A Kiskun Kutatóközpont neve ismerősen cseng az agráriumban, hiszen több évtizedes kutatómunka van a vállalat mögött. A Pannon Genetic, amely a Kiskun Kutatóközpont tevékenységének megújításának céljával jött létre, egy korszerű, a meglévő tudást az új trendekkel ötvöző stratégiát épített fel. Az új nemesítési irányokról Rádi Martinnal és Rádi Ferízzel, a vállalat ügyvezetőivel beszélgettünk.

Hogyan írható le az új irányvonal a nemesítésben, amit a Pannon Genetic képvisel?

Minden FAO-szám tartományban nemesítünk kukoricát, gyakorlatilag a szuperkoraitól a késő őszi fajtákig minden megtalálható a nemesítési anyagaink között. Ami nekünk kifejezetten szívügyünk: a nagyon késői silókukoricák (RF Valkűr, RF 720). Ezek 700-800-as FAO-számú kukoricák, amelyek Magyarországon szinte csak a mi palettánkban találhatóak meg, és kifejezetten egy új nemesítési irányt képviselnek.

Nem kell megijedni a késői besorolástól, csapadékos évben, mint például az idei is, biztonsággal silózhatók a megfelelő időben augusztus végén, szeptember elején. Kifejezetten nagy zöldtömeget lehet betakarítani megfelelő beltartalmi értékekkel.

Többen panaszkodtak már, hogy a megszokott területen vetették ezeket a hibrideket, de akkora silótermés keletkezett, hogy nem tudták betárolni a szilázst.

Ugyanakkor aszályos időben ezek a késői FAO számú hibridek szárazságtűrést mutatnak, biztosabb termést nyújtanak a gazdák számára.

silókukorica

Aszályos időben a késői FAO számú hibridekkel nagyobb a termésbiztonság – Fotó: Pannon Genetic

A másik irány pedig a színes (piros, fehér, fekete) kukoricahibridek. Piros hibridből már kettő is a piacon van (RF Karina és RF 310). Ezeknek a beltartalmi értéke az, ami megkülönbözteti a sárga vetélytársaiktól. Nagyon kedvelik a takarmánykeverők, versenygalambászok. Magasabb az antocián- és a karotintartalma ezeknek a hibrideknek, ezáltal mélyebb lesz a tojás sárgájának a színe, a versenygalambászok pedig azért szeretik, mert szebb, fényesebb lesz a tolla a galambnak.

Zárt termeltetési rendszerben dolgozunk a termelőkkel, ami miatt stabil piaca van a piros szemű kukoricának,

értékesítési kockázat nélkül lehet termelni, másrészt az aktuális sárga takarmánykukorica árához képest körülbelül 20 százalékkal magasabb árat lehet érte megkapni.

A színes, szemes kukoricát jó áron lehet értékesíteni – Fotó: Pannon Genetic

Milyen hozamra képesek ezek a színes hibridek?

Tekintettel arra, hogy 500-as FAO-számú fajtákról van szó, kiemelkedően magas hozamra lehet számítani, akár 15-17 tonnára is hektáronként. Az 500-as FAO azt is jelenti természetesen, hogy nagyobb költsége lehet a szárításnak, de én úgy látom, hogy például itt a Dél-Alföldön ezekkel lehet kivédeni legjobban az aszályos időszakot. A 400-as hibrideknél az esetek többségében pont a legnagyobb kánikula idejére esik a virágzás, ami miatt a termékenyülés nagyon rosszul sikerülhet, viszont az 500-as hibrideknél későbbi időpontra esik a címerhányás. A későbbi érésű siló és szemes kukoricáink a tavalyi aszályos évben is értékelhető eredményt nyújtottak.


Az innovatív nemesítési eljárásokra esküszik a Pannon Genetic. Ez mit jelent a gyakorlatban?

Az innovatív módszerek azt jelentik, hogy az egyre rohamosabban fejlődő mesterséges intelligencia, genomika és agrárdigitalizáció eszközeit felhasználva, nem csak a hagyományos szántóföldi megfigyelésekre alapozzuk a nemesítési programunkat, hanem ezt összekapcsolva a legkorszerűbb molekuláris és digitalizációs rendszerekkel genomi szinten is alátámasztjuk, illetve szelektáljuk a nemesítési anyagainkat. Így sokkal biztosabban és gyorsabban tudjuk felruházni egy-egy új hibridünket a szárazságtűrés, az emelkedett beltartalmi értékek vagy a betegségekkel szembeni rezisztencia képességével. Így gyakorlatilag egy-egy hibridet sokkal gyorsabban piacra tudunk dobni.

Milyen terveik vannak a jövőre nézve?

Többféle beruházásunk is folyamatban van, egy nagy energetikai beruházás most zárul.

Cégünk folyamatos fejlesztéseket végez a genetikai erőforrások molekuláris fejlesztésével kapcsolatban, ahol a precíziós nemesítési technikák és hagyományos nemesítési módszerek ötvözésével a legkorszerűbb hibridek előállítását hajtjuk végre. Ez a projekt hamarosan új lendületet vesz egy korszerű, országos szinten egyedülálló genotipizálási rendszer kialakításával és egy több mint 2000 mintát tartalmazó génbank felállításával.

A harmadik, egyben legnagyobb beruházásunk pedig egy teljesen átfogó üzemrekonstrukció, amelynek köszönhetően a legkorszerűbb, európai szintű vetőmag-feldolgozásra leszünk alkalmasak.