A kukorica megkapta a csapadékot és a meleget, amire már nagy szüksége volt, így az eddig vontatottan fejlődő állományok gyors növekedésnek indultak. A kukorca főbb kártevői közül érdemes már szemmel tartanunk a kukoricamolyt, a gyapottok bagolylepkét és a kukoricabogarat is. De milyen fokú károsításra számíthatunk az eddigiek alapján és milyen védekezési módszer a legmegfelelőbb?

Legújabb körkérdésünkben a következőkre vártunk választ a megkérdezett szakértőktől: 
1) A kukorica esetében milyen mértékű kártételre lehet számítani az idei évben?
2) Milyen védekezési módszereket javasol a kártevők ellen?

Akik válaszoltak: FMC-Agro Hungary Kft., Hechta Kft.,  KITE Zrt., Syngenta Kft.

FMC-Agro Hungary Kft.

A három fontos kártevő (kukoricabogár, kukoricamoly, gyapottok bagolylepke) közül a kukoricamoly jelentősége évről-évre nő. Megjelenését és terjedését az időjárási és agrotechnikai elemek egyaránt befolyásolják. Áttelelését elősegítette az enyhe téli időjárás, mellette az egyre terjedő forgatás nélküli talajművelés, ami jelentős mennyiségű szármaradványt hagyhat a talaj felszínén, ezekben a tavaly kora ősszel megfigyelt részleges harmadik nemzedék lárvái gond nélkül átteleltek. A kártevő terjedését elősegíti még az a szemlélet is, mely szerint árukukoricában szükségtelen a kukoricamoly elleni védekezés.

Kártétele jelentős terméskiesést és – a betakarított termés toxintartalmán keresztül – komoly minőségi problémákat eredményezhet.

A jelenlegi párás meleg idő kedvez a lerakott tojások kelésének is, így várhatóan erős rajzásra és kártételre számíthatunk.

kukoricamoly

Kukoricamoly imágó (Csabacsűd, 2020.05.28.) – fotó: Szélles Tibor

A gyapottok bagolylepke megjelenése az idén az előző évekéhez mérten szintén nagyobb lehet. A kártevő elsősorban a csővégeken történő rágások nyomán megjelenő toxinképződés következtében a termés minőségét veszélyezteti. A nagy egyedszámú, könnyű áttelelés erre a kártevőre is jellemző volt, és a korai meleg időjárás hatására a megszokottnál korábban jelentek meg az első tojásrakó egyedek a déli országrészben. Amennyiben az időjárás csapadékos marad, akkor némiképp csökkenhet a kártevő jelentősége, de amennyiben júliusra beköszönt egy száraz nyári időszak, akkor igen komoly kártételre számíthatunk a gyapottok bagolylepke részéről is.

gyapottok-bagolylepke

Gyapottok-bagolylepke korai megjelenése Túrkevén, 2020.05.28. – fotó: Bodonovics Zoltán

A kukoricabogár kártételében is növekedésre számítunk a tavalyihoz képest. Az előző szezonban nemigen védekeztek ellene, pedig a kártevő jelenléte csővégek károsításán megfigyelhető volt. A másodéves kukoricákban a megjelenésére fokozottan számítani kell.

Egyre inkább szűkülnek a gazdálkodók lehetőségei a kártevő lárvájának gyökérkártétele elleni védekezésben, a hatóanyagkivonások ezt a területet fokozottan érintik. Az idei évben utoljára használható talajfertőtlenítéseket a vetésekkel egyidőben, kora tavasszal el kellett végezni, azonban a tavaszi száraz időjárás miatt a szilárd formulációjú készítmények egy része nem tudott feloldódni a talajban, így hatásuk bizonytalan lehet. Ezen felül a vetés és kukoricabogár-lárva kelése közötti 2,5 hónapos időtartamra ezek a készítmények sem tartják meg a tartamhatásukat.

Mivel a kukoricamoly által okozott kár mennyiségi és minőségi is lehet, az ellene történő védekezés nem hagyható el, még a kártevő által kevésbé kedvelt árukukoricában sem. Akár egyetlen, jól megválasztott időpontban, jól megválasztott készítménnyel történő védekezés is terméstöbbletet, és alacsony toxintartalmat jelenthet. Az időzítésben segít az FMC-Agro által a gazdálkodók számára biztosított Evalio® AgroSystems, amely a kihelyezett csapdák fogási adatai alapján mutatja a kukoricamoly rajzásának menetét.

Ha az első nemzedék ellen sikeresen védekezünk, akkor a második nemzedék nem, vagy csak kis mértékben jelenik meg a táblánkon, így a minőségi kártételt is megelőzhetjük. A védekezést ennek megfelelően az első nemzedék ellen, annak rajzáscsúcsát (mely várakozásaink szerint június közepén várható) követő 6-8 napon belül, a tömeges lárvakelés idején Coragen® rovarölő szerrel javasoljuk, de a készítmény 12-14 napos tartamhatása segíthet abban, hogy az időzítésben rugalmasabbak lehessünk.

növényvédelem

Coragen®-es kezelés eredményeként elpusztult kukoricamoly, Kondoros, 2019 – fotó: Hőgye Szabolcs

A gyapottok-bagolylepke elleni védekezés nagyobb figyelmet, pontosabb időzítést, nagyobb lémennyiséget és a kijuttatás minőségére való fokozott odafigyelést kíván. A gyapottok-bagolylepke első rajzáscsúcsát (várhatóan július első dekádja) követő 4-5 nappal szükséges az első védekezés, mely bizonyos esetekben akár a kukoricamoly elleni védekezéssel összeköthető és Coragen® rovarölő szerrel megvalósítható.

A kártevő elhúzódó rajzása és kelése, illetve erős fertőzése esetén egy második védekezés is szükséges lehet a csőképződés, szemkitelítődés időszakában. A probléma megoldására a legalkalmasabb készítményünk a Steward® 30 DF. Mivel hatását kontakt módon fejti ki, a kijuttatás időzítése fontos, valamint a permetlé vízmennyiséget is célszerű 300-350 literre (csemege- és vetőmag kukoricánál akár 500 literre) növelni hektáronként. A Stewards chemigation technológiával is kijuttatható.

A kukoricabogár esetében arra kell törekedni, hogy az imágók elleni védekezéssel magát a tojásrakást megakadályozzuk. A védekezésre készítményeink közül a Steward® 30 DF, valamint az Avaunt® 150 EC javasolható. Ezeket a készítményeket az első egyedek megjelenésekor 250 liter/ha permetlével kell kijuttatni, ezzel mintegy 14 napos védettséget biztosíthatunk állományunknak. A kezelést követően a levelek hámozgatásakor vagy a bibék rágásakor találkoznak a bogarak a hatóanyaggal, amely gyomorméregként fogja kifejteni a hatását.

Dr. Varga Zsolt – Hechta Kft.

Az éghajlatváltozással járó enyhe telek és a termesztési körzet mikroklimatikus tényezői alapvetően meghatározzák ezt a kérdést. A hatóanyagok kivonásával járó növényvédelmi technológiák átalakulása egyes károsító szervezetek intenzívebb megjelenését eredményezi. A kukorica esetében túl vagyunk a barkók károsításán, jelenleg tapasztaljuk a drótférgek és a mocskospajor okozta kártételek tüneti megjelenését. A kukoricabogár lárvák károsításának mértéke a következő időszakban fog kirajzolódni. Az imágók rajzása a bibeszálak kártételével párosul.

A kukoricamoly és gyapottok-bagolylepkék szinte károsodás nélkül teleltek és az első nemzedékek imágói már megjelentek. A két lepkefaj direkt károsításán túl fokozott veszélyt jelent a kártétel indirekt következménye, amely a kukoricatermés mikotoxin szennyezettségével (trichotecen toxinok, zearalenon, aflatoxin), így a termés mennyiségi és minőségi romlásával párosul.

Az utóbbi kártevő fajok rajzásdinamikáját az előttünk álló időjárási tényezők egyértelműen meghatározzák, ezért ezen kártevők folyamatos szignalizációja (előrejelzése) a hatékony védekezés érdekében elengedhetetlen.

kukorica

A hernyókártétel következménye a mikotoxinokat termelő gombafajok megtelepedése – fotó: Dr. Varga Zsolt, Hechta Kft.

Az előrejelzés a védekezés hatékonyságának maximalizálása érdekében mindegyik kártevő faj esetében fontos. A kémiai védekezés a direkt és indirekt károsítás megakadályozásában meghatározó, amely során fontos a rezisztencia menedzsment gyakorlatának alkalmazása, így a különböző hatásmechanizmusú készítmények váltott használata és a technológiai utasítások betartása.

A megfelelő agrotechnikai elemek (vetésváltás, talajművelési mód) mellett az eredményes technológiában szükségessé válik a növényállomány biotikus és abiotikus stresszekkel szembeni felkészítése, ezért fontos olyan speciális lombtrágyák alkalmazása, amelyek a kijuttatást követően hatékonyan avatkoznak be a növények élettani folyamataiba.

Az Amalgerol® termékcsalád új tagja az Amalgerol® Essence. A már ismert Amalgerol® alap összetevői az Essence-ben megmaradtak, de több komponens biológiai anyagra cserélődött, így az Amalgerol® Essence a biológiai termesztésben is használható készítmény. Az Amalgerol® Essence 2 l/ha-os dózisban a rovarölő szerekkel egymenetben kijuttatható.

Kecskés István fejlesztőmérnök – KITE Zrt.

A kukorica vetését követően a kezdeti fejlődéséhez nem volt a legkedvezőbb az idei évjárat. A tavasz nagyon vontatott fejlődést eredményezett a kukorica esetében. Összességében elmondható, hogy jelenleg az országban 7-9-11 leveles fejlettségűek az állományok. A vontatott fejlődés végett a növény lassan nőtt ki a rovarkártevők „foga” alól, így a barkók és a bolhák is sokáig tudták a kukorica állományainkat sanyargatni.

kukorica

Az aszályos tavasz miatt nagyon vontatott volt a kukorica fejlődése – fotó: KITE Zrt.

A csapadékban szegény április és május hónapunk ezt a helyzetet csak súlyosbította. Az enyhe időjárásnak köszönhetően, a hőösszegek nem gyarapodtak olyan dinamikusan az egyes kártevők esetében, így a kártételük elhúzódására számítunk ebben az évjáratban. A kukoricabogár lárvakelése várhatóan a napokban megkezdődik, így talán még a talajfertőtlenítővel kezelt területek hatékonysága kitart és a gazdasági kártételi küszöbérték alatt tudjuk tartani a rovarok ténykedését.

drótféreg

Drótféreg kártétel kukoricán – fotó: KITE Zrt.

Több fronton harcolunk a rovarkártevők ellen a kukorica-állományokban. Az első védelmi vonal a talajfertőtlenítés, ezek alkalmazásával a talajlakó kártevők (drótférgek, kukoricabogár lárva) rohamait tudjuk csillapítani és ezáltal homogén tőállományt tudunk kialakítani. Ezt követően az előrejelzésre alapozott védekezés nagy hangsúlyt kap egyes kártevők esetében.

talajfertőtlenítés

Az első védelmi vonalat a talajfertőtlenítés jelenti – fotó: KITE Zrt.

A címerhányás-nővirágzás időszakában a kukoricabogár imágók megjelenése után számolnunk kell a kukoricamoly második nemzedékének és a gyapottok-bagolylepke második és harmadik (gyakran összefolyó) nemzedékének a megjelenésével. Ezért itt a harmadik és negyedik védelmi vonalat is meg kell, hogy húzzuk. Ahhoz, hogy a kukoricát a termékenyülésében segítsük, a kukoricabogár imágók ellen esetlegesen egy piretroidos (Karis 10 CS) állománypermetezést kell alkalmaznunk.

A minőség megőrzése érdekében a toxincsökkentés egyik alappillére, hogy a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke hernyóinak a csövekbe történő berágását megakadályozzuk. Ezt szintén egy precíz, táblára lebontott előrejelzéssel tudjuk megejteni. A rajzáscsúcsot követően, a tömeges lárvakelésre időzítve, egy klorantraniliprol (Coragen 20 SC) hatóanyagú készítménnyel elvégzett kezelés kielégítő hatást nyújt ezek ellen a kártevők ellen.

Papp Zoltán kukorica és napraforgó termékmenedzser – Syngenta Kft.

Mint sok más növénynél, a kukoricánál is igaz, hogy minél korábban történik, annál nagyobb kártétel valószínűsíthető a szezonban védekezés nélkül. Az enyhe télnek és a száraz tavasznak köszönhetően a normál körülmények között nem áttelelő gyapottok-bagolylepke első kártételével már találkozni lehet. Így a későbbi időjárás függvényében jelentős kártételre lehet számítani a csemegekukorica vetőmagelőállítás mellett az árukukoricában is. A kártétel mértéke elérheti az 500-1500 kg/ha-t is.

kukorica kártevő

Idén a gyapottok-bagolylepke első kártételével már találkozni lehet – fotó: Syngenta Kft.

A másik jelentős kártevő a kétnemzedékes kártevőnek számító kukoricamoly is. A júniusban rajzó első nemzedék főleg a szárat károsítja, míg az augusztusban megjelenő második generáció a csövet pusztítja. Mindkét kártevő által okozott sérülések utat nyitnak a fertőző kórokozók, így a Fuzárium és az Aspergillus fajok számára, amely növelheti a termény toxin tartalmát.

A kukoricamoly által okozott kártétel elérheti a 700-800 kg/ha, de ez akár 1200-1500 kg/ha is lehet.

A kukoricabogár imágók főleg a virágzó kukoricában, a bibék rágásával okoznak megtermékenyülési gondokat. Az általuk okozott kártétel kisebb, de mindenképpen jelentős. Ha a területen a következő évben is kukorica következik, akkor megéri a védekezés ellenük.

kukoricabogár

A kukoricabogár ellen megéri védekezni, ha a következő évben is kukorica következik – fotó: Syngenta Kft.

A védekezésben nagyon nagy szerepe van a szignalizációnak. Pontos időzítés szükséges a hatékony védekezéshez. Érdemes olyan készítményt választani, amely egyszerre ad védelmet mindhárom nagy jelentőségű kártevő ellen, és a lárva alakok mellett a kifejlett, felnőtt egyedek ellen is jelentős hatékonysággal rendelkezik.

kukoricamoly

A kukoricamoly hatalmas kártételre képes – fontos a védekezés pontos időzítése  fotó: Syngenta Kft.

Ide tartozik az ajánlatunkban szereplő Ampligo®, amely két hatóanyag (klórantraniliprol és lambda-cihalotrin) gyári kombinációja. Dózisa 0,2-0,3 l/ha. Gyors, taglózó hatása mellett jelentős tartamhatással is rendelkezik, amely a 2 hetet is eléri. Hatékony a tojás, a fiatal és idősebb lárvák és a kifejlett imágók ellen is. Méhkímélő technológiában kell kijuttatni évente 1 alkalommal hidas permetezővel 400-500 l/ha lémennyiséggel, ha lehetséges, belógó szórófejekkel a kellő fedettség eléréshez, a tojásrakás végére időzítve.

Az Agroinform.hu Növényvédelem rovatában rengeteg a témával foglalkozó cikket találsz, a minden héten megjelenő növényvédelmi előrejelzésünkben pedig folyamatosan beszámolunk a károsítók megjelenéséről.

Ha pedig kérdésed van, vagy megosztanád tapasztalataidat a többi gazálkodóval, próbáld ki a Fórum rovatot!