Nagy Attila talaj- és növényvédelmi szakértőt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szaktanácsadóját arról kérdeztük, van-e még valamilyen növényvédelmi tennivaló ilyenkor novemberben.

Ha a fontos kultúráinkat vesszük tekintetbe, akkor tulajdonképpen a repce és az őszi búza esetében lehetnek még növényvédelmi teendőink. Jelenleg ott tartunk, hogy nagyjából már mindenhol megfelelően kikeltek és fejlődésnek indultak. A hűvösebb, csapadékosabb időben már nemigen kell számolni rovarkártevők jelenlétével.

A fejlett repceállományok esetében szükség lehet viszont a regulátorozásra. Ugyanis az ősszel túlfejlett repcét komolyan károsíthatják a fagyok, ezért bizonyos gombaölő szerek csökkentett dózisával vissza kell fognunk a fejlődésben. Rovarok ellen tehát már nincs szükség védekezésre, egy-egy elcsúszott gyomirtás még belefér, ha az időjárás is engedi, 10 fok feletti hőmérsékleten.

Ülőfákkal segíthetjük a megtelepedést

Aztán vannak olyan kártevők is, amelyek minden kultúrában károsítani fognak. Ilyen a pocok, amely veszélyes kis jószág, mert nagyon gyorsan képes elszaporodni, komoly kárt okozva egy-egy területen.

pocok

A ragadozó madarak igen hatékonyan gyérítik a pocokállományt – fotó: Nagy Attila

A pocok ellen tapasztalataim szerint az a leghatékonyabb – ráadásul környezetbarát – megoldás, ha „bevonjuk” a védekezésbe a különböző ragadozó madarakat. Ez úgy történik, hogy úgynevezett ülőfákat vagy más néven T-fákat állítunk fel részükre, hiszen az a sajátosságuk, hogy különböző magaslati pontokon telepszenek le. Ha ilyen nincs a földünkön, madarak sem lesznek, a pockok meg háborítatlanul garázdálkodhatnak.

Az ülőfa egy két méter magas karó, keresztben léccel. Ha hektáronként egy-kettőt kihelyezünk, már is jelentős mértékben elősegítjük a ragadozó madarak  megtelepedését. A késő őszi és a téli időszakban úgysem fogunk mozogni permetezőgéppel a táblában, nyugodtan kitehetjük. Majd tavasszal, amikor megindulnak a növényvédelmi beavatkozások, elég lesz akkor beszedni – tanácsolta. Ezzel a módszerrel nem mellesleg a ragadozó madarak téli táplálkozását is elő tudjuk segíteni – jegyezte meg.

Nagy Attila

Nagy Attila: a növényvédelmi munkák végzésekor  mindig igazodni kell a csapadékviszonyokhoz és a hőmérséklethez – fotó: Agroinform.hu

A nagy széltippan versenyt nő az őszi búzával

Aztán ősszel lehetnek még más növényvédelmi munkák is: ott, ahol szükséges, a gyomirtást is el kell végezni. E műveleteket mindig a gyomflórához kell igazítani: ha nem jönnek elő olyan mértékben, hogy be kelljen avatkozni, akkor tavaszig várhat a védekezés.

Nagyon számítanak persze az az aktuális időjárási körülmények is: mindig igazodni kell a csapadékviszonyokhoz és a hőmérséklethez. Ha hideg az idő, hiába juttatjuk ki a növényvédő szert, mert nem dolgozik a növényben – hangsúlyozta.

Jelenleg épp a nagy széltippan elleni védekezés aktuális, hiszen fejlődése gyakorlatilag egy időben történik az őszi búzáéval. Ez az egyszikű gyomnövény a mostani csapadékos időben tömegesen jelent meg a táblákon. Jellemző rá, hogy a rendelkezésre álló tértől függően – még a tél beállta előtt – elburjánzik: sűrű állományban kevésbé, míg egyenetlen kelés esetében erőteljesen. Nemcsak a tápanyagot és a vizet vonja el a búzától, hanem árnyékoló hatásával is akadályozza a fejlődését. Aztán majd a betakarítást is jelentősen megnehezíti – figyelmeztetett Nagy Attila talaj- és növényvédelmi szakértő, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szaktanácsadója.