A japán Élettani Tudományos Intézet munkatársai felfedezték, hogy a vörös rókák vizeletében található és az élő környezetre teljesen ártalmatlan 2-metiltiazolin (2MT) illékony vegyület, illetve annak analógja hatékonyan elriasztja a kártékony rovarokat – olvashatjuk az eurekalert.org hírportálon.

róka

A vörös rókák vizeletének rovarriasztó hatása van – fotó: pixabay.com

Ez hatékony védekezést jelenthet többek között a pettyes-szárnyú muslicák és legyek ellen, amelyeknek vegyszeres irtására világszerte hatalmas összegeket fordítanak. A kutatók jelentős előrehaladást értek el a célzott rovarokban kiváltozott elkerülési reflex mechanizmusának tanulmányozásban, amelyre eddig a világ tudósai kevés figyelmet fordítottak.

Ez jelentősen segítheti a rovarok és más kártevők (pl. rágcsálók) riasztására szolgáló technikák fejlesztését.


Megállapították, hogy a szóban forgó rovarok az érzékszerveik speciális receptorai (TRP) jelzései (szaglás és ízlelés) alapján menekülnek ettől a vegyülettől, és kidolgozták a vizeletből nyerhető riasztószerek alkalmazásának technológiáját.

Ez a vegyület a közeli jövőben kiválthatja a kártevők irtására, illetve elriasztására hagyományosan alkalmazott vegyszereket, ami nagy előrelépést jelenthet az élő környezet védelmében.

A kutatók az eddigi eredményeiket a Frontiers in Molecular Neuroscience folyóiratban tették közzé.