A szántóföldi gazdálkodás első és kihagyhatatlan lépése a termőtalaj felkészítése a termelésre. Vetésforgóban az inputanyagok költségeit és felhasználását úgy kell kalkulálni, hogy a terméseredmény növekedése által hasznot hozzon a gazdaságnak és a gazdának.
A terméseredményre több tényező van hatással, azonban a talajjavítás és a vízrendezés döntő befolyással bír.
A 2022 májusi PREGA konferencián Dr. Szabó Emese, a Kite Zrt. Innovációs Főigazgatóságának fejlesztési osztályvezetője tartott előadást Kémiai talajjavítás precíziósan címmel.
Dr. Szabó Emese az előadásában beszélt arról, hogy
- a talajsavanyodás természetes folyamat, viszont az antropogén tevékenységek (túlöntözés, műtrágyázás) szintén hozzájárulnak a savanyodáshoz.
- milyen káros hatásai vannak a talaj savanyúságának a növénytermesztésben.
- a talajjavításnál több évet felölelő, a talaj kémiai (pH) és fizikai állapotának kedvező befolyásolása a cél.
- hogyan javítható már adott évben a talaj állapota.
- melyek a mésztrágyázás előnyei és hátrányai.
- az új generációs mésztrágyák és régi eszközök újfajta felhasználása megváltoztatta a mésztrágyázás korábbi eredményeit és hatékonyságát.
- a talajjavításhoz szükséges mészadag becslésének modern szempontjai és vizsgálati módszerei új lehetőséget nyitnak és lehetővé válik a talaj pH érték pontosabb beállítása.
- precíziós gazdálkodás esetén a zónák a talaj állapotának megfelelően alakíthatók ki és az eltérő talajok szükségüknek megfelelően kezelhetők.
- a talaj pH beállításánál a vetésforgóban termesztett, kémhatásra legérzékenyebb növény idényei alapjá kell beállítani.
- a talajjavítást precíziós gazdálkodásban mindig megelőzi az adatgyűjtés és elemzés.
|
Indexkép: Bagosi Sándor