Európában a kukorica egyik legveszélyesebb és hatalmas terméskieséseket okozó kártevője a kukoricamoly, amelynek petéiből a levelek alsó részén kikelt lárvák befúrják magukat a növény szárába, és belülről elpusztítják azt – írja az agrarheute.com.

Hozzáteszik, hogy a kukoricamolyok a támadásukkal során behatolási pontokat teremtenek több más kártevő (pl. fuzárium fajok) számára is, amelyek a tápanyagutak elzáródását és szárrothadást okozva erősítik a növény pusztulását. A rovarölő szerrel történő védekezés nem mindig képes megszüntetni a fertőzéseket, legfeljebb a kései vetés jelenthet bizonyos védelmet, mivel az a kártevők kifejlődését is késlelteti.

Új, kombinált védekezési módszert javasolnak kukoricamoly ellen

Új, kombinált védekezési módszert javasolnak kukoricamoly ellen – Fotó: Pixabay

Szakértők ezért egy új, kombinált védekezési módszert javasolnak, amely a mechanikus és vegyszeres irtást biológiai védekezéssel és drónok bevetésével kombinálja, és amelyhez nagy segítséget nyújthatnak a kukoricamoly petéin élősködő trichogramma petefürkész darazsak.


A kártevők természetes ellenségeinek petéi kartondobozokba helyezett műanyag golyókban, drónok segítségével, sőt akár kézzel is könnyen kijuttathatók a kukoricatáblákra. E

gy hektár területre 50 doboz kihelyezése elegendő, amelyekkel a rovarölő szerekhez viszonyítva – a környezet károsítása nélkül – mintegy 70 százalékos hatékonyságot lehet elérni – írják.