A hét első felében meleg, nagy nedvességtartalmú légtömegek alakították időjárásunkat. Ebből adódóan már többfelé fordultak elő jelentős, 20 mm-nél nagyobb mennyiségű csapadékot adó záporok, néhol felhőszakadások. Ugyanakkor akár kis területen belül is nagy különbségek alakultak ki csapadékmennyiség tekintetében. Az elmúlt öt napban csütörtök délig az ország nagy részén 10 és 25 mm közötti összeg hullott, ennél kevesebbet a délnyugati, nyugati határszélen mértek, az Alföld déli részén és az északi országrészben azonban sokfelé ennél is több esett (1. ábra) – írja az Országos Meteorológiai Szolgálat június 11-i agrometeorológiai elemzésében.

1. ábra: 5 napos csapadékösszeg 2020. június 10-ig (mm)

Az ábrán még nem látszik a csütörtök délelőtti eső, ami a Tiszántúl középső tájain adott számottevő mennyiséget. A talajok felszín közeli része ebből adódóan sokfelé átnedvesedett, sárossá vált (2. ábra), a 10-20 cm-nél mélyebb rétegekben azonban még nagy szükség van további nedvesedésre. A felső fél méteres réteg víztartalma foltokban még mindig a kritikus 40%-os érték alatt van, és sokfelé nem haladja meg a növények számára hasznosítható víztartalom 50%-át (3. ábra).

2. ábra: Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékábana talaj felső 20 cm-es rétegében június 10-én (%)

Az 50 cm-nél mélyebb rétegekbe egyelőre még nem szivárgott le a csapadékból, ott továbbra is a nedvességvesztés a jellemző.A hőmérséklet többnyire az átlagos körül vagy kicsit fölötte alakult az elmúlt napokban. Bár a maximum értékek kissé visszaestek a hétvégéhez képest, így is jellemzően 22-27 fokközé melegedett délutánonként a levegő.

3. ábra: Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékábana talaj felső 50 cm-es rétegében 2020. június 10-én (%)

Szántóföldi növényeink közül az őszi búza a szemeket neveli, az őszi árpa viszont már az érés fenológiai fázisban jár, egyre többfelé szépen szőkül, a repce pedig a magot fejleszti, néhol már érni kezd. A búza az aszályos tavasz során sokfelé nem bokrosodott meg eléggé, a repce pedig nem hozott elég oldalhajtást, így ritkásak az állományok, kevesebb lesz a termés. A kapás növények közül a napraforgó sokat fejlődött, 6-8, többfelé már 8-10 leveles állapotú. A kukoricának végre megjött a meleg, eddigi fejlődése elég vontatott volt, de már az 5-7 leveles állapot a jellemző.

búza

Őszi búza Miskolc térségében 2020. június 5-én –fotó: Kovács Attila

Az állományok állapotát döntően befolyásolja az elmúlt időszak csapadékmennyisége és a talajok vízgazdálkodó képessége. Az eddig lehullott csapadék rendkívül jól jött, az őszi vetések szemfejlődésében nagyon sokat segít. Ugyanakkor a gyomosodás is megindult, és a nedvesebb idő, a magasabb páratartalom a növényi kórokozók elszaporodását is segítette, főként a gyümölcsösökben van szükség igen intenzív védekezésre.