Egy éven át tartó kényszerpihenő után újraindult a termelés Horvátország egyetlen műtrágyagyárában, Kutenyán (Kutina). A nemrég török tulajdonba került vállalat a következő hetekben 14 ezer tonna növénytápot fog előállítani - írja a vg.hu

műtrágyát szór

Az elmúlt évben a rendkívül magas árak miatt több horvát gazda is a szükségesnél kevesebb műtrágyát használt – fotó: pixabay.com

Török tulajdonba került a vállalat

Az orosz–ukrán háború és a szankciók miatt az egekbe ugró energiaárak komoly anyagi problémákat okoztak a kutenyai Petrokemija számára. Délnyugati szomszédunk egyetlen műtrágyagyára 2021-ben 1,35 millió tonna növénytápot termelt, de a cég vezetése tavaly március 10-én leállította a gyártósorokat.

A veszteségessé vált üzem fő részvényese (a Mol érdekeltségébe tartozó INA és a horvát gázellátásáért felelős PPD közös vállalata, a Terra Mineralna Gnojiva (TMG)) időközben úgy döntött, végleg megválik tulajdonjogaitól. Ennek eredményeképpen a stratégiai jelentőségű üzem 54,52 százaléka, 55 millió euró ellenében a török Yildirim csoport tulajdonába került.


A kitűzött mennyiség előállítása után sem áll majd le a termelés

A kedvezőbb piaci környezet hatására az új tulajdonos úgy döntött, hogy március elsejével újraindítja Kutenyán a nitrogénalapú növénytápok gyártását. Elsőként 4000 tonna nitrogénsavat fognak előállítani, amiből a terveik szerint március 23-ig 14 ezer tonna NPK típusú műtrágyát készítenek.

A cég közleménye szerint a kitűzött mennyiség előállítása után sem áll majd le a termelés, mivel a piaci mutatók ismét kedvezők. Néhány hónapon belül a gyárban várhatóan újraindul az ammóniumtermelés is, az említett műtrágya-alapanyagot ugyanis egyelőre importálják.

vetés

A kedvezőbb árak miatt sokan a tavaly kiesett mennyiséget is be szeretnék pótolni – fotó: pxhere.com

Nagy a kereslet a műtrágyák iránt

Az elmúlt évben a rendkívül magas árak miatt több horvát gazda is a szükségesnél kevesebb műtrágyát használt, az idén viszont a kedvezőbb árak miatt sokan a tavaly kiesett mennyiséget is be szeretnék pótolni, ez viszont nagy keresetet generál.

Ennek ellenére sem valószínű azonban, hogy a leállás előtt még 1500 embert alkalmazó Petrokemija egyhamar teljes kapacitáson tudjon üzemelni, hiszen a kiesett szállítási láncok helyreállítása időigényes folyamat, valamint a gyártósorok is modernizációra szorulnak.

Forrás: vg.hu