Bucsi Tamás (generel manager, Agro AIM Hungária Kft.) "Biomassza potenciál és talajhibák kapcsolatának vizsgálata" című előadásában mutatta be a 2023-as PREGA konferencián, hogy milyen módszereket alkalmaznak a zónák lehatárolásához. Mint mondta, minden módszernek vannak előnyei és hátrányai.

Fél-egyhektáros raszterek lehatárolása

A módszer előnye, hogy rengeteg információt lehet begyűjteni egy-egy tábláról, viszont hátránya, hogy meglehetősen költséges megoldás, mivel hektáronként talajminták gyűjtésére és elemzésére van szükség.

Talajjal érintkező gépes megoldások (tárcsalapok közötti talaj elektromos vezetőképességének mérése)

Előnye: nincs szükség sok talajminta vételére, az egész terület feltérképezhető. Hátránya viszont, hogy egy talajparamétert lehet vele mérni (EC), illetve vannak olyan talajfoltok, amelyeknek például hasonló az elektromos vezetőképességük, de más a tápanyag-szolgáltató képességük, viszont ezeket gyakran egyöntetű zónaként értelmezi.

Vannak olyan eszközök, amelyek akár több talajparaméter is meg tudnak vizsgálni, viszont nem nagy területen lehet elvégezni egy nap alatt a vizsgálatokat.

Szintén alkalmas a zónák meghatározására a biomassza alapú lehatárolás műholdképek alapján.

Az előadásban elhangzott egy konkrét példa is azzal kapcsolatban, hogyan elemezték a területet egy dél-dunántúli gazdálkodónál: