Erőteljes lehűlés, viharos szél, hajnali fagyok és akár hózáporok is nehezíthetik napjainkat. De vajon honnan származik ez a hideg levegő, amely ilyen markáns változásokat idéz elő?
Brit anticiklon áll a háttérben
Az időjárási változás mögött a Brit-szigetek fölött megerősödő anticiklon áll, amelynek hatására előbb északi, majd keleti irányból hideg légtömeg kezd áramlani Európa középső vidékei felé - mutat rá az Időkép. Ez a folyamat meghatározza hazánk időjárását is, hiszen a hideg levegő gyorsan átterjed a Kárpát-medencére.
Hogyan követhető a hideg légtömeg útja?
A légtömegek mozgását az úgynevezett trajektóriamodellek segítségével lehet előrejelezni. Az egyik legismertebb ilyen modell a HYSPLIT, amelyet az amerikai NOAA fejlesztett ki. A modell a GFS (Global Forecast System) meteorológiai adatbázisára támaszkodik, és képes megmutatni, honnan érkezik és merre halad egy adott légtömeg.
Meddig marad velünk a hideg?
A most érkező fagyos levegő várhatóan néhány napig uralja majd térségünk időjárását. A számítások szerint melegebb légtömegek csak a jövő hét közepén kezdhetik enyhíteni a hideget, így addig érdemes felkészülni a szokatlanul zimankós tavaszi napokra.
Indexkép: Pixabay