A kukorica az egyetlen olyan haszonnövény, amely idén nyereséget hozott a termelőknek. Ezt bátran jelenthetik ki a szakemberek azok után, hogy lassan végére ér a betakarítás és jövő tavasszal ismét nagyobb területen kezdődhet el a vetés. A tavalyi aszálykárok után idén a majdnem egymillió hektár helyett csak 750 ezer hektáron vetettek kukoricát. A termesztési kedvvel párhuzamosan a vetőmagpiacon is érezhető a fokozottabb érdeklődés a minőségi vetőmag iránt, amely garanciát jelent a jó terméshez – írja a novenyvedoszer.hu.

kukorica

Idén 750 ezer hektáron vetettek kukoricát a gazdálkodók – fotó: pixabay.com

Elégedettek lehetünk a kukoricával

Már tavasszal felismerhetőek voltak a jelei annak, hogy az idei év a kukorica éve lesz. Mindvégig egyenletes volt a csapadékeloszlás, ennek köszönhetően a terméseredmények és a mennyiségek is jól teljesítettek. Viszont a magas vetőmag- és inputárak miatt az egy hektárra vetített termelési költségek megduplázódtak, azaz a korábbi 250 ezer forintról fél millióra emelkedtek, így csak a kukoricából sikerült olyan bevételt elérni, amely fedezte a kiadásokat.

Sándorfy András, a Marton Genetics Cégcsoport vezetője szerint még annak ellenére is elégedettek lehetünk a kukoricával, hogy a világpiaci árak folyamatosan csökkentek. A tavalyi év után a vetőmag esetében is érezhető volt a némi változás.

A vetőmag előállítás komoly kihívások elé nézett, ugyanis a közepesre sikerült betakarítási szezon ellenére bőségesen volt annyi alapanyag, amely helyet talált a gazdálkodóknál a termelési kedv újbóli növekedése miatt

– összegezte a cégcsoport vezetője.


kukorica

Már tavasszal felismerhetőek voltak a jelei annak, hogy az idei év a kukorica éve lesz – fotó: pixabay.com

A termelők keresték a minősített fémzárolt vetőmagot

A kalászosok közül az őszi árpa esetében némi visszaesés volt tapasztalható, a búza viszont továbbra is élvezi a gazdák bizalmát. A vetőmagot forgalmazó cégek – ellentétben a kukoricával – már az ősz közeledtével érezték, hogy egyre jobban szűkülnek a piaci lehetőségek az alacsony terményárak és az idehaza ragadt dömpingtermékek miatt. Ezek a kedvezőtlen körülmények nem hozták meg a gazdálkodóknak a vetési kedvet, így az ágazati szereplők aggódva figyelték a vetőmagszezon további alakulását.

Sándorfy András elmondta, a forgalmazók gyakorlata az, hogy egy évre előre terveznek és mindent időben megszerveznek. A tavaly őszi vetőmag forgalmazáshoz képest idén végül sokkal jobban alakultak az értékesítési adatok, ami a szakember szerint különösen jó hír.  A magyar termelők a nehéz gazdasági körülmények ellenére is keresték a minősített fémzárolt vetőmagot, tudván, hogy ezek a biológiai alapok biztosítják a következő évi jó termést.

Az őszi árpának továbbra is nagy jelentősége van a gazdálkodásban, ugyanis a termesztése nem bonyolult és meghálálja a gondoskodást. A vetőmagpiacon jó genetikájú alapanyagok állnak rendelkezésre, de mivel nem annyira sokoldalúan felhasználható termékről van szó, ezért a piaci lehetőségei is korlátozottak és ebből következik a gyengébb érdeklődés iránta. A klasszikus növények közül a rozs és a tritikálé hozta a szokásos formáját és gyakorlatilag nem tudtunk annyi vetőmagot biztosítani a termelőknek, mint amennyi igény jelentkezett

– mondta Sándorfy András.

Ne feledkezzünk meg a rozsról sem!

A figyelem középpontjában pillanatnyilag a kukorica áll, de nem szabad elfeledkezni az évtizedekig háttérben lévő rozsról sem, amely előtt most nagy lehetőségek állnak.

A Marton Genetics első embere szerint mind az állattenyésztésben, mind pedig az emberi táplálkozásban betölthető szerepét vizsgálva jelentős piaci bővülés elé nézhet a rozstermesztés, amely szárazabb körülmények és minimális odafigyelés mellett is nyereséges befektetésnek számít, csak a vetőmag ellátási hátteret kellene hozzá megszervezni – tette hozzá.