A tengeri spárgának is nevezett, a Salicornia nemzetséghez tartozó, pozsgás sziksófű és annak rokonai világszerte vadon nőnek, sőt virágoznak szikes talajokon és részben mocsaras területeken.

A Newcastle-i Egyetem kutatói – a szaúdi-arábiai Abdullah Király egyetemmel együttműködve – ígéretes kutatásokat folytatnak a nemzetség egyes fajainak termesztésbe vonására, kihasználva ezeknek az egyes körzetekben étkezésre is használt növényeknek az egyedülálló sótűrő képességét, valamint magas ásványi-anyag tartalmát és tápértékét. A kutatásokba a sziksófű vadon növő rokonait, többek között az ausztráliai tengeri spárgát is bevonják.

A pozsgás sziksófű és annak rokonainak termesztésébe vonásán dolgoznak kutatók

A pozsgás sziksófű és annak rokonainak termesztésébe vonásán dolgoznak kutatók – Fotó: Shutterstock

A Dr. Vanessa Meloni növényfiziológus és mikrobiológus által vezetett kutatócsoport évek óta tanulmányozza ezeknek a különleges növényeknek a sótűrésben mutatott titkait, és meg van győződve arról, hogy a sótűrésért felelős gének megtalálása előbb-utóbb lehetővé teszi azok más növényfajokba történő átültetését, amit a korszerű növénygenetika már több esetben megoldott.


A kutatások eredménye elvezethet a sós tengervíz öntözési hasznosításához és a több százmillió hektárnyi (a globális szántóterület mintegy 30 százalékát kitevő) szikes talajok jelentős részének növénytermesztési hasznosításához, ami óriási mértékben hozzájárulhat az élelmiszer-ellátás javításához és az éhínség felszámolásához.

A kutatók elképzelése és szándéka szerint további eredmény lehet az adott nemzetséghez tartozó egyes fajoknak olajtermelés céljára történő felhasználása.

Forrás: newcastle.edu.au