Virágzó gazdaságot teremtő virágzó retekmező. Fotó: 123rf.com
Az olajretek népszerűsége sokat nőtt az elmúlt években. Ez a sokoldalúan hasznosítható alternatív növény azonban sokak számára még mindig ismeretlen.
Az olajretek egynyári, keresztesvirágú növény. Magjai becőiben teremnek, magas, mintegy 42%-os olaj tartalmuk miatt olajipari feldolgozásra teszik alkalmassá. Azonban nem csak emiatt termelik, hanem azért is, mert nagy, dús levelei miatt kitűnően alkalmas zöldtrágyának. Mélyre ható gyökereinek hála ezen kívül még arra is alkalmas, hogy kedvezően befolyásolja a talaj termőképességét.
Nem igazán kényes arra, hogy milyen talajban kell növekednie, de ha tudna beszélni, a gyengén humuszos talajra próbálna rávenni minket. Egyáltalán nem érzékeny sem a fagyokra, sem az előveteményre, így augusztus végén érkezik el a legmegfelelőbb idő arra, hogy másodvetésként vessük el. Gazok közé azonban nem szívesen keveredik, így ne vessük olyan helyre, ahol összefuthat vadkenderrel, vagy galajjal. Másodvetésben szeptember végén kezd el virágozni, zöldtrágyaként azonban a legjobb, ha már bimbós állapotában kerül hasznosításra.
Sokan keverik össze az olajretket és a daikon retket, azonban van jó pár különbség, amely el tud igazítani minket a kettőjük közötti útvesztőben.
- Míg az olajretek számos oldalgyökérrel rendelkezik, addig a daikon reteknek egy fő gyökere, és néhány mellékgyökere van.
- Az olajretek a nematicid hatása miatt gyéríti a fonálférget, míg a daikon a szójabab-cisztaképző féreg ellensége.
- Míg az olajretek télállósága sokkal jobb, mint a daikoné, addig az több nedvességet igényel olajos barátjánál.
Összefoglalva előnyeiket és hátrányaikat, nehéz lenne eldönteni, hogy melyikük nyerné meg a hasznossági világbajnokságot, éppen ezért fontos eldönteni, mi a célunk, és ahhoz kiválasztani azt, akivel kettőjük közül azt biztosabban el tudjuk érni.