Fenyércirok: a rettegett gyomnövény
"Ismerjük meg az ellenségünket!" – ezzel a tételmondattal jellemezhetnénk Beregi Endre, a Dél-Dunántúl régió Fejér megyei területi képviselőjének érdekes és hasznos előadásának első felét, amelyben az RAGT Vetőmag Kft. Dél-dunántúli területi képviselője a fenyércirok elleni küzdelem témakörében tartott.
Az RAGT Vetőmag Kft. a pandémia idején különös hangsúlyt fektet a tudásátadásra, ezért szakmai videósorozatot indított a mezőgazdasági termelők részére, amelyben immár a tizedik kisfilmhez érkeztünk. Örvendetes hír, hogy ezúttal a sokak által rettegett fenyércirok a főszereplő.
Jól tudjuk, hogy a Magyarországon is egyre nagyobb gondot okozó fenyércirok (Sorghum halepense L.) a Föld minden kontinensén megtalálható, ahol növénytermesztés folyik. Mi több, a világ legveszélyesebb gyomnövényeit felsoroló listán a 6. helyet foglalja el.
A fenyércirok a világ legveszélyesebb gyomnövényeit felsoroló listán a 6. helyet foglalja el – fotó: Shutterstock
Rövidnappalos növény, aminek következtében Magyarország a fenyércirok gazdasági jelentőségű előfordulásának északi határán helyezkedik el. Kevesebben tudják, hogy a fenyércirok géncentruma a Közel-Keleten, Szíriában található – és innen terjedt el a világ számtalan részére.
Magyarországon a legfertőzöttebb területek közé sorolhatók Fejér, Tolna, Baranya, Bács-Kiskun, Csongrád és Pest megyék.
Hazánkban a fenyércirok már a XIX. század elejétől jelen van, azonban tömeges felszaporodása csak az 1960-as évektől jellemző.
A fenyércirok vegetatív és generatív módon – azaz magról és rizómáról is – képes szaporodni, de utóbbi esetben a növény növekedése gyorsabb. Ennek a fajnak a magprodukciója a 80 ezer darabot is elérheti! Magja 3-6 évig őrzi meg a csírázóképességét a talajban. A magok elsősorban a fenyércirok terjedését szolgálják, míg a rizómák egy adott területen való stabil megtelepedést szolgálják. Így a gyomnövény a rizómák segítségével kétféle túlélésre is képes.
Az elsődleges rizómák a fenyércirok csíranövények 5 leveles fejlettségétől jelennek meg, majd a 10 leveles állapotig csak lassan növekednek. A csírázást követő 6-7 hét múlva a gyomnövény már erős, fejlett rizóma-rendszerrel rendelkezik.
A virágzás ideje alatt a rizómák akár napi 30-90 cm-t is képesek növekedni!
Az idősebb növények másodlagos és harmadlagos rizómát is fejlesztenek, amelyek sokkal jobban tűrik a téli fagyokat.
Mik az okai a fenyércirok tömeges felszaporodásának és a rezisztens biotípus megjelenésének?
- Ide sorolható a kukorica monokultúra megjelenése
- A mechanikai talajművelés és gyomirtás (például sorközművelő kultivátorozás) volumenének csökkenése
- A fenyércirok kiváló alkalmazkodó képessége
- A monokultúra és a gyomirtószerek gyakori, alacsony dózisban való alkalmazásából adódó szelekciós nyomás
Az ábrán jól követhető, ahogyan az 1950-es évektől folyamatosan nőtt a fenyércirok borítottsága – fotó: RAGT Vetőmag Kft.
A fenyércirok Magyarországon
Hazánkban az 1990-es évek elejétől jó hatékonysággal és nagy felületen alkalmazzák a nikoszulfuron, a rimszulfuron, majd a foramszulfuron hatóanyagot tartalmazó szereket kukoricában, magról kelő és évelő egyszikű gyomok elleni védekezésre is.
A hagyományos kukoricában jelenleg csak ezek a hatóanyagok használhatók a fenyércirok rizómás alakja ellen.
15 évvel ezelőtt Tolna megye egyik gazdaságában a felsorolt hatóanyagok fenyércirok elleni hatásának csökkenését, illetve elmaradását észlelték.
Rövidesen Gracza Lajos, a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának növényvédelmi herbológusa kísérletekben is azonosította a fenyércirok szulfonil-karbamid hatóanyagokkal szemben ellenálló biotípusát. Ezt követően a fenyércirok szulfonil-karbamid hatóanyagokkal szembeni ellenállóságának gyanúja az ország több területén is felmerült.
2014-ben a NÉBIH a termelőkkel karöltve felmérést végzett a hazai szántóföldek fenyércirok-fertőzöttségének és a rezisztens biotípus előfordulásának feltérképezése céljából. Ennek nyomán a reprezentatív felmérés eredményeit mutatjuk az alábbi ábrán:
A felmérés eredménye a képre kattintva nagy méretben is megtekinthető. – forrás: Dr. Novák Róbert, NÉBIH 2015
Beregi Endre előadásában az ábrán látható adatok közül a Fejér megyei értékeket emelte ki, ahol a felmért 40 ezer hektár terület több mint 37%-án megtalálták a fenyércirkot – ezen belül pedig több mint 9% olyan területet találtak, ahol a rezisztens biotípus jelen volt.
A rezisztencia-felmérés Fejér megyei eredményeiről érdemes bővebben is beszélni, hiszen a legnagyobb gócpontok a megye talán legértékesebb kukoricatermő területein, Mátyásdomb, Kisláng és Dég környékén alakultak ki.
A reprezentált területeken a kísérletekben alkalmazott készítmények háromszoros dózisa is tejesen hatástalan volt a fenyércirokkal szemben.
Ez a megfigyelés a hatáshely rezisztencia kialakulására utal, amikor a növényben pontmutáció jön létre azon a helyen, ahol a gyomirtószer hatékonyságát ki kellene fejtenie – így a gyomnövényen nem jelentkeznek toxikus tünetek.
Más vizsgálati területeken a készítmény engedélyezett dózisa hatástalan volt, a háromszoros adagja nyomán pedig a növény erős száradásos és sárgulásos tüneteket mutatott – azonban a fenyércirok idővel kiheverte a károsodást és így nem pusztult el. Ebben az esetben a fenyércirok vélhetően képes volt lebontani a herbicid hatóanyagát. Ez a jelenség metabolikus rezisztenciára utal, amely során a növény anyagcseréje felgyorsul, valamint egyes – a hatóanyag lebontását segítő – vegyületek képződése fokozódik, így képes a növény azelőtt detoxikálni az anyagot, mielőtt az irreverzibilis (visszafordíthatatlan) tüneteket okozna.
Mindezek tükrében kijelenthető, hogy hatalmas szerepe van az időben történő és szakszerű gyomirtási kezeléseknek.
A tárgyalt súlyos problémákra hatékony megoldást nyújthat a RAGT saját fejlesztésű innovációja, a DUO SYSTEM technológia.
Az alábbi fotókat Beregi Endre készítette egymás mellett fekvő táblákon. Az ábrán jól látható, hogy az RAGT DUO SYSTEM technológiával tökéletesen tisztán, gyommentesen tartható a kukorica.
A tapasztalatok összegzéseként az RAGT szakembere az alábbi ajánlásokat tette a rezisztens fenyércirok terjedésének megakadályozása érdekében:
- Az időben történő beavatkozásokhoz nélkülözhetetlen a felderítés, monitoringozás
- Fontos a monokultúra kerülése, célszerű minél több növényt bevonni a vetésforgóba
- Szem előtt kell tartani az okszerű talajművelés szerepét
- Ajánlott szerrotáció, szerkombináció használata – és a magról kelő egyszikűeket érdemes minél hamarabb kiiktatni
- Lényeges a rendszeres tarlókezelés
- Javasolt a DUO SYSTEM technológia alkalmazása
Mit érdemes tudni a DUO SYSTEM technológiáról?
- A DUO SYSTEM technológia alapja egy Duo System kukoricahibrid, amely a szuperszelektív egyszikűírtók közül a Cikloxidim hatóanyagtartalmú gyomirtószerrel történő kezelést károsodás nélkül képes elviselni.
- A technológia másik alap eleme a Cikloxidim hatóanyagú gyomirószer, amely kiváló hatékonysággal rendelkezik az összes fűféle gyom ellen – így a fenyércirok elleni hatékonysága is kiemelkedő.
A fenti ábrán a fenyércirkon kívül további gyomfajokat is látunk, amelyekre szintén hatásos a DUO SYSTEM gyomirtási technológia – fotó: RAGT Vetőmag Kft.
A DUO SYSTEM gyomirtási technológia előnyei:
- A Focus Ultra gyomirtó készítmény a kukorica fenológiai fázisától függetlenül bármikor kijuttatható
- Nagy biztonsággal semmisíti meg az egyszikű gyomokat
- Az egyszikű gyomok előrehaladott fejlettségi stádiumában is hatékony
- Jelentősen csökkenti az évelő egyszikű gyomok következő évi kihajtását
- A Focus Ultra jól keverhető más kontakt herbicidekkel
- A hatása független az időjárástól, nincsen szükség bemosó csapadékra
- A Focus Ultra a DUO-s kukoricahibridekre nézve tökéletesen szelektív.
- A Focus Ultra esőállósága kiváló, 30 percen belül felszívódik
A kijuttatás dózisa:
- Magról kelő egyszikűek ellen 1 l/ha dózisban juttatható ki
- Átlagos évelő egyszikűek esetén 2; illetve 3 l/ha dózisban juttassuk ki
- Erős fertőzés esetén osztott kezelésben 2+2 l/ha a kijuttatási mennyiség, + DAS, ami az adjuvánsa, azaz a hatást segítő anyaga ennek a készítménynek.
A fenti és lenti ábrán számszerűsítve láthatók a jobb gyomirtó hatású készítmények következtében realizálható termés- és bevétel növekedések – fotók: RAGT Vetőmag Kft.
Beregi Endre előadása zárásaként arra biztatta a gazdálkodókat, hogy tanulmányozzák a prezentáció táblázatos szemléltető grafikáit és mérlegeljék a fenyércirok kártétel következtében realizálható termésveszteséget.
"Nem érdemes kockáztatni."
Szemerits Balázs, az RAGT Vetőmag Kft. fejlesztőmérnöke a szakmai videósorozat második részeként olyan hasznos technológiákat mutat be, amelyek szorosan kapcsolódnak a kisfilmek első részeihez.
Ezúttal a DUO SYSTEM technológiához tartozó RAGT DUO-s kukoricahibridek portfólióját mutatta be a szántóföldi termelők számára.
Az RAGT DUO kukoricahibridjei a korábban kiválóan teljesítő hagyományos kukoricahibridek tovább fejlesztett-, illetve szelektált változatai. Ezek a kukoricahibridek bátran kezelhetők a Focus Ultra készítménnyel, ugyanis ellenállóak a Cikloxidim hatóanyaggal szemben.
A DUO SYSTEM technológiába illeszthető hibridkukorica palettán jól látható, hogy széles portfóliót képvisel a FAO 300-as éréscsoporttól egészen a FAO 490-es éréscsoportig – így hazánk változatos területi adottságai-, illetve az eltérő termesztéstechnológiák közé is jól beilleszthetők.
Az RAGT DUO-s kukorica hibridek mind szemes- mind pedig siló hasznosítási irányban megtalálhatók.
Most nézzük meg a hibridek legfontosabb jellemzőit:
Szemerits Balázs előadása végén hangsúlyozta, hogy amennyiben a gazdálkodóknak problémája adódna a fenyércirokkal, bizalommal keressék az RAGT DUO SYSTEM technológiába illeszthető kukoricahibrideket, hiszen ezek megoldást jelentenek a rezisztens fenyércirokkal szemben is.
Szívesen tanulmányozná részletesebben az RAGT szakmai videósorozat előadásait?