A szudánifű nem csak szárazságtűrő, így kiválóan alkalmas napjaink szélsőséges időjárási körülményei közé, hanem sokoldalúan használható tömegtakarmány is, amely még augusztus közepén is vethető. Szárazságtűrése annak köszönhető, hogy – mint arra a neve is utal – elsődleges géncentruma a mai Etiópia és Szudán területe.

Közepes- és gyengébb talajadottságok közepette is jövedelmezhetően termeszthető, nem válogat a talajok között, de a szélsőséges homok-, és szikes, valamint a túl savanyú talajokat nem jól viseli. Ha viszont elegendő tápanyagot kap és jó talajadottságokat talál, azt nagy terméssel hálálja meg. Vetésforgóban akár kukorica után is következhet, de 2-3 évig önmagát is elviseli. Bármilyen tavaszi vetésű növény követheti. Gépesítése megoldott, azonos a kukoricáéval és annak a tavaszi munkálatait sem zavarja, hiszen akár utána is, de már áprilistól vethető.

szudánifű

A szudánifű szárazságban is képes nagy zöldtömeget adni – forrás: iStock

A kukoricához hasonló a műtrágyaigénye, de ha nem kap annyit, csak valamivel kevesebbet, attól sem dől össze a világ. Fontos a megfelelő, aprómorzsás magágy-előkészítés, mert magja kicsi. Gabonavetőgéppel vetjük 3-5 centiméter mélyre.

Mivel nagy gyökértömeget képez, jelentősen képes növelni a talaj szervesanyag-tartalmát, ezért kiváló takarónövénynek. Ezen kívül gyökere egy szorgoleon nevű allelokemikáliát termel, melynek hatása a gyomirtószerekéhez hasonló, így a növény gyomelnyomó képessége nagyon jó. Akár 2-3 méter magasra is megnőhet, ilyenkor azonban már elkezd fásodni a szára, ezért jobb akkor kaszálni, vagy betakarítani, amikor 120-150 centis. Érdemes 15 centis tarlót hagyni a jobb sarjadás miatt.



Ha tejelő tehenekkel akarjuk feletetni, az optimális betakarítási idő a zászlóslevél megjelenése után, a bugázás kezdete előtt van. Kétmenetes betakarítás esetén Magyarországon 2-3 betakarítás realizálható. Szecskázható, a javasolt szecskahossz 2 centiméter. Nagy figyelmet igényel az erjedési folyamatok miatt az aktuális szárazanyag-tartalom. Kaszálás és fonnyasztás után lehet silóban, vagy fóliatömlőben tárolni és bálázható is. Miután kaszálást követően újrasarjad, az is hasznosítható. Nem csak szilázsnak jó, szénának is alkalmas, sőt, akár legeltethető is. Utóbbinál figyeljünk arra, hogy a növény magasabb legyen, mint 60 centiméter, mert az alatt jelen lehetnek a növényben különféle ciánglikozidok, ami káros lehet az állatállományra. Fontos azonban tudni, hogy a cirkok közül a szudánifűben van a legkevesebb ebből az anyagból.