Mint minden embert, céget, vállalkozást, úgy a Bayer-t is súlyosan érinti a változások állandósága, illetve az ezekhez való alkalmazkodás kényszere. Ennek megfelelően a Bayer a hazai agráriumot érintően is rengeteg pénzt és időt áldoz a kutatás-fejlesztésre, innovációra. A fejlesztések kiindulópontja minden esetben a termelők igénye és a gazdálkodással szemben támasztott már meglévő és új elvárások.
A műhold alapú távérzékelt, növényre specifikus adatok táblaspecifikus információvá alakítása ma már a legtöbb esetben automatizált – fotó: Bayer
Digitalizációs innováció – úgy tűnik, nincs más út hosszú távon
Rövid távon a genetika eredményei (pl. stressztűrő növényfajták), a növényvédelmi hatékonyság növelése precízebb gépekkel, hatékonyabb portfóliómenedzsment hozhat megoldást egy-egy kihívásra.
A hosszabb távon működő technikákat azonban főként a digitalizációs innováció fogja elhozni. A rövid és hosszú távú megoldások természetesen szorosan összefüggenek, hiszen a termékek pozícionálása, tábla-, valamint technológiai adottságokhoz való igazítása a digitális, vagy helyspecifikus gazdálkodásnak is egy kritikus lépése.
A Bayer szakemberei ezért felveszik a kesztyűt, és a lehető legközelebb hozzák a termelőkhöz az agrárdigitalizációs megoldásokat, vége a tanácstalanságnak.
A fejlesztések kiindulópontja minden esetben a termelők igénye és a gazdálkodással szemben támasztott már meglévő és új elvárások – fotó: Bayer
Az adatfeldolgozás automatizálása – mitől lesz felhasználóbarát egy szoftver?
A műhold alapú távérzékelt, növényre specifikus adatok táblaspecifikus információvá alakítása ma már a legtöbb esetben automatizált, algoritmus alapú (vegetációs indexek, monitoring felvételek). Ezek egy felületen való elérhetősége és felhasználhatósága viszont kritikus a szoftver használat szempontjából. A FieldView sok kérdésre választ ad.
-
Hiteles információk a FieldView segítségével
A technológiai tanácsok (hibrid/termésszint alapú tőszámjavaslat) automatizálva elérhetőek a Bayer digitális döntést támogató eszközében, a FieldView-ban. Ezen javaslatok a Bayer fejlesztői hálózata által szigorúan kontrollált, térinformatikailag értelmezett és validált speciális tőszámkísérleti eredményei alapján kerülnek be az algoritmusba.
A Tőszám X Természint X évjárathatás X élettani reakciók összefüggéseit a fejlesztő csapat mezo-parcellákon helyezi ki, elemzi és értékeli minden egyes Bayer hibriden, már a piacra való bevezetés előtt. Ez által lehetnek a termelők biztosak abban, hogy a FieldView algoritmusában hiteles javaslat áll a rendelkezésükre.
-
A FieldView márkafüggetlen
A helyspecifikus gazdálkodásra alkalmas digitalizált munkagépek nem csupán a kijuttatási tervek végrehajtására alkalmasak, de a szenzoraik által rögzített adatok segítenek az alkalmazott technolóigai lépések és termőterületi adottságok közötti összefüggések megtalálásában. Ezen gépekből érkező adatok dokumentálása ISOBUS-os gépek esetében márkafüggetlenül automatizálható a FieldView-ban.
Az adatok dokumentálása ISOBUS-os gépek esetében márkafüggetlenül automatizálható a FieldView-ban – fotó: Bayer
Fel van adva a lecke a termelőknek: reformok, jogszabályok, új támogatási rendszer új feltételekkel
- A Közös Agrárpolitika reformjai, a környezeti fenntarthatósággal kapcsolatos előírások újabb kihívásokat jelentenek minden, az agráriumban résztvevő szereplő számára. Az ezeknek való megfelelés egyik (talán az egyetlen) ezköze a digitalizált, helyspecifikus gazdálkodás. Ennek kivitelezéséhez a termelőknek a rendelkezésükre álló dokumentált, archivált adataikat fel kell használniuk. Ezt megtehetik akár felhasználóbarát autonóm rendszer segítségével (döntést támogató, farmmenedzsment eszközök), akár szolgáltatások (szaktanácsadás) igénybevételével. A Bayer munkatársai hisznek a termelői helyismeret erejében, ezért hozták létre a minden termelőnek elérhető, minden termelő által könnyedén használható, hiteles agronómiai javaslatokat tartalmazó FieldView rendszerét.
- Kevesebb input felhasználása, profitcsökkenés nélkül: ahhoz, hogy az inputanyagokat az elvárási szintre igazítsák, az egyes adatrétegeket egy felületen kell kezelni, látni, felhasználni. Az okszerű inputanyag felhasználással, a zónaspecifikus felhasználással csökkenthető a környezeti terhelés mértéke a profit csökkenésének kockázata nélkül (legyen az növényvédelem, tápanyag-utánpótlás, vagy vetés) a Bayer FieldView rendszerében is. Ezen technológiai lépések üzemi méretű tesztelését a Bayer kihelyezett kísérletekkel végzi hazánkban is az ország több területén, például: változó dózisú vetés hatása a búza termésére, változó dózisú tápanyag-kijuttatás hatása őszi káposztarepce esetén, stb.).
-
Hiteles adatok: a helyspecifikus gazdálkodás, a jogszabályoknak való megfelelés sikerességének kulcsa nem csupán a rendelkezésre álló adatok megléte, sokkal inkább azok hitelessége. A Bayer csapata minden szakmai segítséget rendelkezésre bocsát ennek elérése érdekében.
Az okszerű inputanyag felhasználással, a zónaspecifikus felhasználással csökkenthető a környezeti terhelés mértéke a profit csökkenésének kockázata nélkül – fotó: Bayer
A FieldView csak a kezdet, a Bayer még ennél is tovább megy
"Szenvedélyesen szeretjük a mezőgazdaságot, így mindent megteszünk azért, hogy támogassuk a sikeres termeléshez szükséges döntéshozatalt. Ennek következménye, hogy a FieldView rendszeren felül olyan lehetőségeken is dolgozunk, melyek további megoldást nyújtanak a mezőgazdaság jövőbeli kihívásainak való megfelelésben" – jegyezte meg a jövőre nézve a Bayer terveiről Hajdu Attila, precíziós gazdálkodási menedzser.
Ezekre a fejlesztésekre számíthatnak a termelők:
- EU Bayer Carbon Program
- Személyre szabott, kapcsolt termékmegoldások (értékalapú árazási modell)
- Növényvédőszer-maradék kalkulátor
- Növényvédő szerek pilóta nélküli légi járművekkel való felhasználhatósága
- Egyéb, a digitalizációhoz és megváltozott jogszabályi környezethez köthető megoldások
További információ: https://agro.bayer.co.hu