A magvas gomborka (Camelina microcarpa) egy Ázsiában (Örményországban és Törökországban) évszázadok óta termesztett olajnövény, amely a korszerű, jóval magasabb olajkihozatalt biztosító fajok térhódításával csaknem teljesen kiszorult a termesztésből – olvashatjuk a krishijagran.com hírportálon.
A vikingek tésztasütés céljából is termesztették
Régészeti leletek bizonyítják, hogy valamikor a vikingek tésztasütés céljából is termesztették, de ma már Észak-Európában nyoma sincs a termesztésnek.
A gomborka azonban olyan földeken is elfogadható mennyiségű termést ad, amelyeken gyakorlatilag más növényt termeszteni egyáltalán nem, vagy csak ráfizetéssel lehetséges.
A magvas gomborka (Camelina microcarpa) egy Ázsiában (Örményországban és Törökországban) évszázadok óta termesztett olajnövény – fotó: flickr.com
Olaja repülőgépek hajtóanyagául szolgálhat, de étkezési célra is jó
A gomborka tehát – igénytelensége, rövid tenyészideje és alacsony termelési költsége, valamint a Washingtoni Egyetem vizsgálatai révén – a gyenge és más növények termesztésére alkalmatlan talajokon ismét termesztésbe kerülhet, olaja pedig repülőgépek hajtóanyagául szolgálhat, és részben pótolhatja a korlátozottan rendelkezésre álló és erősen dráguló üzemanyagokat.
A gomborka olaj étkezési célra is felhasználható, Ukrajnában bizonyos mennyiséget ilyen rendeltetéssel is termelnek.