Kazahsztán – Kalacsi falu
Egy kazah faluban rejtélyes kór terjed, ami miatt az emberek hirtelen elalszanak, akár sétálás vagy vezetés közben is. A betegek napokra álomba szenderülnek, továbbá hallucinációkról és eszméletvesztésről is beszámolnak. Több mint száz esetről lehet tudni, de vannak, akikkel többször is megtörtént a megmagyarázhatatlan jelenség.
Az egyik falusi elmondta, hogy amíg az állapot tart, lehetetlen felkelteni az érintetteket, bár úgy tűnik, mintha próbálnák kinyitni a szemüket. Az orvosok tanácstalanul állnak a jelenség előtt. Vannak, akik tömegpszichózist feltételeznek a háttérben, mások szerint a faluhoz közeli, két évtizede bezárt uránbánya okozza a betegséget, azonban a település ivóvízében és a talajban sem találtak semmilyen erre utaló jelet.
A lakosokon végzett bakteriális és vírusos vizsgálatok eredménye is negatív volt.
Az új-mexikói taosi zümmögés
Taos lakói már 1950 óta panaszkodnak egy zúgó, zümmögő, alacsony frekvenciájú búgásra-recsegésre, mely fokozatosan erősödik, és szinte az őrületbe kergeti az embereket. A jelenségre a tudósok évtizedek óta nem találják a magyarázatot. A furcsa zúgás sok helyen hallható a világon, de Taosban a legintenzívebb. Mivel az ismeretlen eredetű hang nagyon sűrűn észlelhető a városban, többen elköltöztek, mert nem bírták a megpróbáltatásokat.
Sokan úgy vélik, katonai létesítményektől származik a hang, mely nem csupán bosszúságot okoz a lakosoknak, ugyanis aki hallja a hangot, a következő mellékhatásokat is gyakran tapasztalja: szédülés, álmatlanság, alvászavar, zavartság, fejfájás, orrvérzés, egyensúlyzavar. Az alacsony frekvenciájú zaj körülbelül 36 Hertzen szól, ami rendkívül irritáló az emberi fül számára, ráadásul nem lehet semmilyen eszközzel (füldugó stb.) kizárni.
Egyes kutatók a Föld mágnesességéhez kötik a hangot, mások szerint valamilyen szeizmikus aktivitás távoli visszhangja lehet, ám egyértelmű magyarázat nincs a jelenségre.
A namíbiai tündérkörök
A dél-afrikai Namíbia sztyeppéin található kör alakú foltok keletkezésének okára sem találják a magyarázatot egyelőre a tudósok. Ezek a tündérkörök három és húsz méter közötti átmérőjűek, és a füves területen növénymentes körök formájában jelennek meg: a körökön belül egyszerűen nem nő növényzet. A tündérkörök belsejében lévő fűcsomók az esők után azonnal kipusztulnak.
A kutatók szerint a körökön kívüli fűcsomók ökoszisztéma-mérnökként funkcionálhatnak, jelentős haszonra téve szert a növénymentes területek körbenövésével, így könnyen kialakul puszta önszerveződés útján a mintázat, amely a tündérkörökből áll össze. Ugyanis eső után a körökön belüli területekről eltűnik a víz, a körökön kívüli (növénnyel borított) területek fűcsomói egyszerűen elszippantják azt.
Az amazóniai forró folyó
Az Amazonas dzsungelében található 6,4 kilométer hosszú folyó hőmérséklete eléri a 91 Celsius-fokot, ami szokatlanul magas a folyóvizek átlagos hőmérsékletéhez képest. Máig kérdéses, hogy hogyan lehet a víz ennyire forró anélkül, hogy vulkanikus tevékenység lenne a közelben. Az egyik elmélet szerint egy törésvonal alól forró víz törhet fel, mely összekeveredik a folyóvízzel, így egy természetes geotermikus rendszer jön létre.
"Olyan volt, mintha egy sütőben lévő szaunában ülnék. Ha belógattam volna a kezem a vízbe, fél másodperc alatt harmadfokú égési sérüléseim lettek volna, a bezuhanás pedig könnyen végzetessé válhatott volna" – fogalmazott valaki, aki ott járt.
A rövid folyó már évszázadok óta a környező törzsek mindennapjának része: főznek a vizével, mosnak benne, teafőzésre használják, és úgy gondolják, hogy a kiáramló gőz az orvosságként használt Came Ranaco fa leveleit még hasznosabbá teszi.
A hessdaleni fények
Norvégiában a Hessdalen-völgyben évtizedek óta megmagyarázhatatlan fényjelenségeket észlelnek, melyek kb. háromhetente jelennek meg már évtizedek óta. Az egyik elmélet szerint a fények megjelenéséhez a völgyben elhelyezkedő folyónak van köze, amely radioaktív és radonrészecskéket bocsát ki a légkörbe, egy másik elmélet szerint pedig a fények megjelenését az okozza, hogy a völgyben rengeteg a kénsav, és ahogy a víz kölcsönhatásba lép a kénnel, szikrák jelennek meg az égen.
A hessdaleni fények különböző méretűek, alakúak és színűek lehetnek. Mozgásuk lehet lassú, hullámos, de villámgyors is. Néha egyetlen fény jelenik meg, de gyakran több fénycsóva követi egymást.
A végtelen vihar a Catatumbo folyó felett
Venezuelában a Catatumbo folyó felett egy végtelen vihar tombol, amelynek oka ismeretlen. A vihar mindig este hétkor kezdődik, és tíz órán át tombol. Évente 260 napig tart, és a világ legtöbb villámlását produkálja, ami éves szinten 1,2 millió, percenként 28 villámlást jelent. Tudósok szerint ennek magyarázata lehet a környező mocsarakban fellelhető urán, de az is elképzelhető, hogy a catatumbói villámlást a környező hegyek különleges formája okozza, ahol a meleg hegyi és hideg andoki szél találkozik. A szelek egyesülnek a folyó kipárolgásával és a környező olajmezőkről származó metánnal, ennek következményei a rengeteg villámlással járó viharok.
A szinte mindennapos, hosszú ideig tartó villámlást tartják a földi ózontermelés egyik fő forrásának. Azt nem lehet tudni, hogy ez milyen mértékben járul hozzá a Földet védő ózonréteghez. A jelenség több száz éve ismert. 2010 januárjától áprilisig hirtelen abbamaradt, valószínűleg a helyi aszály következményeként.
A Movile-barlang
A Romániában található Movile-barlang a Föld egyik legelszigeteltebb helye, ahol egyedülálló, a Földön kizárólag itt található élővilág fejlődött ki. A barlang légköre radikálisan eltér a Föld légkörétől, a talaj tesztelése közben pedig egy átjárót is sikerült felfedezni. A bejáraton leereszkedve rengeteg alagutat találtak, amelyek egy kénsavval teli helyiségbe vezettek. Az ott található körülmények életveszélyesek: százszázalékos páratartalom, óriási forróság, a levegő pedig mérgező.
Casorzo dupla fája
Az olaszországi Piemont régióban található különleges cseresznyefa egy eperfából nőtt ki, két teljes értékű fát alkotva. Mindkettő öt méter magasra nőtt és egészséges ágakkal rendelkezik, ami rendkívül szokatlan a parazitafák esetében. Hogy a jelenség hogyan alakulhatott ki, arra a tudósok egyelőre nem találják a magyarázatot. A cseresznye- és az eperfa együtt nő, de külön fejlődik, a botanika egyik rejtélyes jelenségeként.
Az ördög vízforralója
Ez a vízesés Minnesotában található, és az egyik legtitokzatosabb helynek tartják a Földön. A víz a Brule-folyóba érkezik, és egy ponton kettéválik. Az egyik patak a felső tóba, a másik ismeretlen helyre érkezik. A szakembereknek fogalma sincs arról, hol ér véget a patak és hova kerül az általa szállított víz. Számos próbálkozás, ami ennek kiderítésére indult, kudarcot vallott az évek során. A kirándulók állítólag tárgyakat dobnak bele a pingponglabdáktól kezdve a GPS-nyomkövetőn át a pletykák szerint egészen egy autóig, hogy megpróbálják megtalálni a tárgyakat, amikor azok újra felbukkannak, ám egyik sem tűnt fel máshol a későbbiekben.
Források: vilagunk.hu, erdekesvilag.hu, termeszeti.hu, ng.24.hu, wikipedia.hu
Indexkép: Youtube-videó