Az elmúlt száz évben megváltozott a gazdálkodási technológia, és ez hatással volt a talaj minőségére, termőképességére, ezáltal pedig az előállított élelmiszerekre is. Emiatt óriási jelentősége van a komposzt hatásának a talajegészség helyreállításában - erről beszélt előadásában Szőllősi Gábor, az Agrofutura ügyvezetője a Talajmegújító Gazdák Egyesülete által szervezett VIII. TMG Reag Talajélet Konferencián és Szakkiállításon.

Komposzt: A szerves anyag pótlása a lényeg

A biológia legalább annyira fontos, mint a fizika és a kémia, a hármat egységben kell figyelembe venni - mutatott rá a probléma lényegére, és azt mondta, eleve nem szabadna eljutni oda, hogy megoldásokat kell keresnünk a leromlott talajegészségre. Szerinte a gépeknek, a műtrágyának szintén helye van a megfelelő gazdálkodásban, ahogy a mikrobiológia is lényeges. A feladat ma a talaj humuszképző folyamatainak helyreállítása mindezek ötvözésével - hangsúlyozta.

Ki kell választani a megfelelő talajművelési módszert, oda kell figyelni a takarónövényekre, a növénytársításokra, össze kell hangolni a tápelemeket, és pótolni szükséges a szerves anyagokat is - részletezte az előadó. Ez utóbbi komposzttal a leghatékonyabb - húzta alá.


Oxigén nélkül nincs komposzt

Ismertette a komposztálás fogalmát, és felhívta rá a figyelmet: sok oxigénre van szükség a minőségi komposztáláshoz, azonban sokszor levegőtlen körülmények között tároljuk a trágyát. A különböző komposztálási módszerekkel pedig különféle szerkezetű komposztot tudunk biztosítani a talaj számára. Bizonyos fokig mind jó, de más lesz a minőség - jegyezte meg Szőllősi Gábor.

Szerves trágya, zöldhulladék, faapríték, agyagos föld kerül a legjobb komposztba, de gazdaságonként más lehet a receptúra. A lényeg: nem is mi, hanem a mikrobák komposztálnak, a jó gazdálkodó csak a megfelelő feltételeket teremti meg számukra ehhez. Beszélt még a végeredmény ideális tulajdonságairól, összetételéről is, és arról, hogy egy jó mikrobiológiai talajoltó milyen baktériumból, gombából és egyéb élő szervezetből mennyit tartalmaz.

Azt is részletezte, hogy a talaj víztartó képessége, tápanyagtartó képessége jelentősen megnő a komposzt használatával, illetve javul a termésmennyiség, akár 15 százalékkal is. Nem mellékes, hogy mindeközben sokkal kevesebb műtrágyára lesz szükség - emelte ki az előadó.

Indexkép: Pixabay