Mindannyian jól tudjuk, hogy a megváltozott gazdasági környezet, az egyre emelkedő inputanyag árak, valamint a fenntartható gazdaság követelményei egyre inkább megkövetelik, hogy a sikeres gazdálkodás érdekében minél hatékonyabbá tegyük termelésünket, így a nitrogén műtrágya felhasználásunkat is, hiszen a jelen kor kihívásaira, csak a hatékonyság növelése adhat megbízható és hosszú távon fenntartható válaszokat.

Erre számos lehetőség van a kezünkben, kezdve a modern gépekkel, eszközökkel, a digitális megoldásokon keresztül, a jól hasznosuló műtrágya formákig, valamint a kiváló növényvédelmi megoldásokig.

repce

A sikeres gazdálkodás érdekében a nitrogén műtrágya felhasználásunkat is hatékonyabbá kell tenni – Fotó: Pixabay

Jobb nitrogénhasznosulás? Két ütőkártya van a BASF kezében

A BASF innovatív gyártóként mindig is komoly figyelmet és erőforrást fordított az egyre hatékonyabb és kevésbé környezetterhelő megoldások kifejlesztésére. Nincs ez másképp a nitrogén lehető legjobb hasznosulását segítő termékeink esetében sem.

Ezen termékek köre alapvetően két csoportba osztható, vannak a közvetlen hatással bíró termékek, ezek a különféle nitrogén inhibitorok.

De hogyan is működnek a nitrogén inhibotorok?

A nitrogén inhibitorok kétfélék lehetnek. Vannak az úgynevezett ureáz inhibitorok, melyek a karbamid hidrolízisét végző ureáz enzimek működését gátolva, a feltáródási folyamat legelején fejtik ki hatásukat.

Így képesek csökkenteni a feltárodás során fellépő összes veszteségforrást.

Legyen szó akár az ammónia légkörbe jutásáról, vagy a dinitrogén-oxid elillanásáról, akár a vizeinket szennyező nitrát kimosódásáról, ami a karbamid feltáródása során keletkezhet.

Csökkentsük a nitrátkimosódás kockázatait is!

A másik csoportba a nitrifikációs inhibitorok tartoznak. Ezek a készítmények a Nitrosomas baktériumok élettevékenységébe avatkoznak be, és hosszú ideig a talajkolloidokhoz jól kötődő, de a növények számára közvetlenül felvehető ammónium formában tartják a műtrágya nitrogénjét, így jelentősen csökkentve a nitrátkimosódás kockázatát (1. ábra).nitrogén hasznosulása ábra

1. ábra: Csökkenthető a nitrogénkimosódás mértéke

A veszteségek csökkentése alapvető érdekünk, hiszen a különböző veszteségek egyrészt jelentős gazdasági kárt okoznak, másrészről pedig nagyon jelentős környezetterhelést jelentenek, nagyban növelve a gazdálkodásunk ökológiai lábnyomát.

A veszteségek csökkentésén túl a Limus® termék használatával a karbamid műtrágyák feltáródása szabályozott körülmények között megy végbe, biztosítva, hogy a növény igénye, valamint a műtrágya feltáródási dinamikája a lehető legközelebb kerüljön egymáshoz. Biztosítva ezáltal a kijuttatott műtrágya lehető legoptimálisabb hasznosulását. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint amikor a kísérleti parcelláinkon mértük az ún. NDVI értéket, ami nagyon jól mutatja a növények nitrogén ellátottságát. Az eredmények kiértékelése során arra a következtetésre jutottunk, hogy a Limus® + Nitrosol kezelés a csak Nitrosollal kezelt parcellákhoz képest mintegy 30%-kal javította a repcenövény nitrogén ellátottságát és a terméseredményét 200-300 kg-al emelte (2. ábra).

repce fejlődése ábra

2. ábra: Limus® + Nitrosol kezelés repcében 200-300 kg-al emelte a terméseredményt

Több nitrogén hasznosul: növényvédő szerek – nem csak növényvédelemre

A közvetlen hatású inhibitorok mellett számos olyan növényvédő szer található a BASF palettáján, amelyek közvetett hatással rendelkeznek a nitrogén felvételére és jobb hasznosulására. Ezek egyik csoportja a növekedésszabályozó, vagy regulátor termékek, mint pl. a Medax® Max vagy a Caramba® Turbo, a másik csoportba a pozitív élettani hatással rendelkező gombaölő szerek tartoznak, mint pl. a Pictor®, a Priaxor® vagy aRevycare®. A növekedésszabályozó készítmények amellett, hogy visszafogják a növények hosszanti megnyúlását, erősebb, mélyebbre hatoló gyökérzet fejlesztésére késztetik növényeinket, amelyek így lényegesen hatékonyabban veszik fel a tápanyagokat, így a nitrogént is (3. ábra).

gyökérnövelés

3. ábra: A növények hatékonyabban veszik fel a tápanyagokat

Ezen túlmenően pedig a repce állományunkban Caramba® Turbo-val végzett kezelés hatására a hajtáscsúcs megrövidül, a gyökérnyaki rész pedig megvastagszik, itt koncentrálódnak a télire elraktározódott tápanyagok (4. ábra).

4. ábra: Repce regulátorozás hatékonysága (2020, ősz Beled)
Balra: kezeletlen kontroll, jobbra: Caramba® Turbo 1,0 l/ha, ősz

repce

A kísérleti eredményeink egyértelműen megmutatják, hogy a Caramba® Turbo-val történő kezelés hatására nagyban javul a repce nitrogén felvétele, valamint a növény nitrogénraktáraiba való beépülése (5. ábra).

nitrogén hasznosulása ábra

5. ábra: Caramba® Turbo-val jobban beépül a nitrogén

Két legyet egy csapásra: gombaölő szer, ami a nitrogén hasznosulásában is segítséget nyújt

A közvetett hatású termékek következő csoportja a kedvező élettani és termésnövelő hatással rendelkező termékeké. Ebbe a termékkörbe elsősorban a strobilurinok csoportjába tartozó gombaölőszer-hatóanyagot tartalmazó készítmények tartoznak, mint a dimoxistrobin tartalmú Pictor®, vagy a piraklostrobint tartalmazó Priaxor® illetve Revycare®. Ezek a hatóanyagok azon túlmenően, hogy elpusztítják a korokozó gombákat, a növények élettani folyamataira is hatással vannak, csökkentik a stressz okozta etilénképződést, valamint a nitrát-reduktáz enzim aktivitását fokozva javítják a nitrogén felvételét és beépülését a növényekbe, feltöltve a növény sejtszintű tápanyagraktárait, nagyban javítva ezáltal a nitrogén hasznosulását (6. ábra).

nitrogén hasznosulása ábra

6. ábra: A gombaölő szer közvetett hatása, hogy segít a nitrogén hasznosulásában

Összességében megállapíthatjuk, hogy mind a közvetlen, mind a közvetett hatású termékek a BASF palettáján jelentősen képesek javítani a nitrogén műtrágyák hasznosulását, ami biztosítja a befektetéseink lehető leghatékonyabb megtérülését.

Németh Balázs
fejlesztőmérnök, BASF Hungária Kft.

Ábrák forrása: BASF Hungária Kft.