyamatot, de csak átmenetileg, ezért a folyamatban levő metszési és növényápolási munkákat érdemes felgyorsítani.

Mit érdemes most elvégezni a kertben?

  • A metszési munkáknak most van az ideje, olvass róla bővebben ITT.
  • Talajfertőtlenítés és vetés: előkészíthető a talaj a hidegtűrő zöldségfélék vetéséhez, mint a petrezselyem, tavaszi duggatású fok-és vöröshagyma, korai borsó, sóska, spenót. Ha a vetés előtt az előző évben a területen talajlakó kártevők nyomait, rágását észleltük, akkor fontos és elengedhetetlen feladat a talajfertőtlenítés elvégzése vetéssel, ültetéssel együtt vagy előtte. A felhasználandó talajfertőtlenítőt mindig a vetés mélységének megfelelő mélységre kell kijuttatni, ellenkező esetben nem fogja kifejteni hatását. Ahol később fogunk veteményezni, érdemes a talajt a talajpárolgás csökkentése érdekében simítani, zárni.
  • Tápanyag-utánpótlás: még kiszórható a növények gyors fejlődéséhez elengedhetetlen tápanyag műtrágya, szerves komposzt formájában. Érett istállótrágyát tavasszal csak laza homoktalajokon juttassunk ki, másutt csak talajtakarásra használjuk ebben az időszakban.
  • Kerti zöldhulladék összegyűjtése: a tél folyamán összegyűlt tavalyi lombot, leveleket lehetőleg tegyük a komposztálóba, tömörítsük le, és szükség esetén nedvesítsük át. A komposztálódási folyamat felgyorsítása érdekében szórhatunk rá mikrobiológiai készítményeket vagy pedig nitrogéntartalmú tápanyagot.


  • A facsemeték tavaszi kiültetése fagymentes napokon már elvégezhető. Ültetés előtt a facsemeték gyökerét érdemes vízben beáztatni egy éjszakára. A sérült gyökereket vágjuk le, mártsuk gyökereztető porba. Az ültetőgödör legalább kétszer nagyobb legyen a gyökerek kerületénél, hogy a fellazított talajt minél hamarabb átszőhesse a facsemete. A fácskát csak akkora mélységre ültessük, ahogy a faiskolában volt. Ajánlott a gödör aljára érett szervestrágyát vagy komposztot rakni, de figyeljünk arra, hogy ne érintkezzen közvetlenül a gyökérzettel. Ennek érdekében el kell keverni a talajjal. Rögzítsük a facsemetét kidőlés ellen karóval. A talajlakó kártevők ellen fertőtlenítsük az ültetőgödör talaját, majd alaposan iszapoljuk be a facsemete gyökerét. A kezdet időszakban a fácskákat rendszeresen öntözni kell, addig amíg a gyökérzet át nem szőtte az ültetőgödröt.

Indexkép: Envato