A tápanyag a legnagyobb költségelem a termesztés során, ugyanakkor a legnagyobb hatással bír a termésmennyiségre, ezért kulcstényező a felhasznált műtrágyák hasznosulásának hatékonysága – mondta Simon Péter a Fertilia Trans Kft. alapítója, ügyvezetője a Tápanyag-gazdálkodás hatékonyan Agroinform webináriumon.
Simon Péter a Fertilia Trans Kft. alapítója, ügyvezetője – Fotó: Agroinform
"Az agrárélet aktuális helyzete című előadásában" arra is felhívta a figyelmet, hogy A 70-80-as években az volt a fő szempont, hogy adott összegért mekkora kupac műtrágyát hoztak a tárolóba. Minél nagyobb volt, annál elégedettebb volt a gazda. A 90-es évektől kezdve, igaz, hogy új termékek is érkeztek, amelyek már magasabb hatóanyagtartalommal bírtak, a vásárlásnál az került fókuszban, hogy adott összegért mennyi hatóanyagot sikerült vásárolni. Ez mindenképpen nagy előrelépés volt a korábbiakhoz képest. Napjainkban, amikor a nyereségtermelés egyre jobban borotvaélen függ, az irányadó szemléletet az, hogy az az összeg, amelyet a gazda a tápanyag-visszapótlásra fordít, milyen hatékonysággal hasznosul, jelenik meg az ő növényében illetve végső soron a terméseredményben – tette hozzá.
"Az agrárélet aktuális helyzete című előadás prezentációja" itt érhető el.
Tápanyag-gazdálkodás hatékonyan Agroinform webinárium itt nézhető vissza:
Simon Dávid, a Fertilia Trans Kft. cégvezetője "Miért nagyon hatékony N-műtrágya a Fertisol Thio-NS N-oldat?" című előadásában először a korszerű műtrágyák legfőbb ismérveit – a hatékony növénytáplálás, a veszteségek minimalizálása, a hatékony tápanyagfelvétel és a talajszerkezet javítása szempontjából – részletezte, valamint kitért arra, hogy a korszerű műtrágyák használata a fenntartható mezőgazdaság irányába mutat és részletesen beszámolt a folyékony műtrágyázás előnyeiről.
A következőkben bemutatott műtrágyák használata 1 AÖP-pontot jelent a gazdáknak – hívta fel a figyelmet.
Bemutatta, hogy a cég nitrogénoldat gyártmányait Fertisol Thi-NS néven hozza forgalomba, ugyanis kizárólag UAN-oldatból (Nitrosolból) és ammónium-tioszulfátból, ATS-ből állítják elő.
A "Miért nagyon hatékony N-műtrágya a Fertisol Thio-NS N-oldat?" című előadás prezentációja itt érhető el.
Roxana Foarce a Tessenderlo Kerley International közép-kelet európai vezetője – Fotó: Agroinform
Az ATS gyártásáról és speciális jellemzőiről, a kísérletekben a terméseredményekre gyakorolt hatásáról Roxana Foarce a Tessenderlo Kerley International közép-kelet európai vezetője tartott ismertetőt, amelyben a folyékony műtrágyák kijuttatásának lehetőségeit és hatásait is sorra vette.
A "Thio-Sul" című előadás prezentációja itt érhető el.
Botka Beatrix a Fertilia Trans Kft. értékesítési vezetője "Maximális hatékonyság a mikrogranulált starterműtrágyával, az UMG RizoStarttal" című előadásának bevezetőjében a foszfor szerepét részletezte a növények fejlődése szempontjából, majd bemutatta az UMG RizoStart mikrogranulátum használatának előnyeit és hatását. Kitért a Rizodyne talajaktívátorra is, amely támogatja a talajban élő mikroorganizmusok gyarapodását, így hozzájárul a tápanyagok jobb hasznosulásához.
Botka Beatrix a Fertilia Trans Kft. értékesítési vezetője – Fotó: Agroinform
A "Maximális hatékonyság a mikrogranulált starterműtrágyával, az UMG RizoStarttal" című előadás prezentációja itt érhető el.
Simon Dávid "A veszteségmentes N-műtrágya" című előadásában az U-Real 46 inhibitált karbamid műtrágya jellemzőire és hatásaira helyezte a fókuszt. Kiemelte, hogy magas hatóanyagtartalommal rendelkezik, az inhibitor pedig 6-8 hetes hatástartalmat biztosít. Kijuttatható gabona fejtrágyaként, kapás kultúrák magánykészítése előtt, illetve kapás kultúrák esetében sorközművelő kultivátorral. Felhívta a figyelmet arra, hogy Németországban már csak ilyen inhibitált karbamidot lehet forgalomba hozni, illetve felhasználni és hasonló szabályozásra a magyar gazdáknak is fel kell készülniük.
Simon Dávid, a Fertilia Trans Kft. cégvezetője – Fotó: Agroinform
"A veszteségmentes N-műtrágya: U-Real 46 inhibitált karbamid című" előadás prezentációja itt érhető el.
Botka Beatrix "Az egyedi összetételű NPK műtrágyák: RizoTec NPK" című előadásában a tápanyagfelvétel-hatékonyságának kapcsán azt emelte ki, hogy NPK műtrágyák esetén nagyon fontos a talaj ph-értéke, a talajnedvesség és a hőmérséklet mértéke. Részletezte, hogy a RizoTec NPK műtrágya milyen egyedi tulajdonságokkal rendelkezik.
"Az egyedi összetételű NPK műtrágyák: RizoTec NPK" című előadás prezentációja itt érhető el.
Vámosi Gábor CornMill Kft. ügyvezetője "Az őszi aflatoxin-fertőzés hatása a terménypiacon. A toxinfertőzés kialakulása, összefüggésben a műtrágyázással" című előadásának bevezetőjében az aflatoxinok fertőzés kialakulását és megjelenését mutatta be. Tapasztalatok azt mutatják, hogy a por és a tört szem eltávolítása csökkenti a toxin mértékét a kukoricában, ezenfelül pedig optikai szeparátorral tovább csökkenthető – mondta.
Vámosi Gábor CornMill Kft. ügyvezetője – Fotó: Agroinform
"Az őszi aflatoxin-fertőzés hatása a terménypiacon. A toxinfertőzés kialakulása, összefüggésben a műtrágyázással" című előadás prezentációja itt érhető el.
Egy termelő tapasztalatai a gazdaságában. Konkrét témák a hatékonyság növelésére a műtrágyákon keresztül című kerekasztal-beszélgetés keretében Sipos Mátyás (Pincehely), Vámosi Gábor( CornMill Kft.), Roxana Foarce (Tessenderlo-Kerley), Simon Péter és Simon Dávid (Fertilia Trans Kft.) többek között a szilárd és a folyékony műtrágyák alkalmazásának előnyeiről és használati tapasztalatairól, az új technológiák kihívásairól, valamint a növénytermesztés hatékonyságának javítási lehetőségeiről egyeztettek.
A rendezvényt támogatta a Fertilia Trans Kft.