A növényvédelemre és vetőmagtermesztésre szakosodott, több földrészen aktívan jelen lévő, 2.500 főt foglalkoztató, ausztrál Nufarm vállalat a hasonló profilú, német CROP.ZONE startup céggel közösen kifejlesztette a NUCROP nevű, hibrid növényvédelmi eljárást – számolt be az apnews.com.
A két cég kémiai és fizikai eljárásokat kombinálva hozta létre a hatékonynak tűnő és fenntartható gyomirtási módszert. Lényege, hogy a gyomokat egy áramvezető folyadékkal történő előzetes kezelés után elektromos áram hatásának teszi ki. Ez az eljárás nagy hatékonysággal és a hagyományos irtási technológiákhoz viszonyítva alacsonyabb energiaráfordítással képes megsemmisíteni a gyomokat. A módszer a környezetet egyáltalán nem károsítja.
Az eljárás fenntartható alternatívát kínál a gazdák számára a vegyszeres megoldások helyett (a kép illusztráció) – fotó: MTI/Sóki Tamás
A rendszert létrehozó két vállalat az úgynevezett „korai alkalmazási program keretében“ – német, francia, belga és holland partnerekkel közösen – felkínálja a technológiához való hozzáférést. A program több növényt és alkalmazást magában foglal, 2021-ben azonban különös hangsúlyt fektet a burgonya deszikálására.
A technológia a forgalmazók szerint versenyképes áron, biztonságos, reális, környezetbarát és fenntartható alternatívát kínál a gazdák számára a vegyszeres megoldások helyett, elsősorban olyan növények esetében, ahol a növényvédőszer-használat lehetősége korlátozva van.
Az elektromos áramot alkalmazó gyomirtó rendszer egyébként nem újkeletű találmány, már több cég is kísérletezett vele. Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Case IH a Zasso csoporttal közösen hozott létre egy olyan gyomirtó rendszert, amely elektromos árammal segíti a terület totális gyomtalanítását, és különösen a vetés előtti talajelőkészítésben nyújt hasznos segítséget a gazdáknak.