A farminguk.com angol nyelvű hírportál egy érdekes kísérletről számol be, amelyben az angol John Innes Centre kutatói november végi-december eleji időjárást laboratóriumi környezetben szimulálva elektromos kábelekkel felmelegítették az elvetett repce talaját. Ennek hatására a repce növekedése lelassult, termése pedig a normálisnál jóval (mintegy 25 százalékkal) kisebb lett.

A laboratóriumi tapasztalatok birtokában szabadföldi körülmények között is megismételték a kísérletet, amely a laboratóriumival azonos eredményt mutatott.

Ennek alapján a kutatók megállapították, illetve bebizonyították, hogy a repcének szüksége van a vetést követően egy hideg és pihentető időszakra, és ha ez az időszak túl enyhe, akkor a növények egy „virágbimbó-nyugalomnak" nevezett fejlődési fázison eshetnek át, ami erősen lassítja a növekedést, torz virágformák kialakulásához vezethet, és csökkenti a termést.


A kutatócsoport vezetője, Steve Penfield professzor elmondta, hogy az eredmény, pontosabban annak a terméseredmény szabályozásában való felhasználási lehetősége a kutatókat  magukat is meglepte, ugyanakkor hozzájárult ahhoz, hogy a termesztők pontos információkhoz jussanak a klímaváltozásnak az ország növénytermesztésére gyakorolt hatását illetően, és felkészüljenek a negatív hatások kivédésére.

Indexkép: Shutterstock