Erre a kérdésünkre a következő cégek válaszoltak: Ádám és Társa Kft., Bauer Hungária Kft., Center Irrigation Kft., DAP Kft., Készenlét Zrt., Magtár Kft.
Ádám Jenő – Ádám és Társa Kft.
A vízgazdálkodás, az öntözés ma az egyik legfontosabb kérdés Magyarország számára az energiaválság és egyéb problémák mellett. Az utóbbi 30 évben nagyon sok aszályos esztendő volt, de ilyen mértékű, mint az ez évi, az utóbbi néhány tíz évben nem fordult elő. Ez katasztrofális a mezőgazdaság számára.
A vízgazdálkodás, az öntözés ma az egyik legfontosabb kérdés – fotó: Ádám és Társa Kft.
Annak érdekében, hogy ez ne forduljon elő, mindent meg kell tenni a vízmegőrzés, a vízraktározás „talajban, vizes élőhelyen, meglévő tározókban, új építésű tározókban" szempontjából, hogy szezonban lehessen öntözni.
Ez év szeptember végére elkészítettük a teljes öntözési palettát, amely az alábbiakat tartalmazza:
|
Egyúttal szeretnék arról is tájékoztatást adni, hogy a kínai Yulin céggel kizárólagossági szerződést kötöttünk kerekes (elsőként Magyarországon és Európában ebben az évezredben!), centrál, valamint lineár öntözőberendezésekre. A kerekes öntözőberendezésekből az első szállítmány e hónap végére, november elejére megérkezik Magyarországra.
fotók: Ádám és Társa Kft.
A kérdésre válaszolva, hogy mi a költséghatékony, a válaszom a korszerű vízgazdálkodás, ezen belül az öntözés.
Mindenkinek a lehetőségekhez mérten a vízmegőrzés, a víz betározása idényen kívül a legfontosabb feladat.
El kellene kerülni azt a katasztrófát, hogy több százezer hektáron nem termett semmi kukorica, és a megmaradt területek átlaghozama is kevés vagy alacsony, és az is aflatoxinnal fertőzött.
Konkrét üzemi példák sokaságát lehetne felsorolni, a kukorica mellett a kalászos gabonák átlaghozama is rendkívül alacsony volt.
Példaként szeretném kiemelni, hogy ugyanazon táblán belül az öntözött durumbúza hozama 8-8,5 tonna, öntözés nélkül pedig 1,5 tonna.
A gazdálkodók bármilyen megoldást választanak az öntözési lehetőségekből, azonnali cselekvésre van szükség.
Nem lehet elfelejteni, hogy aszály mindig jöhet, a klímaváltozás és rendkívüli időjárás-változások már mindennapinak számítanak.
Tóth Éva – Bauer Hungária Kft.
A költséghatékony öntözési rendszer kialakításának alapja, hogy a helyi adottságokhoz és a gazdálkodó igényeihez leginkább illeszkedő megoldást válasszuk. Az igények pontos megfogalmazása az első lépés. Ezt kell összhangba hozni az öntözendő terület adottságaival.
A költséghatékony öntözési rendszer kialakításának alapja, hogy a helyi adottságokhoz és a gazdálkodó igényeihez leginkább illeszkedő megoldást válasszuk – fotó: Bauer Hungária Kft.
Alapvetően két megoldás lehetséges, az egyik a mobil csévélődobos öntözőgépekkel történő öntözés és a nagyobb területeket lefedő fix, center vagy lineár rendszerek alkalmazása.
Az öntöződobok megfelelő működéséhez (mérettől függően) legalább 6 bar csatlakozási nyomás szükséges, a szükséges vízmennyiség legalább 40-60 m3. A nagyobb berendezésekkel egy állásból 10-12 ha terület is beöntözhető. Ezek a gépek használhatók mobil egységként, egy kardánhajtású szivattyúval vagy dízelmotoros öntözőszivattyúval és mobil csővezetékkel kombinálva, ebben az esetben azonban több élőmunkát igényel a rendszer működtetése.
A hosszú távú megoldások nagyobb befektetést igényelnek, de lehetővé teszik a hatékonyabb gazdálkodást. A kézi öntözőcső telepítése elkerülhető a föld alatti nyomóvezeték kiépítésével, a vízkivétel energiatakarékosabb és hatékonyabb lesz elektromos szivattyútelep létesítésével. A center, lineár gépek esetében már jóval kisebb csatlakozási nyomásigényről beszélhetünk, gyakorlatilag a dobos megoldás fele elegendő. Lehetőség van kis vízadagok kijuttatására, egyenletes, a természetes csapadékhoz leginkább hasonló vízkijuttatást tesznek lehetővé ezek a gépek.
A párolgási veszteség mérséklése érdekében állítható hosszúságú „belógatott" szórófejeket alkalmazzunk. A rendszerbe bekerülő vízmennyiség jobban hasznosul. A kiválasztott öntözési technika legyen jó minőségű, megbízható, megfelelő szakmai háttérrel rendelkező.
fotó: Bauer Hungária Kft.
Brezvai Péter – Center Irrigation Kft.
Jelenleg a piacon alkalmazott öntözési technológiák közül az önjáró géppel történő öntözés tekinthető a leghatékonyabbnak. Nemcsak a beruházási, de az üzemeltetési költségek is kedvező szinten tarthatóak jó műszaki megoldás választása esetén.
Hogy lehet jó műszaki megoldással rendszert építeni?
Kell hozzá tervező (Center Irrigation Kft.), aki üzemelési szempontokat vesz figyelembe már a tervezés korai fázisában. Kell hozzá egy jól konfigurált gép, ahol a gép nincs alulméretezve (168 mm-es gerincvezeték, nem 114 mm), minden mérete megfelel az igényelt vízhozamnak. További költségcsökkentés érhető el az automatizálással, melyre jól kiforrott technológiával rendelkezünk.
Akik a maximumra törekednek, azoknak ajánljuk a GPS-vezérelt kornerkarunkat, melyet magyar mérnökökkel közösen fejlesztettünk ki 2022-ben. Nincs percdíj, éves díj, csak önálló korrekció (bázis+rover minden kar tartozéka).
Most akciósan, készletről lehet gépet rendelni, decemberi-januári leszállítással – fotó: Center Irrigation Kft.
Androidos App biztosítja, hogy minden fontosabb adatot lehessen látni a karról Bluetooth-kapcsolaton keresztül. Szükség esetén a nyomvonal áttervezhető az applikációval, nem kell validálni a gépet minden módosítás után. A magas energiaár ellen választható a napelemes hajtású körforgó öntözőgépünk 5-10 ha-os területekre!
Jelenleg a piacon alkalmazott öntözési technológiák közül az önjáró géppel történő öntözés tekinthető a leghatékonyabbnak – fotó: Center Irrigation Kft.
Aki szeretne hatékonyan öntözni 2023-ban, az válassza az önjáró öntözőgéppel történő megoldást, most akciósan, készletről lehet gépet rendelni, decemberi-januári leszállítással. A gép összerakásához építő-szerelő csapatot is tudunk biztosítani.
DAP Kft.
Olasz technológia a magyar piaci igényekhez!
A DAP Kft. csapata elkötelezett a kiemelkedő minőségű olasz termékek mellett. Az Irrimec több mint 45 éve áll a gazdák szolgálatában és gyárt öntözőberendezéseket.
Olasz technológia a magyar piaci igényekhez – fotó: DAP Kft.
Cégünk a legkisebb kertészetekben is használható 32-es tömlő átmérőjű, 80 méter hosszú doboktól akár a 160 mm átmérőjű professzionális szántóföldi dobokig tudja kiszolgálni a kedves ügyfeleket. A két legkedveltebb méret, amiket az ügyfelek vásárolnak, a kisebb 75/300-as, azaz 75 milliméter átmérőjű, 300 méter hosszú csővel szerelt dobok, amiknek az ára felveszi a versenyt a keleti gépekével, továbbá a 110/500-as dobok voltak keresettek az idei évben, amiket a megrendelők viszont magas felszereltségi szinttel kértek minden esetben.
Fontos néhány innovatív technikai megoldást kiemelni az Irrimec gépekkel kapcsolatban. Az első és talán legfontosabb, hogy a cső megvezetése nem egy profilozott fémrúddal történik, hanem lánccal. A láncos megvezetésnél pedig utánállításra van lehetőség, ha pedig cserélni kell, nem egyedi lánccal szereli a gyártó, így a felhasználó tudja pótolni magának is minta alapján.
További különbség a kis nyomatékú hajtóműrendszer. Sok dobnál a meghajtás vagy a tengelynél, vagy a dob átmérőjének a felénél történik. Ezekhez nagy energiát felemésztő hajtóművek szükségesek. Az Irrimec dobok esetében viszont a dob legnagyobb átmérőjénél van egy belső fogazású fogaskoszorú, és így sokkal könnyebb megforgatni az akár több tonnás tömeget.
Az Irrimec dobok váltórendszere tág határok között beállítható – fotó: DAP Kft.
Jelenleg a DAP Kft. raktárkészletről tud kínálni 2022. év eleji árakon 120TG400-as alapfelszereltségű dobot és 110TG500-as típusú magasan felszereltet. Kivételes lehetőség a gazdálkodók számára, hogy ezekkel a gépekkel felkészítsék a gazdaságukat a 2023-as évre.
Fontos tudni, hogy az Irrimec dobok váltórendszere tág határok között beállítható, így a 110-es dob már 18 m3/h és 3.8 bar bemeneti nyomással üzemeltethető. Ezeknek az öntöződoboknak az ára 27.000 és 28.600 €+áfa.
Az idei év utolsó negyedében az Irrimec cég segítségével előrendelési akciót hirdetünk az ügyfeleink számára, hogy akciós áron jussanak a következő öntözési szezonban. Ezen időszakban pontosan 2022. november 30-ig megrendelt gépek esetén az eredeti vételárból 10%-ot elenged a gyártó. Keresse a kereskedelmi képviselőinket!
Stefák Szabolcs növénytermesztési munkagép termékreferens – Készenlét Zrt.
Az öntözőrendszerek kiválasztásánál a költséghatékonyságot szem előtt tartva több lehetőség közül tudunk választani a fix telepített vagy mobil öntözőberendezések közül. A kiválasztásnál figyelembe kell venni az öntözni kívánt terület méretét és alakját, valamint a vízkivételi hely vízhozamát és távolságát.
Az IRRIMEC-OTECH cég által gyártott Irrimec öntöződobok, valamint OTECH lineárok és pivotok megoldást kínálnak minden gazdálkodónak a Készenlét Zrt. termékpalettájáról.
A leggyorsabban telepíthető öntözőgépek aszály sújtotta évben a IRRIMEC mobil öntöződobok, amelyek 40-160 mm átmérővel és akár 770 m hosszúsággal is elérhetőek. A munkaszervezés és gépellátottság optimális kihasználása érdekében az Irrimec öntöződobok akár saját motoros szivattyúval és GSM-vezérléssel ellátva is választhatóak a távfelügyelet érdekében, amikor online adatokkal tudjuk le követni az öntözés folyamatát, és visszajelzések (pl: behúzás állapota), valamint hiba esetén riasztások érkeznek a gép paramétereiről (pl nyomáscsökkenés).
Irrimec MDT12MP 150 TG 500 öntöződob – fotó: Készenlét Zrt.
A fixen telepített OTECH lineárok vagy Pivot körforgó öntözőberendezések az öntöződobokhoz képest arányaiban nagyobb beruházási költség mellett alacsonyabb üzemeltetési költséggel nagy területek öntözésére alkalmasak. Az Otech öntözőrendszerek sajátossága az alacsony nyomású rendszerekben rejlik, aminek a következménye a vízellátás fajlagos alacsony energiaellátása és az alacsony nyomású rendszerek üzembiztonsága, mert az alacsony nyomású rendszerek terhelése a rendszereknek hosszú élettartamot biztosít, gondolva itt a tömítésekre, szivattyúra.
Lineár öntöző rendszerek:
fotó: Készenlét Zrt.
A lineárisan mozgó rendszerek egy vagy több szekcióból állnak, melyek önállóan is működtethetőek. Akár lineáris előre-hátra mozgású öntözés (maximum 10 szekció, azaz 500 m szélességben) vagy kombinált programozású (előre-hátra és ovális pályán történő öntözés) is lehetséges.
Pivot berendezések:
OTECH Pivot 10 hektáros tábla öntözött területének lefedési képe behajtható túlnyúlással és vezérelt végágyúval – fotó: Készenlét Zrt.
A pivot öntözőberendezések egy vagy több alvázból álló öntözőrendszerek, melyek egy földbe rögzített pont (pivot) körül forognak, itt elérhető a teljes körforgás 360°-ban vagy sávöntözésű pivot (kevesebb mint 360°-ban). Az öntözőberendezéseinknél a konzol végén a beöntözött terület növelése érdekében egy szektoros vízágyú szerelhető fel.
Az öntözőberendezéseket színes érintőképernyős vezérlőegységgel lehet ellátni, amely egy online applikációval bárhonnan vezérelhető és ellenőrizhető.
Darida Csaba – Magtár Kft.
A Magtár Kft.-nél a költséghatékony öntözést úgy tudjuk megvalósítani, ha a teljes rendszer hosszú távon tud víz-, energia- és munkaerő-takarékos módon üzemelni. Ennek kialakításának egyik alapvető feltétele az a szakértelem, melyet a Magtár Kft.-nél megtalál, hiszen több mint 30 év tapasztalatával keressük ügyfeleink számára a megfelelő megoldást.
A Beinlich dobos öntözés esetén mindenképpen célszerű a rendszert öntözőkonzollal kiegészíteni, amivel a kijuttatott víz tényleges hasznosulását 70%-ról 95%-ra javíthatjuk, ezzel párhuzamosan a szükséges üzemi nyomást 3,5 barról 2 barra tudjuk csökkenteni. Az angol Briggs konzolokkal nagymértékben javul az öntözés homogenitása, és a modern szórófejekkel a lineáris öntözéssel megegyező minőségben tudunk öntözni.
25 ha egybefüggő terület felett meg kell vizsgálni az önjáró berendezések telepíthetőségét. A Magtár Kft. kínálatában elérhető Reinke körforgó és lineáris berendezésekre stabil szerkezet, alacsony nyomásigény, strapabíró járómotorok, a szerkezet teljes hosszában homogén szóráskép és víztakarékos, nyomásszabályzott szórófejek jellemzőek. Ma már az alaktalan és/vagy négyszögletes táblák is beöntözhetőek a legmodernebb elektronikusan vezérelt kornerkaroknak köszönhetően.
A Reinke körforgó és lineáris berendezésekre többek között stabil szerkezet, alacsony nyomásigény, strapabíró járómotorok jellemzőek – fotó: Magtár Kft.
A berendezések GPS által vezéreltek, a Reincloud felhőalapú rendszeren keresztül távolról vezérelhetőek. A rendszert Cropx talajszondával kiegészítve a rendszer öntözési tervet készít az aktuális talajállapot, növények vízigénye és az időjárási körülmények alapján.
Euromachine szivattyúegységek elektromos és dízelüzemben is elérhetőek, 85-89%-os hatásfokkal üzemelő Cornell szivattyúkkal felszerelve alacsony költségek mellett üzemeltethetőek. A szivattyúegységek felszerelhetőek automata Supertank rendszerrel, mely segítségével a vízfelvételhez és az indításhoz nem szükséges helyszíni beavatkozás, egy mobiltelefon segítségével távolról indítható az öntözés.
Mivel az öntözési beruházás hosszú távra készül, megfelelő garanciával és szervizháttérrel rendelkezünk.