A colorado.edu hírportál beszámolója szerint, a Boulder-i székhelyű Colorado Egyetem kiadott egy tanulmányt, amely 160 ország adataira támaszkodva megállapítja, hogy a mezőgazdasági megafarmok világszerte egyre inkább elnyelik a családi kisgazdaságokat.

Ennek eredményeként, a század végére a világban működő agrárvállalkozások száma várhatóan 616 millióról 272 millióra csökken, azok átlagos nagysága viszont – még Afrika szegény országaiban is – a jelenleginek a kétszeresére növekszik.

Világszerte csökken a rendelkezésre álló munkaerő, a magas fokon gépesített nagygazdaságok lehetnek életképesek – Fotó: Shutterstock

Ennek első számú kiváltó oka az, hogy az országok gazdasági fejlődése maga után vonja a lakosság a városokba tömörülését, így a vidéken körzetekben csökken a rendelkezésre álló munkaerő, és csak a magas fokon gépesített, a monokultúrát előtérbe helyező nagygazdaságok lehetnek életképesek. A munkaerő a gazdasági fejlődés nyomán a fentiektől függetlenül is menekül a mezőgazdaságból. Ez a koncentráció ment végbe az utóbbi évtizedekben a nyugat-európai országokban és az USA-ban, ahol a farmok száma a legutóbbi 15 évben 200 000-rel csökkent.


A tanulmány szerzője, Zia Mehrabi professzor szerint ugyanez a folyamat fog bekövetkezni 2050-től kezdődően az ázsiai, észak-afrikai és latin-amerikai térségekben, majd a század utolsó harmadában Afrika középső és déli részén is, bár a gazdálkodást segítő technológiai és biológiai innovációk ezt késleltethetik.

Mindez súlyos társadalmi problémákat generál, és óriási veszélyt jelent a Föld egyre szaporodó népességének élelmiszer-ellátására. A hatalmas farmok ugyanis nem tudnak kellő gondot fordítani a környezetvédelemre, sem a biodiverzitásra, sem pedig a mélyszegénységben élő lakossági rétegek helyzetének javítására, és bizonyos mértékben felerősítik a klímaváltozás negatív hatásait.

A teljes tanulmány a „Nature Sustainability" folyóiratban jelent meg.