Egy a La Trobe Egyetem vezette ausztrál kutatócsoport a Banksia virágainak beporzóit vizsgálta. E növények a híres dél-afrikai prótea rokonságába tartoznak, és nagyon népszerűek Ausztráliában, különleges, gyakran élénk színű, kefeszerű virágzatuk miatt.

A kutatók mozgásérzékelős kamerák alkalmazásával „leplezték le", hogy a virágok némelyik fajának egerek fogyasztják a nektárját. A lefülelt állatka, a Pseudomys albocinereus nevű ausztrálegér-faj – egy nem erszényes, hanem méhlepényes emlős, ami a gombszemével, az ezüstös, puha bundájával kimondottan egyedi jelenség – írja az ng.24.hu.

A Pseudomys albocinereus részt vesz a beporzásban – fotó: flickr.com

A kutatók igazolni tudták, hogy az egérke fontos beporzója a Banksia virágainak

Afrikából már ismert tény, hogy léteznek beporzó rágcsálók, Ausztráliában azonban ez az első bizonyított eset.

A legtöbben azokat a Banksiákat ismerik, amelyek fa jellegűek – látványos, színes virágzatuknak a nektárevő madarak porozzák be. Vannak azonban olyan fajok is, amelyek virágait a földön lehet megtalálni, és egy nektárevő kisemlős, a mézrablóerszényes (Tarsipes rostratus) a beporzójuk. Ez az erszényes kizárólag csak nektárral és virágporral táplálkozik.

A Banskia-fajok erős, pézsmás illatot bocsátanak ki, ami arra utal, hogy olyan beporzókra szakosodtak, amelyek szaglásuk segítségével keresnek táplálékot.

„Bár gondoltuk, hogy emlős beporzóik lehetnek, megfigyeléseket és kísérleteket folytatni ennek bizonyítására nagy kihívás volt" – mondta el a kutatást vezető Stanislaw Wawrzyczek.


A kutatók Nyugat-Ausztrália azon területén, a Jurien-öbölnél állították fel a kamerákat, ahol a Banksia-fajok sokasága él. Négy, egymástól erősen eltérő virágtípust figyeltek meg, színben, elhelyezkedésben, illatban is különböző virágokat.

A megfigyeléseikkel feltárták, hogy amíg a nektárevő madarak minden virágot egyforma gyakorisággal látogattak, addig a kisemlősök számára a kevésbé színes, erős illatú, és a földhöz közel virágzó növények voltak a befutók.

Érdekes volt tapasztalniuk azonban azt, hogy mennyire gyakran kereste fel a Banksia subulata földre simuló, barnás színű virágait a fentebb említett ausztrálegér, valamint a behurcolt házi egér is.

Dr. Ryan Phillips, a kutatás társszerzője elmondta: „Meglepődtünk, hogy az egerek voltak e növény elsődleges beporzói, nem pedig az erszényesek, ez pedig az első bizonyíték Ausztráliában arra, hogy a rágcsálók is beporzók."

A kutató hozzátette, az egerek nemcsak megvizsgálgatták a virágokat a rovarok után kutatva, hanem egyértelműen nyalogatták a bennük található nektárt.