A finn Turkui Egyetem kutatói felfedezték, hogy génszerkesztéssel egy olyan mikrogomba építhető a repcenövénybe, amely jelentősen megnövelheti annak kártevőkkel szembeni ellenállóképességét – írja az eurekalert.org.
A kutatócsoport a rovarölő hatásáról ismert Beauveria bassiana gombát találta a leginkább alkalmasnak a kísérletekhez, és amely hatását a repcében is képes kifejteni.
Egy mikrogomba jelentősen megnövelheti a repce kártevőkkel szembeni ellenállóképességét – Fotó: Pixabay
Amint Benjamin Fuchs, az egyetem biodiverzitás szakának munkatársa elmagyarázta, a növény belsejében fejlődő – és azzal úgynevezett endofita kapcsolatot kialakító gomba – kedvező hatást gyakorol a flavonoidok és más jótékony hatású vegyületek bioszintézisére. Támogatja antioxidáns tulajdonságok kialakulását, a virágok pigmentációját, valamint a növény károsítóinak elriasztását is.
A kedvező hatású mikrogombáknak a termesztett növényekbe való beépítése csökkenti a kémiai növényvédőszer igényt, és ezzel fékezi a környezet szennyezését is.
Amennyiben az ilyen beültetési technikát sikerül üzemi méretekben megvalósítani, az a növénytermesztés és a növényvédelem hatékonyságának forradalmi javulását eredményezheti.