Nagyon kevés ként pótolunk!
Miközben 20–40 kg/ha mennyiségben kellene ként kijuttatni, addig országosan ennek az egytizedét is alig érjük el. Kénhiányosak a növényeink, miközben a kén sokat segít a környezeti stressz (UV, aszály, hideg) leküzdésében és létfontosságú tápanyag a jobb beltartalom eléréséhez. A talajok és a levegő kiürült kénből, és a lombtrágyával való összekénezése a növényeknek nem sok haszonnal jár.
A kénezett kukorica a meleget is sokkal jobban bírja. Gyulatanya 2024. – fotó: VulcanAgro Kft.
Granulált elemi kén: kiszórva és bedolgozva
A legolcsóbb megoldás, ha granulált elemi kénből szórunk 70–120 kg/ha mennyiséget, és több évre „letudjuk” a kénpótlást. A granulált kén lassan, de folyamatosan oldódik és válik felvehető tápanyaggá.
A granulált ként szórhatjuk télen-nyáron, tarlóra vagy állományba. Szerencsésebb, ha a kén a talaj felső rétegébe kerül, ahol a baktériumok gyorsabban feldolgozzák.
Az elemi kén nagy mennyiségben képes a talajokat savanyítani, ami nagyon fontos a meszes, lúgos talajok esetében. Így a növények hozzáférnek a lekötött, és nehezen felvehető tápanyagok jelentős részéhez.
Folyékony kénnel (Vulcan Profi S80) a vadakt is távol tudjuk tartani. A növény pedig sokkal jobban fogja magát érezni, ha nem lesz kénhiányos – fotó: VulcanAgro Kft.
Folyékony elemi kén: gyorsabb és több mindenre jó
A folyékony elemi kénszuszpenzió (Vulcan Profi S80) sokkal gyorsabban kifejti hatását. A mikronizált kénszemcsék pár óra alatt gázosodnak, aminek többféle előnye is van. A kéngázok irritálják a vadakat, így távol tartják őket a kénezett növénytől – vadriasztó hatásuk van.
A kéngázokat és a szulfátokat azonnal hasznosítani tudják a növények. Továbbá, a kénes vizes szuszpenziók védelmet nyújtanak az erős napsütés ellen. A szuszpenziós ként használhatjuk önállóan, de egyéb tápanyagokkal vagy növényvédő szerekkel együtt is.
A kalcium-kén alapú szuszpenziót (Vulcan OptimuS-C) drónnal is ki tudjuk juttatni, az erős UV ellen. Gödöllő 2024. június – fotó: VulcanAgro Kft.
Elemi kén–réz szuszpenzió: tápanyag, de növényvédő szer is – Vulcan MagnaS
Az elemi kén–réz-hidroxid alapú szuszpenziók olyan tápanyagok, amelyek akár növényvédő szerek is lehetnének.
A Vulcan MagnaS termékek nitrogénoldatokba beleőrölt elemi kén, réz, magnézium, bór, cink és molibdén hatóanyag-tartalmú termékek. Hatalmas mennyiségű tápanyag (több mint 1000 g/liter) van kis térfogatban, amelyek egy része védelmet nyújt a gombák, a vadak és az erős UV-sugárzás ellen.
A MagnaS használatával egészséges növényt kapunk, amely önmagára is képes lesz vigyázni.
Akár folyékony elemi kén, akár ATS (Profi S35-Extra) mehet az UAN-oldatba, és a sorközbe – fotó: VulcanAgro Kft.
Tioszulfát + mikroelemek az UAN-oldatba: Vulcan Profi S35-Extra
Az ammónium-tioszulfát víztiszta, az UAN-oldathoz nagyon hasonló termék. Magas a nitrogén- és kéntartalma (NS: 13–26), amely tökéletes, kiülepedés- és szétválásmentes keveréket képez a 30%-os UAN-oldattal. Lassítja a nitrifikációt, miközben több kilogramm ként tudunk vele kijuttatni hektáronként.
A Vulcan Profi S35-Extra tiszta ammónium-tioszulfátoldat, amelyet bór, réz- és molibdén-mikroelemekkel egészítünk ki. A Profi S35-Extra termékből 10–30 liter/ha dózist javasolunk az UAN-oldatba, de 3–5 liter/ha dózisban lombtrágyaként is kiválóan használható.
A Vulcan MagnaS-Bór (Vulcan MagnaS-Réz) ilyen erős állományt hagy maga után. A termés is bőven 4,5 tonna/ha felett lett. Gyulatanya 2024. – fotó: VulcanAgro Kft.
Kalcium + elemi kén: véd az UV-sugárzás ellen – Vulcan OptimuS-C
A napsütés növekvő mennyisége és erőssége is súlyos veszteséget okoz minden évben. Az UV-sugárzás ellen a növényeink nem tudnak védekezni, ezért segítségre szorulnak. A kalcium–kén alapú szuszpenziók vékony filmréteget vonnak a növényre, amely visszaveri a napsütés jelentős részét. A növény így nem melegszik túl, a káros, nagy energiájú sugárzás pedig nem roncsolja a növényi sejteket.
Az Vulcan OptimuS-C természetes anyagokból álló szuszpenzió, amelynek célja, hogy védje a növényeket a napégés ellen.
Kénes foszfor: szuperfoszfát
Mint láthattuk, a korábbi termékek esetében a kén nagy mennyiségű pótlására sokféle lehetőségünk van. A szuperfoszfát pedig kénes-kalciumos foszfor, amelyet sajnos „lecseréltünk” nitrogénes foszforra (MAP, DAP).
A szuperfoszfátban (SSP) a kéntartalom 32%, ami azt jelenti, hogy 100 kg SSP 12–13 kg ként biztosít a növénynek. A szuperfoszfát olcsó műtrágya, amelyből 150–400 kg/ha mennyiséget kell kiszórni, így 20–50 kg/ha dózisban kén is kerül a növények alá. Sokkal hasznosabb lenne ez a kén, mint néhány kilogramm nitrogén, amelyet a jelenleg használt NPK- vagy foszforműtrágyákkal juttatunk ki.
Forrás: VulcanAgro Kft.
https://www.youtube.com/@vulcanagrokft
https://www.tiktok.com/@agrar.milliok
Tel.: +36-70/905 5000
![]() |
Indexkép: VulcanAgro Kft.