Science-fictionnek hangzik, az amerikai University of Nebraska-Lincoln kutatói szerint azonban a mezőgazdaság már a közeljövőben is profitálhat a Marsra tervezett kukoricaföldekből. Nebraska állam mezőgazdasági szakértelme pedig kulcsfontosságú lehet az áttörésben – írja a storeinsider.hu.

A kísérletek segíthetnek megoldást találnia Föld bolygón egyre nagyobb területeket érintő szikesedésre is – fotó: pixabay.com

"A Nebraska-Lincoln Egyetemet ma is kukoricaföldek veszik körül, hamarosan azonban könnyen az űrbéli mezőgazdasági formák epicentrumává válhat" – írja az amerikai AgricultureDive szaklap. A University of Nebraska-Lincoln kutatóprofesszorai ugyanis azt a  célt tűzték ki maguk elé, hogy elsőként vetnek kukoricát a Marson. Terveik nemcsak a laikusok számára tűnhetnek elképesztőnek, az űrmezőgazdaság kutatása az Egyesült Államokban (is) gyerekcipőben jár.

A NASA arra fókuszál, hogy jobb rakétákat építsen" – idézte a mezőgazdasági szaklap Yufeng Ge professzort. „Az élelmiszer ugyanakkor alapvető fontosságú." – tette hozzá. Kutatótársával, Santosh Pitlával, a SPACE² konzorcium előre mozdítóiként úgy gondolják, a mezőgazdasági fókuszú űrkutatás a földi agrártevékenységeket is forradalmasíthatja.

A növénytermesztéssel összefüggésben a súlytalansággal vagy a magas hőmérséklettel eddig nem foglalkoztunk, pedig ezek a klímakatasztrófa küszöbén áttörést hozhatnak.


Ge professzor úgy fogalmazott: „a városi gazdálkodás és a vertikális gazdálkodás; minden olyan termesztési rendszer, amely beltérben zajlik; a LED-technológiára épül." Ez pedig a NASA mesterséges megvilágítással kapcsolatos, több évtizedes kutatómunkája nélkül nem válhatott volna napjainkra általánosan elterjedtté.

„Ennek a kutatómunkának ma már rengeteg olyan eredménye van, amit előre nem tudtunk megjósolni." – utalt Yufeng Ge a SPACE² tevékenységének várható hatásaira a közeljövőben.

Különösen sokat ígérő területnek tűnik a (termő)föld szerkezetének vizsgálata és minőségének javítása. A „vörös bolygón" található talaj nehézfémekben gazdag, a kísérletek így segíthetnek megoldást találni akár a Föld bolygón egyre nagyobb területeket érintő szikesedésre is.

Nebraskának erre is van rálátása, hiszen a közép-nyugati államban a mezőgazdaság kifejezetten húzóágazatnak számít. „Szakértelmünk a Földön értékes lesz az űrben." – véli a helyi egyetem kutatópárosa.