Kérdésünkre a következő cégek válaszoltak: Agrogazda.hu mérőműszerek Kft., Bálint Analitika Kft., Eurofins Analytical Services Hungary Kft., Impavidus Trade Zrt., Konzum Trade Kft., Noack Magyarország Kft., Servitec Kft.

Agrogazda.hu mérőműszerek Kft.

Tanuljon az előző év tapasztalatából, ne érje váratlanul és felkészületlenül a fentiekben soroltak!

Ahhoz, hogy az asztalunkra kerülő élelmiszer biztonságos legyen, a termőföldtől az asztalig az élelmiszerlánc minden szereplőjének meg kell tenni a szükséges és lehetséges intézkedéseket, de a legfontosabb lépés a gabonák fuzárium fertőzöttségének, és a toxin kialakulásának csökkentése.

Nemcsak hazánkat, de a környező országokat is érintő éghajlati krízis, az alacsony csapadékmennyiség révén kialakult aszály. Mint a legtöbb növénynek, a megfelelő vízellátás elengedhetetlen a megfelelő immunrendszer kialakulásához. Ez csapadékhiány jelentősen gyengítette a kukorica ellenálló képességét is a penészgombák és fertőzések kialakulása kapcsán.

A forgalomba kerülő élelmiszerek minél alacsonyabb toxin tartalma, mindennapi kenyerünk biztonságos fogyaszthatósága, saját magunk és gyermekeink egészsége csak a termelés teljes folyamatában, a termelők, feldolgozók és hatóságok hatékony, egymást segítő munkájának eredményeként érhető el, amelynek során minden szereplő érti, tudja, és becsületesen, elkötelezetten végzi saját feladatát.

Hogyan tudom megmérni a terményem toxintartalmát?

Agrogazda.hu termékkínálata sok terméket tartalmaz, ami a gazdák mindennapjait segíti, többek között a toxin gyorsvizsgálatra alkalmas Monitox 1000 aflatoxin mérőműszer.

A Montitox 1000 a valósidejű mérési módszeren alapú toxinmérték meghatározására alkalmas. Nagy, akár 1 kilogrammnyi mintamennyiséget helyezhetünk be, ami reprezentatívabb eredményt mutat. Nincs szükség  a minta előkészítésére, ami hosszú percekig eltarthat, és csak gondos steril körülmények közt állítható elő. Itt nincs szükség hozzáadott reagensekre, pipettákra.

aflatoxin

A Montitox 1000 a valósidejű mérési módszeren alapú toxinmérték meghatározására alkalmas – fotó: Agrogazda.hu

A sötét térben speciális nanométer hosszal dolgozó fényforrás világítja meg a terményt, ami foszforeszkáló hatásával kimutatja a benne lévő fuzárium fertőzést. A fertőzött gabona könnyen felismerhető a szemek elszíneződése alapján– ellentétben az egészséges szemekkel. A szemek a fény hatására különféle eltérő színben látszanak, a fertőzéstől függően kék, sárga akár narancssárga színekben is.

aflatoxin-mérés

Nincs szükség  a minta előkészítésére – fotó: Agrogazda.hu

A Monitox 1000 aflatoxinvizsgáló mérőműszer hasznos kiegészítője a kukoricával foglalkozó szakemberek mindennapjainak. 220 volt feszültségről üzemelő mobil kivitelű, ami autóval szállítva bármikor bevethető, legyen szó terménykereskedelmi, átvételi vagy beszállítási ügyletekről.

A gondos gazda segítsége a mérlegházban, hogy elkerülje a fertőzött kukorica beáramlását, ami a többi tételhez keverve veszélybe sodorná a teljes betárolt mennyiséget.

Bálint Analitika Kft.

A mikotoxinok bizonyos penészgombák (Aspergillus, Penicillium, Fusarium) által termelt mérgező hatású, íztelen, szagtalan, stabil anyagcseretermékek, amelyek az élelmiszerláncba kerülve takarmány- és élelmiszer-biztonsági kockázatot jelentenek.

Napjainkban több mint 400 az ismert mikotoxinvegyületek száma, ezek közül jelenlegi ismereteink szerint 13 toxin rendelkezik olyan, humán- és állategészségügyi szempontból káros hatással, aminek alapján ezekre az élelmiszereinket szennyező anyagokra az EU területén érvényes határértékeket állapítottak meg (2023/915 EU rendelet).

A legmérgezőbb hatással az aflatoxinok (B1, B2, G1, G2, M1) rendelkeznek. Közöttük az aflatoxin B1 TD50-értéke patkányokon 0,003 mg/kg/nap. Jelentős élelmiszer-biztonsági kockázatot jelent továbbá az ochratoxin A, zearalenon (F2 toxin), a fumonizinek (B1, B2, B3), a trichotecén-csoport (pl.: NIV, DON, T2, HT2), a patulin is.

A penészgombák általában gabonaféléken, dióféléken, valamint gyümölcsökön, aszalványokon, mazsolában élősködnek, de előfordulnak szárított fűszerekben, fűszerpaprikában, a termőterületen. Később pedig a tárolás során szennyezhetik az élelmiszer-alapanyagokat. Nagy mennyiségben fordulhatnak elő a gabonaszemek héján, így a hántolatlan gabonákban és a teljes kiőrlésű lisztekben, korpakészítményekben, sütőipari termékekben, müzlikben, gabonapelyhekben, tésztákban, fűszerpaprikában, fűszerekben is megtalálhatók.

Az aflatoxin B1-gyel szennyezett takarmány etetésével a tejben kb. 30 perc alatt jelenik meg az aflatoxin M1, amely a szennyezett tejből előállított tejtermékekből is kimutatható.

Laboratóriumunk immár 28 éves tapasztalattal, akkreditált módszerekkel, gyakorlott szakemberek közreműködésével végzi a mikotoxinok és egyéb szennyezőanyag-maradványok vizsgálatát. A mikotoxinok élelmiszerekből és takarmányokból való kimutatására HPLC/MS/MS kapcsolt technikát használunk. Multitoxinmódszerünkkel egy lépésben 13 vegyületet tudunk akkreditált rendszerben azonosítani és mennyiségileg meghatározni. Ezzel is hozzájárulunk hazánk élelmiszerlánc-biztonsági rendszerének működtetéséhez.

gabona

A penészgombák nagy mennyiségben fordulhatnak elő a gabonaszemek héján – fotó: Shutterstock

Eurofins Analytical Services Hungary Kft.

Az olyan komoly felszereltségű és nagy szaktudású munkatársakat alkalmazó élelmiszer-vizsgáló laboratóriumokban, mint amilyen az Eurofins, mindent megtesznek azért, hogy a mezőgazdasági termények valóban biztonságosak legyenek és megfeleljenek a jogszabályoknak.

Az Eurofins Analytical Services Hungary Kft. Élelmiszer-biztonsági Üzletágában többek között a mikotoxinokat is elemzik, mégpedig elválasztástechnikai módszerekkel. Ezek lényege, hogy a mintából homogenizálást követően a szakemberek kivonják a számukra fontos vegyületet, a kivonatot megtisztítják, alkotórészeit modern, kromatográfiás eszközökön kimutatják.


A termelők és forgalmazók számára a legmegnyugtatóbb megoldást az a laboratóriumunk által kínált multitoxinmérés jelentheti, amelynek során egyszerre 7 mikotoxintípust, illetve ezek különböző alcsoportjait vagyunk képesek detektálni, és amely vizsgálatot az egyszeri előkészítés miatt sokkal kedvezőbb áron kínáljuk partnereinknek, mint ha külön-külön kérné az egyes mikotoxinok mérését.

Egyedi toxinvizsgálataink pedig nagy szelektivitású immunaffinitásoszlopos tisztítás után alacsony kimutatási határokkal specifikus vizsgálatokat tesznek lehetővé.

A talajból az élelmiszerekbe kerülő toxikus fémeket ICP-technikával mutatják ki; a vetőmagok genetikai vizsgálata molekuláris módszerekkel vagy tömegspektrometriás eljárással zajlik, a vetőmagok fajtaazonosságát és genetikai állapotát GMO-vizsgálatokkal állapítják meg.

Felhívjuk a figyelmet arra is, hogy élelmiszer- és takarmányvizsgálataink során a fentieken túl végzünk mikrobiológiai, illetve összetételi és tápanyagvizsgálatokat, élelmiszeradalékanyag-mérést, vitamintartalom- és zsírsavösszetétel-meghatározást, mézvizsgálatokat, étrend-kiegészítők, növényvédőszer-maradékok és allergének meghatározását, egyéb nem kívánatos komponensek (pl. akrilamid, atropin, nitrát) mérését, illetve érzékszervi vizsgálatokat, valamint megfelelőségértékelést.

Impavidus Trade Zrt.

A mikotoxinok mérése igen fontos dolog az ellenük történő védekezésben. Lehet gyors és aránylag pontatlan eredményt kapni, ami tájékoztató jelleggel mégis fontos. Vagy kaphatunk igen pontos mérést, viszont sajnos lassan, 3-4 hét átfutással. Szerintünk mindkét változatnak megvan az előnye és a hátránya is.

A gyors eljárás általában ELISA módszerrel történik, amely ±1-20% eltéréssel képes megmutatni számunkra a valóságot. Habár csak néhányféle (3-10) toxin kimutatására alkalmas, de ezek a főbb, kritikus mikotoxinok, melyek a legtöbb gondot okozzák. A másik probléma vele, hogy bizonyos szennyezettség alatt nem jelez semmit. Van olyan mérési típus, amely a DON toxint 250 ppb alatt nem tudja kimutatni, és a termelő azt hiheti, hogy nincs is ilyen toxinja. Nagy előnye, hogy akár azonnal, 1-3 napon belül van eredménye.

Az IMPAVIDUS csapata mégis egy igen pontos, LC-s vizsgálati módszert részesít előnyben, amellyel 45 toxint tudunk mérni. Ez az eljárás igen precíz, az előbb említett DON toxint akár 10 ppb-től jelzi. Viszont az eredményre 3-4 hetet kell várnunk. Ezért az IMPAVIDUS csapata ötvözi a két mérési metódust. A precíz LC-s méréssel egy évben 2-3-4 alkalommal nézzük meg a partnereink mikotoxinszennyezettségét, ezzel látjuk a velünk szemben álló teljes „hadsereget". Amikor pedig gyors „felderítésre" van szükség, alkalmazzuk a rapid módszert.

Aztán jöhet a toxinok egyik rettegett ellensége, az MMiS, amely az Amadeite nevű fő hatóanyagának köszönhetően képes a világon ma ismert összes mikotoxint megkötni.

mikotoxin

Ennek a hatalmas kötési potenciálnak köszönhetően jóval kisebb mennyiség kell belőle, és hatékonysága óriási. Ezért is hívja sok partnerünk viccesen „Halálcsillagnak". Olyan nagy mennyiségű és különböző típusú mikotoxintól szabadítja meg az állatokat, amely már szinte hozamfokozó hatással bír. Nemcsak a szokványos termelési eredmények javulnak, hanem a szaporodásbiológia és az állategészségügyi helyzet és a kiesések is, és persze a gyógyszerköltség is csökken.

mikotoxin

Konzum Trade Kft.

A mikotoxin a mindenhol jelen lévő, rothadó anyagokkal táplálkozó, szénhidrátokat vagy zsírokat nagy mennyiségben tartalmazó élelmiszerekben könnyen megtelepedő penészgombák mérgező másodlagos anyagcsereterméke.

Különösen fontossá vált:

- a mikotoxinok elburjánzásának a követése, mivel szétterjedhetnek az olyan élelmiszerekben, mint a gabonafélék, hüvelyesek és diófélék;

- az analitikai élelmiszer-ellenőrzés időzítése és költségbeállítása, amely alapvető az átvételkor végzett ellenőrzés, az előszárítás és bármilyen fertőzött tétel ezt követő elkülönítése során.

A nyersanyagok lelkiismeretes ellenőrzései magas költség- és időráfordítással járnak, mivel az analitikai vizsgálatok idejének hossza nem vethető össze a szokásos élelmiszergyártók vagy bármilyen mezőgazdasági üzemek szokásos tevékenységével.

Az aflatoxinok, különösen az Aflatoxin-B1 problémájának megoldására készült egy új eszköz, a MONITOX 1000, az élelmiszerek és szemes termények, hüvelyesek, diófélék Aspergillus (aflatoxintermelő) fertőzöttségének vizsgálatára.

Monitox 1000

MONITOX 1000 – fotó: Konzum Trade Kft.

A MONITOX 1000 készülékbe helyezett mintákat UV (ultraviola) fénnyel (365 nm) megvilágítva az Aspergillussal fertőzött szemek fluoreszkálnak.

A MONITOX 1000 napjainkban az egyetlen olyan rendszer, amely valós időben képes felismerni a penészszennyeződés (aflatoxinok) jelenlétét/hiányát kukoricában és az élelmiszerekben.

A vizsgálati mód előnyei:

• Reprezentatívabb minta (a szokásos 50 g laboratóriumi mennyiség helyett 500-1000 g).
• Valós idejű vizsgálat, amely gyors választ ad arra a kérdésre, hogy fertőzött-e a minta vagy sem.
• Egyszerű használat (nincs szükség képzett személyzetre).
• HPLC- és ELISA-analízis megismételhető ugyanabban a mintában (roncsolásmentes vizsgálat)
• Az Aspergillus-szennyeződés jól látható.
• Nem igényel karbantartást.
• Nincs szükség reagensekre vagy egyéb anyagokra.

Noack Magyarország Kft.

A Noack Magyarország Kft. immáron a Barentz csoport tagjaként kínálja különböző megoldásait a növénytermesztők, állattenyésztők, élelmiszeripari cégek számára a mikotoxinok elleni harcban.

Az egyes mikotoxinok jelenléte a terményben alapvetően befolyásolhatja nemcsak az árat, de magát a vásárlási szándékot is. Ahhoz, hogy megbízható információt kapjunk, egy gyors, költséghatékony, egyszerűen elvégezhető vizsgálat szükséges, amivel megelőzhető minden, a toxinok által okozott későbbi probléma.

A magyar piacon is számos helyen bizonyított Neogen Raptor készülékkel és Reveal Q +MAX tesztekkel könnyen lehet többféle toxint kimutatni gabonákból és más terményekből, rövid idő alatt. Egyszerre akár 3 minta is mérhető a hazánkban előforduló leggyakoribb toxinokat kimutató tesztcsíkokkal, kis gyakorlás után könnyen rutinná válhat egy-egy gabonaminta vizsgálata vásárlás, átvétel vagy felhasználás előtt. Szaktanácsdóink folyamatos támogatást biztosítanak a teszt használatához.

toxinmérő

fotó: Noack Magyarország Kft.

Az aflatoxin M1 variánsa a tejben is megjelenik. A Noack által forgalmazott Unisensor készülékkel és AflaSensor-tesztekkel az aflatoxin M1 kimutatása nyers tejből rutinszerű művelet, és fontos biztonsági eleme lehet a tejtermelők és -feldolgozók minőségbiztosítási rendszerében.

Állattenyésztőknek jelenthet nagy segítséget egy bizonyítottan hatásos toxinkötő rendszeres alkalmazása. A gyógynövény-koncentrátumot, hidrolizált élesztőt és nagy tisztaságú bentonitot tartalmazó takarmánykiegészítőnk, az Anco Fit Farm a tehenek, baromfik és sertések számára kínál lehetőséget ellenállóbbá válni a különböző stresszfaktorokkal szemben. Az Anco Fit Farm alkalmazása toxinkötőként komoly problémák megelőzését teszi lehetővé mind állategészségügyi, mind termelésbiztonsági szempontból. A szakszerű használatához szaktanácsadóink segítenek.

toxinmérés

fotó: Noack Magyarország Kft.

Akár rendszeres, önellenőrző teszteléssel, akár toxinkötő alkalmazásával komoly lépés tehető a biztonságos működés felé. Nem érdemes megvárni, míg valamelyik toxin konkrét anyagi károkat okoz gazdaságának vagy vállalkozásának! Kérjen tanácsadást kollégáinktól, és segítünk megtalálni az optimális módszert a mikotoxinok elleni védekezéshez!

Gibicsár Dániel – Servitec Kft.

MycoFoss™ mikotoxin-elemző műszer

A mikotoxin-fertőzöttség gabonákban, azok révén takarmány- és élelmiszeripari feldolgozott termékekben az egyik legnagyobb élelmiszer-biztonsági, egészségügyi kihívást jelenti korunkban. Óvatos becslések szerint a kontamináció mintegy 210 millió tonna gabonát érint világviszonylatban.

Hazánkban a növénytermesztési, gabonaraktározási és kereskedelmi, takarmány-előállítási tevékenységek, állattenyésztési és állategészségügyi problémák tekintetében okozott kár és veszteség évente meghaladja a 150 milliárd Ft-ot. Az élelmiszerlánc végén szereplő humán veszteség pedig felbecsülhetetlen.

mikotoxin-vizsgálat

ábra: Servitec Kft.

Az agrotechnika fejlődése, a növénynemesítés rezisztens fajták irányába tett erőfeszítései tiszteletet érdemelnek, azonban a toxintermelő gombák szaporodását befolyásoló időjárási viszonyokra közvetlen befolyásunk sajnos nincs. Ugyanakkor van még egy fegyver a kezünkben, a biotechnológiai alapokon nyugvó analitika, a mikotoxin-kontamináció vizsgálata. Ezzel sajnos csak a fertőzöttség tényét és mértékét tudjuk nyomon követni, de a fertőzött tételek kiszűrhetők, és megakadályozható a mikotoxin takarmánykeverékekbe, élelmiszerekbe kerülése.

A laboratóriumokban HPLC/MS és ELISA módszerekkel elvégzett mikotoxin-vizsgálatok jelentős költséggel járnak és időigényesek, csak jóval az adott gabonatétel betárolását vagy felhasználását követően adnak információt. Az üzemekben, telephelyeken széles körben használt ún. „tesztcsíkos" (LFD) eljárás eredménye ugyan a helyszínen rendelkezésre áll, de pontossága csak tájékoztató jellegű, és a többlépcsős manuális minta-előkészítés során az emberi hiba sem zárható ki.

A MycoFoss™ az első mikotoxin-vizsgáló megoldás, amely ötvözi az automatizálást és a gyorsaságot. Az eszköz egy egyedülállóan innovatív, teljesen automatizált eljárást alkalmaz, amely egy „kompetitiv immuno-assay" és az áramlásos cytometria összekapcsolásán alapul. Pontos mikotoxin-kontaminációs adatot nyújt akár 6 mikotoxin egyidejű vizsgálatából.

mikotoxin-vizsgálat

mikotoxin-vizsgálat

A MycoFoss™ az első mikotoxin-vizsgáló megoldás, amely ötvözi az automatizálást és a gyorsaságot – fotók: Servitec Kft.

A teljesen automata folyamat nem igényel szakirányú végzettséget és előképzést, elég csak behelyezni a megdarált mintát és megnyomni a mérés gombot. Az eredmény eredményei a képernyőn ppb-ben jelennek meg, és felhőszolgáltatás révén a felhasználó döntéshozatal céljából az adatokhoz bármikor és bárhol hozzáférhet.