Elkezdődött a kalászosok és az őszi káposztarepce betakarítása. A Medárd-napi esős időjárás igazolta magát, időnként meg kell szakítani az aratást a záporok miatt. Ez sajnos nem kedvező, mert romlik a minőség és a gabona megdőlése is terméskiesést okozhat. A napraforgó- és kukoricatábláknak viszont még igen jól jön a csapadék.
A betakarítás után rögtön elvégezhető a tarlóápolás és kijuttathatók a növényi maradványok gyors elbomlását biztosító mikrobiológiai készítmények. Természetesen nem kánikulában. A többi növénykultúra (őszi káposztarepce, kukorica, napraforgó stb.) betakarítása után is javasolt szárbontó baktérium készítmények használata. Vegyük sorra mi történik, ha nem szakszerű a szárbontás és milyen hatással bírnak a szárbontó készítmények.
A betakarítás után rögtön elvégezhető a tarlóápolás és kijuttathatók a növényi maradványok gyors elbomlását biztosító mikrobiológiai készítmények – fotó: pixabay.com
Milyen veszélyeket rejt, ha nem kezeljük szakszerűen a növényi maradványokat és nem kerülnek vissza a talajba?
- Nem növeljük a talaj tápanyagkészletét – A növényi maradványok értékes tápanyagokat tartalmaznak szerves kötésben, ezeket visszajuttatva a talajba növelhetjük a tápanyagkészletet. Biológiai folyamat eredményeként humuszanyagok keletkeznek, melyek hozzájárulnak a talaj tápanyag-szolgáltató képességének javulásához.
- Romlik a talajszerkezet – A növényi maradványok beforgatásával javul a talajszerkezet és a vízmegtartó képesség is.
- Szegényebb lesz a talajélet – A mikrobiológiai készítményekkel való kezelés elősegíti a szármaradványokon a bontó enzimeket termelő mikrobák felszaporodását. A növényi részek bontását a talajban különböző mikrobák végzik, egymásra épülve. Megfelelő körülmények között igen aktív a talajélet ebben az időszakban. Ha a tarlón hagyott szármaradványok nem kerülnek kontaktusba a talajjal, nem tud elindulni megfelelőképpen a talajbaktériumok tevékenysége, helyette más, sokszor kórokozó mikrobák kezdik el a bontást.
- Lassúbb a bomlási folyamat – Vizsgálatok igazolták, hogy lassabban mennek végbe a bomlási folyamatok, ha nem alkalmazunk célirányosan összeállított szárbontó készítményeket. A konvencionális művelésű szántóföldek talajélete általában ugyanis szegényes, mert a sok stressztényező (műtrágyázás, vegyszerezés, talajművelés) csökkenti a diverzitást és a mikrobák mennyiségét is.
- Pentozán hatás léphet fel – A kedvezőtlen C:N arányú növényi maradványok könnyen okozhatnak „nitrogén éhséget”, vagyis pentozán hatást. Ennek kivédésére a szárbontó készítményekben található nitrogénkötő baktériumok hivatottak.
- Elszaporodhatnak a patogén gombák – A fuzárium az egyik leghatékonyabb cellulózbontó, szakszerűtlen tarlóápoláskor könnyen elterjedhetnek.
- Növekedhet az egyéb kártevők elterjedése – Ismert, hogy rágcsálók és egyéb kártevők (pl. csócsárló) is könnyen áttelelhetnek a felszínen hagyott növényi maradványokon.
- Agrotechnikai akadályok jelentkezhetnek – Az el nem bomlott szárak, levelek a tavaszi talaj előkészítéskor akadályokat képezhetnek.
Az AÖP-ben a mikrobiológiai készítmények használata támogatott – fotó: pixabay.com
A felsorolt indokok miatt érdemes szakszerű tarlóápolást végezni, mert a szárbontó baktérium készítmények a következő előnyöket kínálják.
- Gyorsítják a növényi maradványok lebomlását: bontóenzimeket (pl. celluláz, xilanáz, béta-glükozidáz, stb.) termelnek a készítményben lévő baktériumok.
- Élénkítik a talajéletet: az enzimek hatására elindul a bomlás, felpezseg a talajélet.
- Gyorsabban feltáródnak a tápanyagok, így kevesebb műtrágya szükséges a tápanyagutánpótlásban.
- Csökken a patogén gombák kártétele: egyes baktériumok ún. sziderofór hatással bírnak, mely által a patogén gombák szaporodása visszaszorul.
- A pentozán hatás elkerülhető: a készítményekben lévő nitrogénkötő baktériumok nagy teljesítménnyel képesek a levegő nitrogénjét megkötni, és a talajba juttatni, ezzel a pentozán hatást kivédeni.
Az AÖP-ben a mikrobiológiai készítmények használata támogatott. Ide tartoznak a növényi maradványokat bontó baktérium készítmények is. A Magyar Talajvédelmi Szövetség tagjainak termékei megbízható minőségűek és hatékonyságukat bizonyították. Válasszanak e termékek közül!
AGRO.bio Hungary Kft., Attend SA Kft., Biofil Kft., Corax-Bioner Biotechnológiai Zrt., Geosan Kft., Natur Agro Hungária Kft., Phylazonit Kft., Terragro Kft.
|