Az intenzíven művelt talajainkat erős savanyító hatások érik, amelynek következménye a rossz vízgazdálkodás, a tömörödött, nehezen művelhető, vagy éppen a szerkezet nélküli talajállapot, és az ezzel párhuzamosan kialakuló savanyú kémhatás. Erősen savanyú talajok esetében a nitrogén és a kálium hatóanyagoknak már csak a fele, illetve harmada hasznosul. A tápanyag-utánpótlás jelenlegi költségvonzatainak figyelembevételével egyértelmű, hogy jelentős kiadástöbbletet jelent a talajok kémhatásának ilyen mértékű leromlása.
Kalciumhiányos talajokra fejlesztették ki a TerraCalco 95 kalciumpótló anyagot – fotó: Carmeuse Hungária Kft.
A helyreállított talajkémhatás az egyik legfontosabb előfeltétele a megfelelően és hosszú távon eredményesen művelhető, jó szerkezetű, produktív talajállapotnak. Több megoldás is létezik a talaj pH értékének kedvező irányba történő elmozdítására, de fontos tudnunk, hogy a talajsavanyodás a talaj kalcium vesztésének következménye, így a kalciumot kell – mégpedig elegendő mennyiségben – visszajuttatnunk.
Az ilyen, kalciumhiányos talajokra fejlesztettük ki a TerraCalco 95 kalciumpótló anyagunkat, melynek legfőbb előnyei: gyorsan és pontos adagolással, egyenletesen, időben rugalmasan kijuttatható, hatását gyorsan kifejtő kalciumpótló anyag.
A savanyú talaj kémhatását a semleges irányba mozdítja el, aktiválja a talajéletet, javítja a talaj szerkezetét és vízháztartását, ezáltal a szélsőséges környezeti hatásokkal szembeni ellenállóságát és a műtrágya-hasznosulást. Aktívabbá válnak a hasznos szervezetek, melyek segítik a tápanyagfelvételt és visszaszorítják a növényeket megbetegítő patogén szervezeteket, valamint segítenek elbontani a tarlómaradványokat.
A kalcium a talajban lezajló folyamatokon kívül a növényélettan területén is fontos szerepet tölt be. A sejtmembránok áteresztőképességének szabályozásával segíti a kálium, a foszfor és a nitrát aktív felvételét, ugyanakkor csökkenti a nátrium beépülését. Kalciumhiányban fokozódik a sejt nátrium-felvétele és a kálium kiáramlása. Szerepe a gyökerek fejlődésében is fontos, valamint a pollentömlők normális növekedésében is jelentős, hiánya akár a terméskötés csökkenéséhez is vezethet. A gyökérfejlődésben játszott szerepét kísérleti eredmények is alátámasztják. Azokon a parcellákon, ahol a vetés előtt megtörtént a kalciumpótlás a növények gyökértömegében szignifikáns különbséget mértünk a kezeletlen területekhez viszonyítva. A stabil, kiterjedt gyökérrendszer a tápanyagfelvétel mellett a víztartalékok jobb elérésén keresztül a lehetséges aszálykárok mérséklésében is kulcsfontosságú.
Forrás: Carmeuse Hungária Kft.
Forrás: Carmeuse Hungária Kft.
A foszfor esetében például az agyagtartalom növekedésével a P-lekötés mértéke is nagyobb lesz. A vas-és alumínium-oxidok jelenléte pedig, ugyancsak erős kötésbe kényszerítik a foszfort. Azt is fontos azonban elkerülni, hogy a talaj kémhatását túl lúgos irányba mozdítsuk el, mert így további tápanyag-lekötődést okozhatunk.
A műholdfelvételek elemzései alapján történő zónalehatárolással és precíziós gépi mintavételezéssel összekötött bővített talajelemzéssel, pontosabb helyspecifikus információkat kapunk az adott területről. A georeferált talajmintavételben és a digitális adatok előállításában, az AgroForce International Kft.-vel való szoros együttműködésünk jelent számunkra garanciát arra, hogy ki tudjuk szolgálni jelenlegi és jövőbeli partnereinket egyaránt.
A kalcium dózisának helyes megállapításához és a költségek tapasztalataink szerinti legjobb elosztásához kérje kollégáink segítségét, akik további információt nyújtanak Önnek arról, hogyan képes hatékony segítséget jelenteni az aktív kalcium-oxid tartalommal rendelkező TerraCalco® 95.