A klímaváltozás új kihívásokkal nehezíti a növénynemesítők munkáját, és az eredmények gyorsított elérését követeli tőlük – írja a fraunhofer.de/en hírportál.


Az új műszer képes meghatározni a búzafajták hőtűrő képességét

Napjainkban az egyik legnagyobb kihívás a növények hőtűrésének fokozása és új, nagyobb hőtűrésű fajták előállítása, tekintettel a szárazság és a nyári forróság növekedésere és időtartamának meghosszabbodására.

A szárazság- és hőtűrő fajták kinemesítésének megkönnyítéséhez a müncheni székhelyű Fraunhofer Intézet kutatói DeBiFix néven egy olyan műszert konstruáltak, amely Röntgen-sugár és 3D képalkotás segítségével és mesterséges intelligenciával képes meghatározni a búzafajták hőtűrő képességét, amelynek pontos megállapításához – normális nemesítés során – több év szükséges.

gabona

A kutatók folyamatosan felvételeket készítenek a kalászok belsejéről, még az érés előtt – fotó: pixabay.com

Korábban a Röntgen-sugarak alkalmazását a burgonya nemesítésében vetették be

Amint Dr. Stefan Gerth, vezető kutató elmagyarázta, a nemesítés alapját évszázadokon keresztül a külső jegyek alapján történő kiválogatás képezte,

ez az új műszer viszont gyakorlatilag lehetővé teszi, hogy a kutatók folyamatosan felvételeket készítsenek a kalászok belsejéről, még az érés előtt.

Ennek azért van különleges jelentősége, mivel az meggyorsíthatja a termesztésben egyre fontosabb szerepet játszó hőtűrő fajták kiválogatását és termesztésbe állítását. Az Intézet a Röntgen-sugarak alkalmazását évekkel korábban a burgonya nemesítésében vetette be, és az ottani siker nyomán kezdték azt a búzánál is alkalmazni.

A Fraunhofer Intézet kutató munkáját több vállalat és intézmény jelentős anyagi támogatásban részesíti.