A talaj szeretete és megbecsülése szerves részét képezi történelmünknek, irodalmunknak, tulajdonképpen az egész életünknek. Ezzel szemben talajaink állapota folyamatosan romlik, amiről már viszonylag kevés szó esik. A feldolgozók és a fogyasztók jó minőségű, viszont olcsóbb terményeket és termékeket szeretnének, ennek viszont az egyik nagy kárvallottja a talaj.
A talajok védelme közös érdek,
ezért a Magyar Talajbaktérium Gyártók- és Forgalmazók Szövetségének célja, hogy összefogja azokat a Magyarországon működő vállalatokat, akik számára fontos a magyar és az európai termőtalajok megtartása és javítása.
A „Kincsünk a termőföld” online konferencia Dr. Pénzes Éva a Magyar Talajvédelmi Baktérium-gyártók és – forgalmazók Szakmai Szövetség ügyvezetőjének köszöntőjével vette kezdetét, majd Győrffy Balázs a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnökének megnyitóját hallhattuk, melyben hangsúlyozta, hogy nagy lehetőség van az online platformok kihasználásában, hiszen a megfelelő képzési forma és kommunikációs színtér megtalálása kulcs fontosságú a célcsoport megszólításában.
A szakmai konferencia I. része Dr. Juhász Anikó mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős, helyettes államtitkár előadásával kezdődött, melyben fontos szerepet kaptak a 2023-tól várható EU mezőgazdasági támogatási rendszer alappillérei, bemutatva a KAP legfontosabb lépésit, és azok hatását a magyar mezőgazdaságra. Majd Dr. Tőkés Gábor a NÉBIH, Növény-,Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság engedélyezési osztályvezetőjének rendkívül tartalmas előadása következett a termésnövelő anyagok engedélyezésével kapcsolatban, érintve a hazai és az új uniós rendszerben történű szabályozást is.
Az online térben rendezett szakmai konferencia II. részében az Agroinform.hu stúdiójából jelentkeztek az előadók:
- A talaj, talajélet jelentősége a növénytermesztésben (Dr. Varga Sándor szakmai vezető, biológiai talajerő-gazdálkodási szakmérnök, Phylazonit Kft.)
- A talajoltás szerepe az eredményes gazdálkodásban (Daoda Zoltán – szakmai igazgató, Agro.Bio Hungary Kft.)
- Miért fontos a növényi maradványok szakszerű kezelése? (Imreh Gergő – szakmai- és marketing igazgató, Natur Agro Hungária Kft.)
- Minőségbiztosítás a mikrobiális oltóanyagoknál (kutatás, fejlesztés, gyártás, minőségi paraméterek, felhasználási útmutatók) (Máté Rózsa – kutatási vezető, BIOFIL Kft.)
- Eredmények a baktériumos talajoltásban, NÉBIH tartamkísérletek eredményei, tanulságai (Dr. Pénzes Éva – ügyvezető, Magyar Talajvédelmi Baktérium gyártók- és -forgalmazók Szakmai Szövetsége)
A webkonferenciát helyszíni bejelentkezés is színesítette Pécsről (BMKH – Baranya megyei Kormányhivatal Agrárügyi és Környezetvédelmi Főosztály Növény és Talajvédelmi Osztálya, Pécs), ahol ötödik alkalommal került beállításra tartamkísérlet 2020-2021 évre vonatkozóan, őszi búza növénykultúrában. Összesen 4 cég talajoltó baktérium termékeit használták, emellett 2 kezeletlen és 1 plusz nitrogén műtrágya kontroll beállításával összesen 6 ismétlésben.
A talajbaktériumok hatékonyságának egyik kulcsa a megfelelő kijuttatás, amire a szövetséget alkotó cégek számos lehetőséget kínálnak. Ennek megfelelően a négy vállalat (Agro.Bio Hungary Kft., Natur Agro Hungária Kft., Phylazonit Kft., Terragro Kft.) talajbaktériumok kijuttatási technológiáit is bemutatta egy rendkívül látványos videóban az érdeklődők számára.