A hétvégi napsütéses idő után, folytatódott a csapadékos, változékony időjárás és azóta is tart. Ennek megvan a jó és a rossz oldala is. A jó oldala, hogy a kiadós esők jót tesznek a fejlődésben lévő és most kelő növényeinknek. Másrészt azonban a tartós nedvesség a gombás betegségeknek is kifejezetten jó körülményeket teremt.
A bőséges csapadék hatására a gyomnövények sokat fejlődtek a kalászosokban
Az őszi búza 2-3 nóduszos fejlettségű, az őszi árpán pedig már megjelent a zászlós levél. Kórtani szempontból jelentős változás nem történt a múlt héthez képest. A fogékony fajtájú sűrűbb állományokban lassú ütemben szaporodik a lisztharmat (Erysiphe graminis) fertőzés, az alsóbb levelektől felfelé terjedve. Illetve az őszi búzában a pirenofórás levélfoltosság (Pyrenophora triciti- repentis) és a szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzöttsége is erősödött. A soron következő időszakban mindhárom betegség esetében számíthatunk az erőteljes, gyorsuló ütemű terjedésre.
Az időjárás sajnos a nem kedvez a növényvédelmi munkálatoknak, ráadásul az előrejelzés szerint a hét végéig számítanunk kell záporokra, zivatarokra, amihez viharos szél is társul. Pedig a bőséges csapadék hatására a gyomnövények sokat fejlődtek a kalászosokban, ezért igyekeznünk kell a gyomirtó kezelésekkel. Sokan már a gyomirtással együttesen a gombaölőszeres védekezést is elvégezték.
1. ábra: A hétvégi jó időben szépen haladt a kalászosok gyomirtása – fotó: Kassa Gergő
Nem csak a gyümölcsösökben jelentek meg a levéltetvek (Aphididae), hanem a kalászosokban is, hiszen melegedő időjárás kedvező a számukra. A vetésfehérítő bogarak (Oulema spp.) tömeges betelepedése lelassult, de egyre több lerakott petét találni a leveleken.
Az őszi káposztarepce mindenütt virágzik. A repcefénybogár (Meligethes aeneus) egyedszáma kissé visszaesett, valószínűleg az időjárás és az ellene végzett kezelések miatt. A napsütéses időszakban tett megfigyelések persze ellentmondanak az előbbinek, olyankor megugrik a kártevő tömeg a repcetáblákon.
A védekezés szükségessége az eddig elvégzett kezelésektől és azok hatás idejétől függ. A már korábban is tömegesen jelen lévő repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus assimilis) mellé, helyenként a repcebecő-gubacsszúnyog (Dasineura brassicae) is társult. Sőt kis létszámmal a bundásbogarak (Epicometis hirta) is látogatják a virágokat. Külön védekezni ellünk nem szükséges. Kártételük elhanyagolható mértékű.
A kelő félben levő növényállományokat érdemes rendszeresen szemlézni
A napraforgó vetése lassan a végéhez ér, a gyorsabban melegedő talajokon már ki is soroltak a növénykék. A kukorica vetésével többen kivártak, hogy a szükségesnél alacsonyabb talajhőmérséklet ne hátráltassa a csírázást és ne vezessen heterogén keléshez. Ezért soroló kukorica állományokat még nemigen találunk. Egyelőre a barkók még nem lepték el a táblákat, de a kelő félben levő növényállományokat ebben az időszakban rendszeresen szemléznünk kell.
|