Dr. Hetesi Zsolt egyetemi docens előadásában értékelte a szélsőséges időjárási körülményekkel járó problémákat és lehetséges megoldási javaslatokat vezetett fel a gyakorló gazdálkodók számára az Agrárvezetői Konferencián – írja a novenyvedoszer.hu.

talaj

A mérsékelt égöv rendelkezik olyan talajokkal, melyeken hosszú távon lehet gazdaságos termelést folytatni – fotó: pixabay.com

"A 2022-es évben a sok évi átlaghoz képest országszerte 20-30%-os csapadékhiány volt, de voltak olyan területek, ahol 40%. 2023-as évben viszont voltak olyan területek ahol 50%-al meghaladta a csapadék a sok évi átlagot. Statisztikailag szignifikánsan megnőtt a hosszú csapadékmentes periódusok száma" – hívta fel a figyelmet a megdöbbentő adatokra az előadó a statisztikai adatok és időjárási adatsorok vizsgálata alapján.

"Időjárásunk a jövőben 2-3 hetes átlagtól eltérő periódusokkal lesz jellemezhető. 2-3 hétig hidegebb lesz a megszokottnál, aztán 2-3 hétig melegebb lesz a megszokottnál" – tette hozzá.


A talajszerkezetről is szó esett

Dr. Hetesi Zsolt elmondta, hogy a számunkra elérhető kb. 50-70 cm mélységnek (az "A réteg"-nek) a szervesanyag-ellátottsága, szerkezete, a talajban lévő pólustelep átlagos és statisztikai méretezése, a benne lévő élő anyag (baktériumok, gombák) mennyisége fogja meghatározni, hogy a növény jól érzi-e magát vagy nem. A mérsékelt égöv olyan talajokkal rendelkezik, melyeken hosszú távon lehet gazdaságos termelést folytatni.

Amennyiben a talajt nem bolygatjuk, akkor az idő előrehaladtával egyre nagyobb lesz a gombák tömege a talajban a baktériumok számához képest – kialakul az a kívánatos egyensúly, amiben a növény jól érezi magát.

A talajok összetétele határozza meg, hogy a talajban mennyi az apró granulátumoknak és a nagyobb daraboknak a száma. "A legszerencsésebb talajtípus a vályog talaj, melyben relatíve kevés a homok és kevés az agyag is. A vályogtalajok részecskemérete átmenet a nagyon kicsi és nagyon nagy között, vízmegtartó képessége relatíve a legnagyobb abban a tartományban, amit kapilláris víznek hívunk, ez a gyökerek számára elérhető. Az a cél, hogy a talajunk ilyen legyen" – fogalmazott az egyetemi docens.

Drasztikusan és látványosan csökken a talajaink szerves anyag tartalma

Míg egy erdő talaj 7-8% szervesanyag-tartalommal rendelkezik, egy öntéstalaj képes 10-12%-os is lenni, addig egy gépesített művelés alá eső talajnak csupán 2,3 % a szerves anyag tartalma.

A mérések alapján kiderült, hogy a szervesanyag-tartalom a művelés elkezdésével rögtön csökkenni kezd. Ha juttatunk is vissza szerves anyagot, pl. trágyát, az csak akkor tud humusszá válni, ha jelen vannak azok az élőlények melyek feldolgozzák. Ha az élőlényeket minden szántással elűzzük onnan, akkor a szervesanyag feldolgozatlan lesz.

Az előadó lehetséges megoldásként a forgatás nélküli talajművelést emelte ki, amely támogatja a talaj kedvező tulajdonságainak növekedését.