De hogyan dönthetjük el, melyik integrátor cég termékeire, mezőgazdasági gépkereskedő, technológiai szolgáltató megoldásaira bízzuk megélhetésünket? Választhatjuk a nehezebb utat, mint Prescher Péter, aki a XII. Kukorica Termésversenyen tette próbára gazdaságuk technológiáját, és ért el az üzemi kontrollnál majd 2 tonna/hektárral jobb, 11,7 t/ha-s, kiemelkedő eredményt. Vagy tanulhatunk a fiatal gazda tapasztalataiból, és kényelmesen a nyomába szegődhetünk.
Sok időjárási kihívással kellett megküzdeniük idén a kukaricatermesztőknek – Fotó: IKR Agrár Kft.
„Nehéz, de végül sikeres éven vagyunk túl a kukoricatermesztésben. A tavasz aszályos időszakkal indult, mire eljutottunk a vetésig, már sokat száradt a talaj. A májusi esők az utolsó pillanatban megmentették a helyzetet, de ezt rekkenő hőség követte. Augusztusban akkor köszöntött ránk a 35-38 fok, amikor a tömegét adta volna a kukorica – ez meg is látszódott a termésen. Végül mégis az elmúlt 2-3 évnél nagyobb átlaggal hoztuk le a terményt a táblákról. Ismerem más, környékbeli gazdálkodók terméseredményeit is, így azt tudom mondani, ehhez kellettek az új technológiák. Ezeket keményen próbára is tettük idén, hiszen egy 5 hektáros parcellával a Magyar Kukorica Klub éves versenyén is megmérettük magunkat.” – meséli a 2020-as év kihívásairól és sikereiről elöljáróban Prescher Péter, aki családjával a Fejér megyei Nagylók község határában gazdálkodik 430 hektáron.
14 év tudatos építkezés a precíziós gazdálkodásig
A fiatal gazdálkodó családjával őszi, illetve tavaszi sörárpa, repce és kukorica termesztésével foglalkozik. Ezeknél a hatékonyság növeléséhez folyamatosan keresik az előremutató megoldásokat. Tudatosan, nem vaktában építkeznek mind a géppark, mind a technológia terén. Péter ugyanis tavaly beiratkozott az Óbudai Egyetem Precíziós Gazdálkodási Szakmérnök karára. Így az ott megszerzett szakmai tudást ülteti át a gyakorlatba Nagylókon.
„A Kukorica Termésverseny nekünk azért volt jó lehetőség, mert így az egyetemen a precíziós gazdálkodásról megszerzett tudást tudtam a saját üzemi területeinken a gyakorlatban letesztelni, kikísérletezni. Ez a törekvés nem új keletű nálunk, gyakorlatilag 14 éve kezdtünk el precízen gazdálkodni, ami esetünkben a modern sorvezetők és az automata kormányzás alkalmazásával indult. Kevesebb lett a hibalehetőség, csökkent az üres menet, éjszaka, rossz látási viszonyok között is tudtunk dolgozni. Ez még természetesen nem volt precíziós gazdálkodás, csak ismerkedés a lehetőségekkel. A precíziós munkához nagyjából egy éve teremtettük meg a feltételeket. Külső szaktanácsadó cég szakemberei segítségével szakszerű talajmintavétel alapján tápanyag-gazdálkodási tervet készítettünk.
Tavaly vásároltunk egy műtrágyaszórót, amellyel már kijuttatási térkép alapján végezhető a tápanyag-utánpótlás is. A GPS alapú precíziós technológiákhoz, valamint a differenciált tőszámtervek elkészítéséhez, azon alapuló vetéshez ráadásul egy kiváló csapattól kaptunk segítséget. Ez az AGROTEC Magyrország Kft. precíziós üzletága, akikkel évek óta jó kapcsolatot ápolunk. A tavaszi simítózáshoz rendelkezésünkre bocsájtottak egy talajszkennert, aminek az adataira alapozhattuk a vetési tőszám tervezését. Itthon ők azok, akik néhány centiméteres pontosságú RTK korrekciós szolgáltatást is biztosítanak, ami ennek dacára állja az árversenyt még a pontatlanabb műholdas szolgáltatásokkal is.”
Prescher Péter modern sorvezetővel kezdte a precíziós gazdálkodást – Fotó: IKR Agrár Kft.
„A vetéstől a gazda mindig nyereséget vár, de ahhoz folyamatosan keresni kell az új lehetőségeket”
Prescher Péter hangsúlyozta: tisztában van az igazsággal, hogy „egy év nem év a mezőgazdaságban”. Így a precíziós gazdálkodás komoly beruházást igénylő fejlesztéseit több év tapasztalataira építve, fokozatosan képzeli el.
„A vetéstől a gazda mindig nyereséget vár, de ahhoz folyamatosan keresni kell az új lehetőségeket. Több év kell, hogy tapasztalatokat szerezzünk, tanuljunk a hibákból is. Így tudjuk költséghatékonyan kikísérletezni, hogyan küszöbölhetjük ki a szélsőséges időjárás hatásait. Megalapozottan dönthetjük el, hogy nekünk érdemes-e beruházni egy vetőgépre, ami alkalmas a térkép alapú kijuttatásra. A versenyhez az utóbbit például egy közeli gazdaság bérmunka szolgáltatásban végezte el, hogy rálássunk az eredményekre.”
A augusztusi hőség nehézzé tette a kukoricacsövek tömegének növekedését – Fotó: IKR Agrár Kft.
IKR Agrár inputanyagok precíziós gazdálkodáshoz: az eredmény, amivel a gazda elégedett
A nagylóki gazdaságban így a lehetőségekhez alakították a kukoricatermesztés technológiáját. Alapul pedig az integrátor cégek közül meghatározó IKR Agrár Kft. ajánlásaiból indultak ki, ami az eredmények tükrében jó döntésnek bizonyult.
„Szerintem egy gazda szájából sem sűrűn hallani, hogy elégedett, mert aki gazdálkodik, az mindig többet szeretne elérni. De az idei év időjárási körülményeit figyelembe véve azt kell mondanom, hogy elégedett vagyok az eredményekkel. Bőven visszahozta a versenytábla a befektetett inputanyagok értékét. Az üzemi technológiához mérten jobb terméseredményt regisztráltunk. Ráadásul az üzemi technológiánk sem teljesített rosszul!”
Prescher Péter szakszerű és következetes munkáját a növénytermesztésben Molnár János, az IKR Agrár Kft. régióigazgatója is példaértékűnek látja. Az agrár integrátorcég, ugyanis nem egyszerűen eladni akar a gazdáknak, szeretnék iránymutatásokkal segíteni is a munkájukat a kimagasló termésért. Azonban ehhez nemcsak kiváló termékekre és ajánlásokra van szükség, partnerek is kellenek.
„Az IKR Agrárt sokan pusztán kereskedőcégnek látják. Akitől megveszem a növényvédő szert, műtrágyát, vetőmagot, esetleg a terményt is eladom neki. Azonban ennél sokkal összetettebb szolgáltatásra törekszünk” – fogalmaz az IKR Agrár régióvezetője. „Nagyon sok termelőnek ugyanis legalább ilyen fontos, hogy a munkáját segítő információkat szerezzen be a média vagy a területi képviselők segítségével. Az elérhető termékek tengerében ugyanis sokszor csak nehezen tudják eldönteni, az ő gazdaságukban mi hozhat jó eredményt. Olyan egyszerű és hatékony technológiát állítunk össze számukra a saját, és forgalmazott termékeinkből, amire szükségük van. De ehhez együttműködésre, közös munkára van szükség. Ugyanis a tanácsokat meg is kell fogadni az alkalmazásban. Péter egy jó követendő példa erre. Nagyon örülök, hogy mind az üzemi, mind a versenyparcellájának kukoricatermesztési technológiájában nagyrészt a mi termékeinkre építkezik.”
De milyen anyagokkal biztosította Prescher Péter és családja az idei 10,1 tonnás üzemi és a versenyterületen mért 11,7 tonnás terméseredményt? Ezzel folytatjuk!
Az IKR Agrár Kft. iránymutatással is segíti a gazdálkodókat – a tanácsokat azonban meg is kell fogadni! – Fotó: IKR Agrár Kft.
Kukoricatermesztési technológia, ami Nagylókon sikert hozott
A nagylóki versenyparcella a talajmunkák előtt a szilárd nitrogén-műtrágyák közül régóta kedvelt MAS-al kapott egy előzetes kezelést. A starterhatást az IKR Agrár Kft. saját gyártású piacvezető granulált starterműtrágyája, a Corn Starter Plus biztosította. A vetéssel egy menetben kivitt anyagot Prescher Péterék az üzemi területen 100 kg/ha dózisban, illetve a versenyparcellán is 100 kg/ha mennyiségben biztosították növényeiknek.
A foszfor és kálium differenciálva került ki a földekre. A Corn Starter Plus ideális összetételben tartalmazza a fiatal kukoricanövény optimális fejlődéséhez lényeges valamennyi tápelemet. Vízoldékonysága 98% feletti, 15% nitrogén-, 20% foszfor-, 10% káliumtartalmán túl hosszan tartó cinkforrást jelent, valamint tartalmaz bórt is.
A cink meghatározó élettani szerepet tölt be a kukorica életében, segíti a gyökérképződést, így a megfelelő növekedéshez, a hatékony tápanyagfelvételhez, valamint a virágképzési és termékenyülési zavarok kizárásához nélkülözhetetlen.
Hasonlóan kedvező hatású elem a bór is, ami szintén a megtermékenyülést befolyásolja pozitívan. A kultivátorozásnál mindezt folyékony nitrogénoldat tápanyag-visszapótlási hatása egészítette ki. A növényvédő szerek szintén az IKR Agrár ajánlásából kerültek a művelésbe. Az IKR Kukorica Poszt Gold csomag rugalmasan időzíthető, kombinált hatóanyagú, széles hatásspektrumú vegyszerekből áll, maximum 6 leveles állapotáig juttatható ki. Ez egy- és kétszikűirtó komponenst is tartalmaz (Nicosh 4 SC és Cash 480 SL), valamint talajon keresztüli hatással is bír a benne megtalálható Successor T-nek köszönhetően. A csomag Superspray terméket is tartalmaz, amely segíti a hatóanyagok felszívódását a növényekbe. Használatával akár 10-15 %-os hatékonyságnövekedés is elérhető.
Az alkalmazott nagy tápanyagdózis és az évben tapasztalható száraz forróság miatt a technológiából a folyékony lombtrágyázás maradt ki. „Az idei évben nem mertem próbára tenni az Amalgerol® Essence + LOVOSPEED csomagot. Féltem, hogy az extrém körülmények miatt negatívan befolyásolná a növényeket. Remélem, a következő év kiegyensúlyozottabb feltételeket biztosít, így lehetőségem lesz ezt is tesztelni. Ugyanis jó ajánlásokat hallottam róla.” – összegzi a tapasztalatokat Prescher Péter.
A fiatal nagylóki gazdálkodó mindent összevetve elégedett a tapasztalatokkal, jövőre újra megméreti magát versenykörülmények között is. „Összeállt a fejemben egy koncepció, hogyan lehet még jobb eredményeket elérni. Nem szabad megszokásból gazdálkodni, alkalmazkodni kell az adott viszonyokhoz. Mi is úgy indultunk neki, hogy első hallásra ez drága gazdálkodásnak tűnik. De időben, pénzben megtérül. Érdemes belevágni!”
Tudjon meg többet az IKR Agrár Kft. kukoricatermesztési technológiájáról!
Bővebb információkért keresse értékesítő kollégáinkat!
+36 34 569 000
info@ikragrar.hu
www.ikragrar.hu