kukoricaA kukorica tavaszi vetésű növény, ezért vegetációs időszakának jelentős része nyárra esik. A magyarországi klíma adottságok mellett egyre gyakrabban fordul elő nyáron aszály és hőstressz. A tápanyag-ellátottság döntő szerepet játszik abban, hogy a kukorica hogyan tud megbirkózni a stresszes időszakokkal. Törekedni kell a megfelelő NPK-műtrágyázásra, mert így nemcsak nitrogént, hanem foszfort és – a szárazságtűrésben nélkülözhetetlen – káliumot is juttatunk a kukoricának.

A kálium megfelelő koncentrációja nemcsak elengedhetetlen a növényi sejtekben azok ozmotikus nyomásának fenntartásához, hanem elsődleges szerepet játszik a sztómák (légcserenyílások) nyitódásának, és záródásának szabályozásában is. A káliummal nem megfelelően ellátott növények sztómáinak működése zavart szenved, minek következtében a párologtatás miatt fellépő vízveszteség jelentősen nagyobb lesz. A kálium javítja a növények vízfelhasználásának hatékonyságát, azaz egységnyi szárazanyag felépítéséhez a növénynek kevesebb vízre van szüksége.

A harmonikus tápanyag-ellátottság – a kálium jelentőségén túl – tehát fontos szerepet játszik a növények stresszel szembeni ellenállóképességének alakulásában, és nem utolsósorban növeli a termés mennyiségét is. Ezt jól bizonyítják a Borealis L.A.T 2018-2021 között, 4 országban, 21 helyszínen végzett szántóföldi kísérletei is. Az eredmények jól tükrözik az NPK-műtrágyázás kedvező hatását a csak nitrogénnel történő tápanyagellátási gyakorlattal szemben. NPK alaptrágya használata esetén nemcsak a termésmennyiség, és ezáltal a bevétel lesz nagyobb, hanem a kálium és foszfor kijuttatásával hozzájárulunk a talaj tápanyagtartalmának, így termékenységének hosszútávú fenntartásához is.

műtrágya

Forrás: Borealis L.A.T Hungary Kft.

A kukorica kezdeti gyökérfejlődése gyenge, a vetést nem szabad 8-10 °C talajhőmérséklet alatt megkezdeni. A teljes műtrágyaigény kijuttatható akár a magágyelőkészítés előtt, de a foszfort és káliumot mindenképpen a vetés előtt, vagy a vetéssel egy menetben kell kijuttatni. A nitrogénigény kielégítése történhet megosztva is, a második adagot a sorközműveléssel lehet kijuttatni a területre.

A foszfor a talajban nem mobilis elem, így közvetlenül a gyökérzónába kell kijuttatni. Ha a foszfor-ellátottság nem elegendő, a növény jellegzetes hiánytüneteket mutat a kezdeti fejlődés során. A vetés előtti NPK komplex műtrágya-kijuttatás megfelelő foszfor koncentrációt biztosít a gyökérzónában.

foszforhiány

Foszfor hiánytünet kukoricában, lila levél és szár – forrás: IPNI/Fényképezte M.K Sharma és P.Kuma

De mégis mennyi tápanyagot juttassak ki?

nutriguide

Minden növénykultúra fajlagos tápanyagigénye eltérő, ráadásul nincs két egyforma parcella sem. Mivel a kukoricatermesztés is a többéves vetésforgó egyik eleme, így elővetemény hatással is számolnunk kell. Az elvárt hozam, a korábban kijuttatott szerves- vagy műtrágyák, és még sok paraméter befolyásolja az aktuális kultúra műtrágyaigényét.

A Borealis L.A.T mérnökei kifejlesztették a NutriGuide®-ot (melyet ide kattintva regisztrációt követően ingyenesen kipróbálhat), egy digitális tápanyag-utánpótlás tervező webalkalmazást, amely kiszámolja Önnek a kívánt kukorica-termésátlaghoz szükséges összes tápanyagot, javaslatot ad a kijuttatás idejére, és a legjobb Borealis L.A.T termékeket ajánlja.

Összefoglalva: az NPK-alaptrágyázás, és a talaj megfelelő kálium,- és foszfortartalmának fenntartása alapkövetelmény. Főleg a kukorica esetében érdemes jó minőségű NPK-műtrágyákat használni alaptrágyaként, például a COMPLEX 15/15/15 +8SO3+Zn, illetve a COMPLEX 14/10/20 +10SO3 termékeket. A tavaszi átmeneti foszforhiány megelőzésére pedig érdemes foszfortartalmú starterműtrágyát alkalmazni, erre az esetre a COMPLEX 20/20 +7SO3+Zn termékünket javasoljuk. A nitrogén nitrát formában történő kijuttatása hatékonyabb, és környezetvédelmi szempontból is megfontolandó, így NAC 27 N műtrágyánk használatát javasoljuk.

borealis