A bodza a népi gyógyászat egyik legismertebbe és legkedveltebb gyógynövénye. Amellett, hogy a bogyós termését és a virágait is felhasználják, sokak által gyakran használt gyógynövény. Ez főleg antioxidáns tulajdonságainak hála kiválóan alkalmas a megfázás és az influenza kezelésére, emellett hatékonyan csökkentheti a gyulladásokat a szervezetben.

Magas tápérték

A gyógynövényben sok a rost, a szénhidrát, a fehérje, valamint a foszfor, a kálium, a vas, a kalcium, illetve a C-vitamin. A rostjai csökkenthetik a székrekedést, javíthatják a bélműködést, csökkenthetik a vérnyomást és segíthetik a szív- és érrendszeri betegségek és a vastagbélrák megelőzését.

A C-vitamin segítheti a szövetek helyreállítását, fokozhatja az immunitást, nem beszélve arról, hogy fontos szerepe van a kollagén szintézisében. Az antocipánjai pedig kiváló antioxidánsoknak számítanak, emellett támogathatják a gyulladás elleni küzdelmet.

Bővelkedik még béta-karotinokban, amiket a szervezetünk A-vitaminná alakít át, amely segíthet a szabad gyökök elleni küzdelemben, illetve tovább csökkenthetik a gyulladást. A béta-karotinok biztosíthatják az izmok megfelelő működését.

A káliumnak hála pedig szerepe van a szívritmus és a vérnyomás szabályozásában, míg a vastartalma a vörösvértestek előállítását támogathatja. Vírusellenes tulajdonságainak hála pedig segíthet a köhögés csökkentésében.

Cukorbetegeknek is ajánlott

A cukorbetegséget nem muszáj kizárólag gyógyszerekkel kezelni, hiszen számtalan természetes megoldás létezik. Az alapvető életmódváltás és a megfelelő táplálkozás már sokat segít, de a bodza is hozzájárulhat fenntartani a megfelelő glikémiás indexet (GI), amely csökkentheti a cukorbetegség szövődményeit. Az antioxidáns hatása miatt pedig központi szerepe van a cukorbetegség természetes kezelésben.


Miért fontos a bél egészsége?

A bel egészségének fenntartása nagyon fontos, hiszen ez csökkentheti más testi és lelki betegségek kialakulásának esélyeit. Fontos tehát olyan ételeket fogyasztani, amelyek segíthetnek megőrizni a bél egészségét. A bodzának van egy enyhe hashajtó tulajdonsága, amely megakadályozhatja a székrekedést, könnyebben emésztést tesz lehetővé.

Mire jó még a bodza?

A növény alkalmas lehet a felső légúti betegségek gyógyszer nélküli kezelésére, de klinikai vizsgálatok még azt is igazolják, hogy a bodza kivonata csökkentheti az epilepszia rohamokat.

Végül, de nem utolsó sorban érdemes fogyasztani magas koleszterin esetén is. Ha az értékek eltérnek a megszokottól, akkor az szívbetegségeket okozhat, nagyobb az esélye a szívroham kialakulásának. A növény javíthatja a szív- és érrendszeri egészséget, emellett csökkenthetik a krónikus következmények kialakulását.

Milyen formában fogyasztható?

Elsősorban teaként, amit ősszel érdemes kipróbálni. A bodza ugyanis erősítheti az immunrendszert, tisztíthatja a testet, segítheti a gyulladások csökkentését, emellett megelőzheti a megfázást és a köhögést.

Virágát szörpként fogyaszthatjuk, emellett kiváló alapja egy jó limonádénak - fotó: pexels.com

A növény másik ismert felhasználási módja a limonádé és a szörp. Ehhez nem kell mást, mint néhány megmosott virág beáztatása, így pár óra múlva már kész is az ízletes limonádé. A virágából azonban nemcsak ital, hanem palacsintatészta is készülhet. Forró olajban kisütve igazán exkluzív édesség készülhet.

Fényes bogyóként viszont ehetjük nyersen, de ne túl sokat, mert hashajtó hatása van. Más gyümölcsökkel, mint a körte vagy a szilva főzhetünk kompótot vagy lekvárt, esetleg szörpöt. Egyes területeken pedig bor és pálinka készül belőle.

Forrás: gyogyszernelkul.hu